Холандија ја продолжи агонијата на Бразилците

Бразилските фанови ќе мора да преживеат уште еден убедлив пораз на нивната репрезентација која вечерва во Бразилија ја загуби битката за третото место на СП со пораз од Холандија со убедливи 3:0. По катастрофата во полуфиналето, Бразилците најавуваа дека сакаат да го поправат впечатокот, но Холандија стигна до третата позиција со лесна и заслужена победа. Серијата започна уште во третата минута кога Робен изнуди пенал, а Ван Перси ја доведе Холандија во водство од 1:0. Шеснесет минути подоцна, избраниците на Ван Гал искористија уште една грешка на противничката одбрана и преку Блинд зголемија на 2:0. Точка на натпреварот стави Вијналдум во 91. минута, поставувајќи ги конечните 3:0 на оваа средба.
| | веќе видена | слични

Ужасната одбрана го чинеше Бразил уште еден дебакл на Светското првенство, каде што домаќинот изгуби со 3:0 од Холандија во натпреварот за третото место, само потврдувајќи колку далеку е во моментов „селесао“ од фудбалскиот врв на планетата. Четири дена по понижувачкиот пораз од 7:1 против Германија, кој го шокира светот и ги остави домашните навивачи запрепастени и бесни, порозната одбрана на „кариоките“ дозволи уште три лесни парчиња во сопствената мрежа во Бразилија, зголемувајќи го бројот на примени голови на ова СП на 14. Судбината на селекторот Луиз Фелипе Сколари сега е во рацете на Бразилската фудбалска конфедерација. Тој ја одведе својата земја до петтата светска титула во 2002 година и имаше само четири порази во 29 меча по враќањето на клупата на националниот тим во ноември 2012 година, но многу навивачи ја бараат неговата глава по најтешкиот пораз на Бразил во неговата фудбалска историја во вторникот. „За тоа треба да донесе одлука претседателот на Конфедерацијата“, изјави Сколари на ...
| | веќе видена | слични

Во натпреварот за 3. место, "портокаловите" славеа убедливо со 3:0 и го освоија бронзениот медал на Мундијалот Уште еден срамен пораз, но сега во натпреварот за третото место доживеаја репрезентативците на Бразил, кои како и пред неколку дена повторно одиграа очајно лошо во сите 90 минути и заслужено на крајот беа поразени со убедливи 3:0 од селекцијата на Холандија. Освојувањето на бронзениот медал избраниците на Луис ван Гал го најавија уште во 3-тата минута, откако капитенот на "лалињата", Робин ван Перси, успешно го изведе ударот од белата точка. Иако стартот на Тијаго Силва врз Ариен Робен започна надвор од казнениот простор, алжирскиот судија Џамел Хаимуди покажа на белата точка, но капитенот на "кариоките" доби само жолт картон, иако заслужи директен црвен картон. Во 19. минута дебитантскиот погодок во дресот на Холандија го постигна офанзивниот лев бек Дели Блинд, а новата катастрофа за Бразил ја заокружи Вијналдум, кој стави печат на победата во судиското продолжение (90'+1). Холандија го заврши ...
| | веќе видена | слични

Холандија го освои третото место на 20. светско фудбалско првенство во Бразил, откако во „малото финале“ со убедливи 3-0 го победи домаќинот. Холандската репрезентација првпат го освојува бронзениот медал на мундијалите, а за домаќинот ова СП заврши со вистински дебакл, откако во полуфиналето беше декласиран и од Германија (1-7). Бразилецот Оскар не крие дека чувството на оваа генерација фудбалери и на навивачите во земјата-домаќин по двата пораза, на кои примија вкупно 10 гола, е ужасно. - Не знам што да кажам. Игравме добро, но не беше наш ден. Секогаш е тешко откако ќе примиш гол во трета минута. Имавме шанси, но не можевме да се вратиме во мечот - изјави Оскар. Напаѓачот Оскар беше стрелец на единствениот гол за Бразил во последните два меча, во поразот од Германија од 7-1 и од Холандија со 3-0. - Ние сме фрустрирани. Не заслуживме крај со дебакл. Многу малку спијам по сите овие случувања. Но, за жал, тоа е фудбалот. Ова е големо разочарување и им се извинувам на сите што н` бодреа во дуелите со ...
| | веќе видена | слични

“Холандија заслужуваше повеќе од третото место на светското првенство”, убеден е халфот на “лалињата” Весли Снајдер. “Портокаловите” го победија убедливо домаќинот Бразил со 3:0 и го освоија бронзениот медал. “Холандија заслужуваше повеќе од трето место. Го поздравувам тимот. Сакавме да го завршиме шампионатот со победа и убаво е дека успеавме”, рече Снајдер, кој не зеде учество во натпреварот поради повреда, која ја доби на загревање.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразил доби уште една шлаканица на 20-то светско првенство, на кое е домаќин, откако го загуби и натпреварот за третото место. На стадиното Мане Гарична во Бразилија, Холандија лесно се справи со Бразил и забележа победа од 3-0. Бразилците кои во полуфиналето беа декласирани од Германија (1-7), во мечот за третото место одново покажаа неубедлива игра, како и во текот на целиот турнир и на крајот заслужено со свирежи беа испреатени од теренот Последен пат Бразил два меча во низа, како домаќин, загубил во далечната 1940 година. Холандија во раната фаза на мечот стигна до сигурна предност од 2-0, која до крајот анемичниот домаќин не можеше да ја загрози. Ван Перси од пенал во третата, Блинд во 15-та и Вајналдум во 91-та минута беа стрелци на головите за Холандија. Инаку мечот го одбележа Алжирецот Хаимуди кој направи катастрофални грешки при постигнувањето на првите два холандски гола. Во третата минута Робен му избега на Тијаго Силва, бразилскио капитен на 17 метри од голот го повлече напаѓачот на Холандија, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил и по низата неуспеси конечно ја прекина лошата традиција и со победа завршува настап на еден мундијал. Досега „лалињата“ последниот натпревар за нив го завршуваа со наведнати глави, бидејќи имаа три порази во финалните натпревари (1974, 1978 и 2010 година) и неуспех во „малото финале“ (1998). „Сакавме првенството да го завршиме на најдобар можен начин и мислам дека успеавме. Се боревме многу на ова натпреварување“, задоволен е стрелецот на третиот гол против Бразил, Џорџинио Вајналдум. Холандија на ова СП забележа пет победи и две ремија. За одбележување е победата од 5:1 над светскиот првак Шпанија на стартот во групата.
| | веќе видена | слични

Поразот од 7:1 од Германија во полуфиналето остави длабока трага во таборот на Бразил. Селекторот Сколари настапи со доста променет состав за разлика од оној против Германија оставајќи на клупата неколку стандардни првотимци, но тоа не е оправдување за убедливиот пораз, барем не за нивните фанови кои упатија свирежи на нивна адреса. Холандија во битката за третото место беше подобар противник и заслужено славеше со 3:0, а вреди да се напомене дека и Луј Ван Гал имаше измени во составот во однос на оној кој ги одигра претходните мечеви на Мундијалот. Холандија дојде во водство уште во третата минута преку Робин ван Перси кој погоди од пенал, кој го изнуди Арјен Робен. Се чини дека и тука имаше судиска грешка бидејќи Тиаго Силва прекршокот го направи надвор од шеснаесетникот кога го повлече Робен, но сепак Холанѓанецот падна во казнениот простор. На 2:0 зголеми Блинд со гол во 17-тата минута, по конфузијата и грешката на потесната одбрана на Бразил. Конечните 3:0 ги поставо Вијналдум во судиското продолжение ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Холандија го освои бронзениот медал на Светското првенство во Бразил. Во малото финале „лалињата“ со 3-0 го совлада составот на Бразил кој повторно одигра далеку под своите можности. Прво германците, а сега и холанѓаните им одржаа час по модерен фудбал на бразилците кои како никогаш до сега беа немоќни. Вечерва во големото финале ќе се сретнат селекциите на Германија и Аргентина. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Светското првенство во фудбал за домаќинот Бразил заврши со уште едно разочарување. Во „малото финале“, Бразилците загубија од Холандија со убедливи 3:0. Репрезентацијата на Холандија го освои третото место на Светското првенство во Бразил откако синоќа во „малото финале“ со 3:0 ја победи селекцијата на домаќинот. Холанѓаните на тој начин за првпат го освоија бронзениот медал на Мундијалите. На самиот почеток на натпреварот по фаулот на Тиаго Силва над Ариен Робен судијата од Алжир Џамел Хаимуди покажа на белата точка. Сигурен реализатор на пеналот беше Робин Ван Перси во 3.минута. На 2:0 во 17.минута зголеми Дејли Блинд, а голот за конечни 3:0 го постигна Џорџинио Вајналдум во судиското продолжение на вториот дел (90+1). Репрезентативците на Бразил со исклучок на одредени моменти, повторно одиграа слаб натпревар како полуфиналето со Германија. „Ние сме фрустрирани. Не заслуживме ваков крај. Многу малку спијам по сите овие случувања. Но, за жал тоа е фудбалот. Ова е големо разочарување и им се извинувам на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 192 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција на која зборуваше порпаролот на партијата Наум Стоилковски, побара неколку мерки од Власта. Пред се побара ...
сите 116 | | | веќе видена

Скопје е на врвот во Европа и петти најзагаден град во светот. Позагадени од нашиот главен град вчера беа единствено градовите Лахор во Пакистан, Калкута и ...
сите 74 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Холандија ја продолжи агонијата на Бразилците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: