Блат воодушевен поради соработката со Џејмс: Ќе работам со најдобриот кошаркар на денешницата

Новиот тренер на Кливленд Дејвид Блат не можеше да посака подобар почеток во неговата одисеја како прв тренер на Кавси. Неговото доаѓање од редовите на Макаби се поклопи со враќањето на Леброн Џејмс во неговиот поранешен клуб поради што тренерот кој ја освои титулата во Евролигата минатата сезона е воодушевен. „Јасно е дека ќе работам со еден навистина голем играч, еден од најдобрите на сите времиња. Но, јас на тоа гледам вака: Тој е играч, а јас сум тренер и одлично ќе соработуваме“, рече Блат и додаде: „Како прво, неверојатно сум среќен поради Леброн бидејќи донесе навистина тешка одлука. Очигледно е дека таа одлука е повеќе од срце отколку од некоја друга причина. Ја има мојата почит поради тоа и ме радува што одлучи така. Како второ, тој самиот го крена Кливленд и целата држава Охајо на нозе. Ако овие денови сте во Кливленд, знаете за што говорам.
| | веќе видена | слични

Кевин Лав е се поблиску до Кливленд Кавалирс, откако тимот од Охајо остана единствен кандидат за неговите услуги. Договорот сепак ќе се случи не порано од 23 август, затоа што тој ќе го вклучува изборот број 1 во овогодинешниот Драфт – Ендрју Вигинс, кој сепак не може да биде префрлен во друг тим пред да поминат 30 дена од потпишувањето на договорот. Сеуште не е јасно кој освен Вигинс ќе замине во насока Минеаполис, но според двајца од авторите на EСПН – Брајан Виндхорс и Марк Штајн, договорот е прашање на време. 25-годишниот Лав е играч на Минесота од 2008 година наваму, а минатата сезона беше една од најдобрите во неговата професионална кариера. Во 77 натпревари постигнуваше по 26,1 поени, 12,5 скока и 4.4 асистенции во просек. Пред неколку дена играчот одби да учествува со националниот тим на САД на претстојното светско првенство во Шпанија.
| | веќе видена | слични

Според тоа како во моментов стојат работите, екипата на Кливленд е најблиску до ангажманот, преку трејд, на крилниот центар на Минесота. Веднаш по враќањето на Леброн Џејмс во Кливленд и одлуките на останатите слободни играчи за тоа каде ќе играат следната сезона, почнаа да се шират шпекулациите за тоа која НБА ѕвезда би можела да му се приклучи на Леброн во Кавси. Меѓу првите кои се поврзуваа со Кливленд беше Кевин Лав, ол старот чија иднина најверојато е далеку од Минеаполис и Вулфси, од кои се уште е дел и од кои како слободен играч може да си замине следното лето. Во текот на овој месец во игра за трејд за Лав се спомнуваа екипите на Бостон, Чикаго и Голден Стејт, но се чини дека предност имаат Кавси кои наводно се и посакуваната дестинација за крилниот центар. Според ESPN, Кливленд и Минесота веќе некое време преговараат за евентуална трампа, односно играчите од кои Кавси би требале да се откажат за да дојдат до Лав. Како желба на Вулфси се спомнува првиот пик од последниот драфт Ендрју Вигинс, кој ...
| | веќе видена | слични

Најкорисниот играч во НБА за минатата сезона, Кевин Дурент го пофали својот ривал Леброн Џејмс поради неговата одлука да се врати во екипата на Кливленд Кавалирс. После четири поминати години во Мајами Хит, период во кој освои два шампионски прстени, Леброн Џејмс одлучи да се врати во Кливленд Кавалирс, екипата во која што за започна својата кариера. „Мислам дека тоа е добро размислено. Беше отмено. Мислеше на градот од каде што доаѓа, за североисточен Охајо и како може да влијае на децата со тоа што таму ќе игра кошарка. Јас му аплаудирав, му испратив порака, му честитав за одлуката и му кажав дека сум среќен за него. Како на секој голем фан на кошарката ќе биде кул повторно Џејмс да игра во Кливленд. Секоја чест за него“, изјави Дурент. За две години и Дурент ќе има статус на слободен играч и ќе може да го напушти тимот на Оклахома Сити. Запрашан дали размислува да тргне по стапките на Леброн Џејмс и да се врати во родниот Вашингтон, Дурент одговори: „Ќе го направам тоа што е најдобро за мене. Тешко е сега ...
| | веќе видена | слични

Првата ѕвезда во НБА лигата, Леброн Џејмс гостуваше во Азија и предизвика вистинска лудница кај неговите обожаватели. Ново-старата ѕвезда на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс се наоѓа на Тајван каде со својата појава предизвика ерупција. Кога виде колку внимание предизвика во овој дел од Азија, Леброн реши да им подари се што има на себе на своите фанови. Така многу брзо остана без секој дел од својата гардероба, освен гаќите. Двете патики, качкетот и шорцевите ги фрли на трибините.
| | веќе видена | слични

Помеѓу оние кои играчи кои од петокот до неделата престојуваа во Скопје во рамките на Трофеј Македонија се најде и Тајрис Рајс, МВП-то на последниот Фајнал фор на Евролигата одигран во Милано. Сепак, публиката во „Борис Трајковски“ можеше да го види Рајс само покрај теренот, како ги следи настапите на Црна Гора, земја чиј пасош поседува од минатата година. „ Во Скопје стигнав со остатокот од тимот на Црна Гора на кој непосредно пред тоа му се приклучив. Се уште не знам дали ќе играм во квалификациите за Евробаскетот. Тука сум, му се ставив на располагање на селекторот, но не настапив во Скопје затоа што немав многу тренинзи со моите соиграчи. Покрај тоа, тука е мојот сонародник Тејлор Рочести кој одигра одлично на овој турнир и кој има квалитет да биде носител на играта на Црна Гора “ - ни рече Рајс на почетокот на нашиот разговор непосредно по крајот на Трофеј Македонија. Разговор кој некако самиот се префрли на неговата иднина, која од следната сезона ќе биде во руски Химки, клуб во кој како европски ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тројкаш во историјата на НБА лигата, Реј Ален ќе му се придружи на „кралот“ во Кливленд. Како што пренесуваат американските медиуми , Леброн Џејмс и Мајк Милер, кои исто така летово пристигнаа во Охајо, успеале да го убедат ветеранот наместо да замине во пензија да одигра уште една, 19.сезона во кариерата и да и помогне на екипата која ја предводи Дејвид Блат во атакот на титулата. Реј Ален во преходната сезона одигра 73 натпревари за Мајами во регуларниот дел и 20 во плеј-офот. Изминатата натпреварувачка година бележеше 9,3 поени во просек по натпревар со 41 процент на успешност во обидот за три поени. По одлуката да одигра уште една сезона, Ален преговараше со неколку клубови, но на крајот се одлучи за Кливленд. Челниците на „Кавалерите“ во следниот период ќе се обидат да ја остварат примарната цел и да го ангажираат Кевин Лав, и така да го комплетираат составот кој ќе биде еден од главните фаворити за титулата следната сезона.
| | веќе видена | слични

Кога тренер кој освоил 18 престижни трофеи во Европа не го познаваат надвор од кошаркарските кругови во САД, тогаш како би можел да биде прв тренер на екипа од НБА, се прашуваат кошаркарските аналитичари. Во ниту еден НБА тим досега немало главен тренер од Европа. Иако е роден во САД, Дејвид Блат (55) својата играчка и тренерска кариера ја градел на европско тло. Роден во еврејско семејство, Блат на 13 години заминува во Израел од каде ќе почне неговата кошаркарска одисеја. Од Хапоел Галил и Ирони Нахарија преку Макаби Тел Авив, Динамо Москва, Арис Солун, Ефес Пилсен и руската репрезентација, Дејвид Блат стигна до Кливленд Кавалијерс. „Да не се занимавав со кошарка, ќе бев амбасадор. Сакам да патувам, да запознавам разни земји, култури и народи", вели Блат за прекуокеанските медиуми. Врвот на неговата тренерска кариера во Европа го достигна и на репрезентативно и на клупско ниво. Најпрвин со освоеното злато на Евробаскетот во 2007. година со Русија, кога во финалето среде Мадрид го совлада домаќинот Шпанија ...
| | веќе видена | слични

Дејвид Блат по неколку години тактизирање конечно реши да го прифати најголемиот можен тренерски предизвик и стана првиот кошаркарски стручњак што по работа од Европа станал „шеф на струката“ во НБА-лигата. Блат од неколкуте понуди што ги доби ја избра онаа на Кливленд кавалирс, а неколку седмици по потпишувањето на договорот му стана јасно дека предизвикот ќе биде уште поголем – бидејќи ќе работи со најдобриот кошаркар на денешницата, Леброн Џејмс. „ Не можете да разбере за колку голема работа станува збор ако не сте жител на Охајо, со зборови не може да се опише како целата држава се крена на нозе по враќањето на Леброн. Тој е најдобриот кошаркар на светот, но на крајот се се сведува на тоа дека тој е кошаркар, а јас сум тренер. Убеден сум дека ќе имаме одлична соработка во следниот период. Секој тренер сонува еден ден да може да работи со најдобриот во светот, мене тој сон ќе ми се исполни“ – задоволен е Дејвид Блат, кој отпатува за САД како европски првак, по освоената титула во Евролигата со тимот на ...
| | веќе видена | слични

За Дејвид Блат, подобар старт на неговата кариера во НБА изгледа не е можен, откако неговиот Кливленд ќе може да смета на Леброн Џејмс од следната сезона. Тој е првиот тренер, кој презел тим од НБА по кариера во Европа. “Ако кажам дека сум возбуден и среќен, ќе го омаловажам моментот. Бев на тренинг кога некој ми соопшти што се случило. Не сум зборувал со Леброн, но наскоро и тоа ќе се случи”, прокоментира Дејвид Блат. Џејмс објави дека се враќа во Кливленд, каде ја почна неговата професионална кариера, а за Блато ова ќе биде голем предизвик, бидејќи Кавси веќе се меѓу кандидатите за титулата во НБА. “Имав можност да разговарам со Леброн за време на Олимписките игри во Лондон и Пекинг. Многу сум радосен дека ќе имам можност да тренирам играч од такво ниво”, сподели уште Дејвид Блат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 681 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 509 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блат воодушевен поради соработката со Џејмс: Ќе работам со најдобриот кошаркар на денешницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: