Вo понеделник ден на жалост


Во врска со трагичната хеликоптерска несреќа во која животот го загубија четворица припадници на МВР, Драги Мицев, Маријан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи понеделник, понеделник 14 јули да биде прогласен за ден на жалост на целата територија на Република Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Двете црни кутии oд урнатиот полициски хеликоптер МИ-17, најверојатно ќе се преслушуваат во Казан, Русија, каде што е произведено леталото, пишуваат медиумите. Двете црни кутии oд урнатиот полициски хеликоптер МИ-17, најверојатно ќе се преслушуваат во Казан, Русија, каде што е произведено леталото, пишуваат медиумите.Македонското МВР веќе го извести производителот на леталото кое се урна кај Струмица и сега се чека на официјална потврда, дали руските експерти ќе пристигнат во Македонија, или црните кутии ќе отпатуваат таму.Руски експерти ги преслушуваа и црните кутии од истиот тип хеликоптер, кој се урна кај Блаце во 2008 година.Преслушувањето на црните кутии треба да одговори на многу прашања и дилеми за хеликоптерската несреќа во која загинаа четворица врвни пилоти на МВР - Драги Мицев, началник-пилот на хеликоптерската единица „Јастреби“ на МВР, Марјан Трајковиќ, пилот-капетан, Тоде Орешков, воздухопловен инспектор за лиценцирање воздухопловен персонал и Иљо Лопатички, командир-пилот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Двете црни кутии што беа пронајдени на местото каде што во петокот се урна полицискиот хеликоптер МИ-17 најверојатно ќе се преслушуваат во Русија, во Казан, градот каде што се произведува леталото, јавуваат медиумите. Според обврската од договорот при купопродажбата на хеликоптерот, македонското Министерство за внатрешни работи веќе го извести производителот. Сега се чека на официјална потврда дали руските експерти ќе дојдат во земјава или црните кутии ќе се праќаат во Русија, каде што би се преслушувале. И при несреќата кај Блаце во 2008 година, во која загинаа 11 припадници на АРМ, при уривањето на истиот тип хеликоптер, црните кутии биле испратени во Русија. По преслушувањето на црните кутии, за што е потребна софистицирана опрема ќе се разрешат многу од дилемите за хеликоптерската несреќа во која загинаа Драги Мицев, началник-пилот на хеликоптерската единица „Јастреби“ на МВР, Марјан Трајковиќ, пилот-капетан, Тоде Орешков, воздухопловен инспектор за лиценцирање воздухопловен персонал и Иљо Лопатички, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Двете црни кутии што беа пронајдени на местото каде што во минатата недела се урна полицискиот хеликоптер „МИ-17“, откако удри во предавател висок 120 метри во Струмица, при што загинаа четворица искусни пилоти, ќе се преслушуваат најверојатно во Русија, во градот каде што се произведува леталото. Македонското Министерство за внатрешни работи, кое е сопственик на хеликоптерот, уште во петокот утрото ги известило земјата производител и самиот произведувач. Од таму с` уште се чека официјална потврда дали нивни експерти ќе бидат пратени во земјава или црните кутии ќе се праќаат во Русија, каде што би се преслушувале. И при несреќата кај Блаце во 2008 година, во која загинаа 11 припадници на АРМ, при уривање хеликоптер од истиот тип – „МИ17“ , црните кутии беа испратени во Русија. И сега веднаш била известена земјата каде што е произведено паднатото летало, пишува Дневник. Познавачите велат дека поверојатна е втората варијанта, односно опремата да биде однесена во фабриката во градот Kазан, во Русија, каде што ...
| | веќе видена | слични

Сега од одлуката на рускиот производител ќе зависи каде таа анализа на црните кутии ќе биде направена, дали во Русија или пак руски експерти со потребната техника ќе дојдат во Македонија да ги преслушуваат црните кутии. Договорот за купопродажба предвидел дека во случај на несреќа одлуката ќе ја донесат руските претставници на производителот. Детали за досегашната истрага се уште нема. Државниот обвинител Марко Зврлевски за Канал 5 вели дека е рано за било каква информација. Во комисијата која го истражува падот на хеликоптерот меѓу 11-тмината членови е и струмичкиот обвинител кој го вршел увидот по несреќата. Во обвинителството во Струмица иако побаравме контакт со обвинителот кратко ни беше соопштено дека случајот се истражува и обвинителот во друга прилика ќе контактира со новинари. Во зависност од одлуката на комисијата зависи дали од предистражна постапка ќе се отвори кривична истрага на обвинителството или трагедијата ќе биде прогласена за несреќен случај без да се бара кривична одговорност. Меѓу ...
| | веќе видена | слични

Денеска Македонија е во жалост поради трагичната хелипкоптерска несреќа во која животот го загубија четворица припадници на хеликоптерската единица на МВР. Денеска во Скопје се изврши погребот на пилотите Драги Мицев, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, дидека пилотот Марјан Трајковиќ беше погребан вчера во Кумнаово. Денеска Македонија жали за четворицата загинати пилоти на хеликоптерската единица на МВР : Драги Мицев , Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички. Четворицата најдобри и најускусни во оваа единица. Република Македонија и МВР со трагичната смрт на Драги, Иљо, Маријан и Тоде загубија извонредни професионалци и големи патриоти, а нивните семејства загубија чувствителни сопружници, грижливи татковци и горди синови и браќа - рече во своето обраќање на комеморативната седница Сашо Митевски, началник на Централните полициски сили , која се одржа вчера во Домот на АРМ во СКопје. Денеска со голема тага и со највисоки почести во Скопје беа погребани Драги , Тоде и Иљо, додека Марјан беше погребан вчера во ...
| | веќе видена | слични

Тројца од пилотите ќе бидат погребаниденеска во Скопје, а погребот на Марјан Трајковиќ се одржаво Куманово. Владата на седница одлучи понеделник, 14 јули, да биде прогласен за ден на жалост На комеморативната седница вчера во Домот на АРМ во Скопје беше отворена и книга на жалост Комеморативна седница за загинатите пилоти Имињата на Драги, Иљо, Марјан и Тоде ќе бидат дел од колективното паметење на сите што живеат на овие простори и ќе останат светол пример за сите идни генерации. Со овие зборови Сашо Митевски, началник на Централните полициски сили, ја почна комеморативна седница по повод трагичната хеликоптерска несреќа на четворицата пилоти на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, која се одржа вчера во Домот на АРМ во Скопје. - Република Македонија и МВР со трагичната смрт на Драги, Иљо, Маријан и Тоде загубија извонредни професионалци и големи патриоти, а нивните семејства загубија чувствителни сопружници, грижливи татковци и горди синови и браќа - рече во своето обраќање ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија денеска е прогласен ден на жалост заради хеликоптерската несреќа во Струмица, во која животот го загубија четворица пилоти на МВР. Пилотот Мрјан Трајковиќ беше погребан вчера во неговото родно Куманово, додека денеска во Скопје ќе бидат погребани неговите колеги Драги Мицев, Тоде Орешков и Иљо Лопатички. Четворицата пилоти, со повеќедецинско искуство, загинаа откако хеликоптерот во кој биле удрил во антена висока 120 метри. Причините за несреќата сé уште се утврдуваат. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во петокот изјави дека леталото било редовно сервисирано и дека се пронајдени црните кутии кои ќе бидат предадени на вештачење на производителот. Двете црни кутии најверојатно ќе бидат испратени во Казан, каде што се наоѓа седиштето на фабриката за производство на хеликоптерите МИ-17. Таму, со софистицирана опрема ќе се преслушаат последните минути пред кобната несреќа, кои треба да дадат одговор за причините за катастрофата. И при несреќата кај Блаце во 2008 година, во која ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Mакедонија е ден на жалост поради хелихоптерската несреќа, во која загинаа четворицата припадници на Mинистерството за внатрешни работи. Пилотите Драги Мицев, Иљо Лопатички, Маријан Трајковиќ и Тоде Орешков загинаа, откако полицискиот хелихоптер МИ-17, во четвртокот доцна вечерта, падна во близина на струмичката индустриска зона „Север“. Според првичните информации на МВР, хелихоптерот се урнал откако удрил во столб на македонската радиодифузија, но формирана е посебна комисија што треба целосно да го расветли случајот. Сеуште не е потврдена информацијата, според која, двете црни кутии на кои е сниман разговорот во кабината, ќе се преслушуваат во руската област Казан. Во земјава знамињата се спуштени на половина копје.
| | веќе видена | слични

Владата во саботата на седница донесе одлука понеделник да биде ден на жалост на територијата на Република Македонија. Марјан Трајковиќ беше погребан вчера во Куманово, додека Мицев, Орешков и Лопатички ќе бидат погребани денеска во Скопје. Несреќата во која загинаа припадниците на хеликоптерската единица на МВР се случи во четвртокот околу 22 часот во близина на Струмица, за време на ноќен тренажен лет, кога леталото удрило во антенски столб на Македонската радиодифузија висок 120 метри. Хеликоптерот МИ17-V5 летал на релација Скопје - Кавадарци - Валандово - Струмица - Берово - Делчево и обратно. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 333 | | | веќе видена

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да се изберат пет потпретседатели на партијата и тоа Мила Царовска, актуелен министер за труд и социјална политика, ...
сите 159 | | | веќе видена

Манчестер Сити се договори со Барселона да го ангажира дефанзивецот Самуел Умтити, но во јануари, според „Дон Балон“. „Граѓаните“ не успеаја да ја засилат ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вo понеделник ден на жалост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: