Отворање на 54-то издание на „Охридско лето“

Сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи во придружба на Македонската филхармонија го отворија фестивалот Вечерва на отворената сцена на „Антички театар“ свечено беше отворено овогодишното 54. издание на фестивалот со настап на италијанската музичка двојка, сопранот Барбара Фритоли и италијанскиот баритон Лео Нучи, во придружба на Македонска Филхармонија и под диригентската палка на аргентинскиот диригент Луис Горелик. На отворањето присуствуваа покровителот на фестивалот - претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, престедателот на Собранието Трајко Вељаноски, министерката за култура Елизабета Канчевска-Милеска, градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, како и голем број гости од политичкиот, јавниот и културниот живот. Италијанските уметници изведоа популарни арии од Ѓузепе Верди, како "Дон Карло","Травијата", "Мечта на судбината" и други.
| | веќе видена | слични

Оперскиот опус на Џузепе Верди во изведба на исклучителните италијански солисти, баритонот Лео Нучи и сопранистката Барбара Фритоли, на сценатана Античкиот театар звучеше автентично и од прва рака Баритонот Лео Нучи, диригентот Луис Горелик и сопранистката Барбара Фритоли ОТВОРЕНО 54-ТО ИЗДАНИЕ НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Со одличната изведба на музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија и исклучителните италијански солисти, баритонот Лео Нучи и сопранистката Барбара Фритоли, во саботата на сцената на исполнетиот Антички театар се отвори 54-то издание на фестивалот „Охридско лето“. На концертот му претходеше традиционалното свечено отворање на кое од името на уметниците порака испрати оперската певица Милка Ефтимова, која го истакна значењето на фестивалот, на кој, како што рече, имала чест повеќепати да настапи. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Ѓорге Иванов, покровител на манифестацијата. Диригентот Луис Горелик концертот им го посвети на четворицата припадници на МВР што трагично ...
| | веќе видена | слични

Охрид – Ексклузивните гости на „Охридско лето“, италијанските солисти Барбара Фритоли и Лео Нучи и аргентинскиот диригент Луис Горелик, пред синоќешниот настап имаа средба со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која им подари реплики од надалеку познатите теракотни икони со приказ на богатото македонско културно наследство, како и примерок од ексклузивната фотомонографија „Чудесна Македонија“, во која низ фотографии и текст се претставени убавините на нашата земја. Италијанските оперски ѕвезди, сопранот Фритоли и нејзиниот колега, баритонот Нучи, заедно со диригентот од Аргентина, маестро Горелик, на Антички театар, приредија спектакуларна вечер со која беше означен почетокот на годинешното 54. „Охридско лето“. (В.М.)
| | веќе видена | слични

Сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи, Македонската филхармонија и маестро Луис Горелик, ја воодушевија многубројната публика во Антички театар Охрид – Арии од богатиот оперски опус на Џузепе Верди, испеани од славните грла на италијанските ѕвезди Барбара Фритоли и Лео Нучи, го означија почетокот на годинашното патување низ уметничките содржини на „Охридско лето“. Придружени од оркестарот на Македонската филхармонија под диригентство на маестро Луис Горелик од Аргентина, во саботата навечер многубројните посетители во Античкиот театар уживаа во сегменти од „Дон Карло“, „Симон Боканегра“, „Травијата“, „Моќта на судбината“. И овој пат бевме сведоци на познатата атмосфера на која годиниве наназад се навикнавме - многу публика, меѓу неа и видни личности од политичкиот и културниот свет, поздравни говори, прекрасна музика, светски уметнички ѕвезди сместени во два милениума стариот театар чии ѕидини во себе кријат историја и ја запишуваат современоста. Гостувањето на оперски пејачи на „Охридско лето“ има ...
| | веќе видена | слични

Со арии на Џузепе Верди, испеани од славните грла на ѕвездите Барбара Фритоли и Лео Нучи, означен е почетокот на годинашното „Охридско лето“. Придружени од оркестарот на Македонската филхармонија под диригентство на маестро Луис Горелик од Аргентина, во вчера вечер многубројните посетители во Античкиот театар уживаа во сегменти од „Дон Карло“, „Симон Боканегра“, „Травијата“, „Моќта на судбината“. И овој пат како и претходните години имаше многубројна публика, а меѓу неа и видни личности од политичкиот и културниот свет, поздравни говори, прекрасна музика, светски уметнички ѕвезди сместени во два милениума стариот театар чии ѕидини во себе кријат историја и ја запишуваат современоста. (Фото: Утрински весник/Киро Попов) За љубителите на музиката, за познавачите на нивните достигнувања, присуството на Фритоли и Нучи претставуваше ретка можност во живо да се видат уметници кои доаѓаат директно од престижните светски оперски куќи. Античкиот театар, инаку, има нова конструкција која што ја покрива сцената и ...
| | веќе видена | слични

Изведувајќи ги најпознатите дела на италјанскиот композитор Џузепе Верди,врвните уметници беа придружувани од оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Луис Горелик од Аргентина. На свеченото отворање на 54-тото ,,Охридско лето“, синоќа, на сцената на Античкиот театар, љубителите на уметноста имаа ретка можност да уживаат во заедничкиот настап на светски познатите италјански оперски ѕвезди, сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи. Изведувајќи ги најпознатите дела на италјанскиот композитор Џузепе Верди,врвните уметници беа придружувани од оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Луис Горелик од Аргентина. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Ѓорге Иванов. Во име на македонските уметници на присутните им се обрати првата дама на македонската опера,Милка Ефтимова. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, на екслузивните гости кои го означија почетокот на најреномираната културна манифестација во земјава,им подари ...
| | веќе видена | слични

На свеченото отворање на 54-тото „Охридско лето“, синоќа, на сцената на Античкиот театар, љубителите на уметноста имаа ретка можност да уживаат во заедничкиот настап на светски познатите италјански оперски ѕвезди, сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи. Изведувајќи ги најпознатите дела на италјанскиот композитор Џузепе Верди,врвните уметници беа придружувани од оркестарот на Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Луис Горелик од Аргентина. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Ѓорге Иванов. Фотографот Стојан Стојановски синоќа на Антички Театар на кратка пауза меѓу два дела на програмата од оворањето, ја направи првата фотографија на која настанот може да се види под акол од 360 степени во правец лево и десно ( и обратно ) и горе и долу ( и обратно ). Opening Ohrid Summer Festival 2014 by Stojan 2S in europe
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, пред почетокот на свеченото отвoрање на 54.тото издание на фестивалот „Охридско лето“, во саботата оствари средба со екслузивните гости, италијанските солисти Барбара Фритоли и Лео Нучи и аргентинскиот диригент Луис Горелик На средбата, Канческа-Милевска им подари реплики од надалеку познатите теракотни икони со приказ на богатото македонско културно наследство, како и примерок од ексклузивната фото-монографија „Чудесна Македонија“ во која низ фотографии и текст се претставени убавините нашата земја. Италијанските оперски ѕвезди, сопранистка Фритоли и нејзиниот колега баритонот Нучи, заедно со диригентот од Аргентина, маестро Горелик приредија спектакуларна вечер на почетокот од фестивалот „Охридско лето“.
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на ексклузивните гости кои го отворија 54- то издание на фестивалот „Охридско лето“, италијанските солисти Барбара Фритоли и Лео Нучи и аргентинскиот диригент Луис Горелик им подари реплики од надалеку познатите теракотни икони со приказ на богатото македонско културно наследство. Тројцата врвни уметници од министерката Канческа- Милеска добија и примерок од ексклузивната фото-монографија „Чудесна Македонија“ во која низ фотографии и текст се претставени убавините нашата земја.
| | веќе видена | слични

На средбата, како што соопшти Дирекцијата на Охридско лето, Канческа-Милевска им подари реплики од надалеку познатите теракотни икони со приказ на богатото македонско културно наследство, како и примерок од ексклузивната фото-монографија „Чудесна Македонија“ во која низ фотографии и текст се претставени убавините нашата земја. Италијанските оперски ѕвезди, сопранистката Фритоли и нејзиниот колега баритонот Нучи, заедно со диригентот од Аргентина, маестро Горелик синоќа настапија на отворањето на фестивалот „Охридско лето“. МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 72 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 207 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 242 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворање на 54-то издание на „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: