Цените на патарините се враќаат на нивото од 2008 година

Со одлука на Владата патарините се враќаат на нивото што беа во 2008 година. Според директорот на ЈП за државни патишта, Љупчо Георгиевски, од вчера цените на патарините за сите четири категории возила се вратени како што беа пред воведувањето на антикризните мерки. - Овие цени на патарините што сега се на сила се исти со тие во 2008 година, кога Владата ги намали и беа дел од пакетот антикризни мерки - вели Георгиевски. За возилата од прва категорија (патнички, џип и комби возила) цените на патарините се коригираат за 5, 10 и 20 денари, во зависност од делницата. Така, тие што досега чинеа 25 денари (Тетово - Гостивар и Гостивар - Тетово) сега чинат 30 денари. Патарините Скопје - Тетово и Скопје Петровец, кои чинеа 30 денари, со новата цена чинат 40 денари. Најголема корекција од 20 денари има на патарината Петровец Велес, која сега чини 80 денари. Според Георгиевски, новина во владината одлука е што им се овозможува на возачите на странските возила да можат патарина да плаќаат и со монети од половина ...
| | веќе видена | слични

По вчерашниот голем интерес за текстот „ Од кога 40 денари станаа 1 евро?! Чуден девизен курс на патарините “, и десетиците коментари, Либертас се обрати со прашања во ЈП за државни патишта за да ни објаснат за што се работи. Сепак, до објавувањето на овој текст не добивме одговор на прашањата испратени преку и-меил. Како што објавивме и вчера, преку фотографии на социјалните мрежи, граѓаните забележуваат дека по покачувањето на цените на патарините, скокна и вредноста на денарот во однос на еврото, па така, според ценовникот на патарините, сега очигледно можете да добиете едно евро за само 40 денари. Голем дел од граѓаните кои коментираа на текстот , или пак на објавата на Фејсбук , ова го карактеризираат како начин за „ограбување“ на странците кои плаќаат во евра, со повисоки цени, и како нешто што негативно ќе влијае врз туризмот и имиџот на државата. Либертас, по коментарите на граѓаните побара и образложение за разликата во цената кога се плаќа во денари и кога се плаќа во евра, и исто така која ...
| | веќе видена | слични

ПОРАДИ БАНКАРСКАТА ПРОВИЗИЈА ЗА МЕТАЛНИ ПАРИ Новите повисоки цени на патарините кои од минатата недела се објавени на таблите на наплатните станици на патиштата низ земјава, ги изненадија патниците. Цената на патарините е различна, зависно од тоа дали се плаќа во денари или во евра. Патарината е повисока ако се плаќа во евра. Онаму каде што цената е 30 денари, пресметано во евра, треба да се плати пола евро, но за 40 денари - 1 евро, за 60 денари се плаќа 1,5 евро, за 110 денари - 2 евра и за 160 денари - 3,5 евра... За целиот текст кликнете тука
| | веќе видена | слични

Преку фотографии на социјалните мрежи, граѓаните забележуваат дека по покачувањето на цените на патарините, скокна и вредноста на денарот во однос на еврото, па така, според ценовникот на патарините, сега очигледно можете да добиете едно евро за само 40 денари. Во продолжение и дел од многуте реакции на Твитер. А уствари шо знае па странец колку се 40 денари! — Fidanovsky (@Fidanovsky) July 12, 2014 @mnogufina @ssanja4 зајакна денарот во однос на еврото. На толку инвестиции не ме ни чуди. — So Long (@RadePavlov) July 12, 2014 Одери ги странците со 40 денари за Евро на патарина, за да имаш пари за реклами за ‘ендемскиот вид угостител’. — Jordan Geekov (@jocoska) July 12, 2014
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на Република Македонија покрај новите цени на патарините, одлучи да ја поскапе и наплатата за употреба на јавните патишта за моторните и приклучните возила. Така сега моторните возила со зафатнина на моторот од 900 до 1.350 кубни сантиметри ќе плаќаат 1.520 денари, наместо 1.060 денари како претходно. Тие до 1.800 кубици ќе плаќаат 2.180 денари наместо досегашните 1.530, а тие со зафатнина на мотор до 2.500 кубни сантиметри ќе ги чини 2.910 денари, наместо досегашните 2.040 денари. Република.мк
| | веќе видена | слични

Заедно со одлуката да поскапат патарините, вчера беше донесена и одлука за зголемување на надоместокот за користење на јавни патишта за моторни и пприклучни возила. Популарната патна такса, влегува во трошоците за регистрација на автомобилот, кои на овој начин се зголемија значително. Така, сега моторните возила со зафатнина на моторот од 900 до 1.350 кубни сантиметри ќе плаќаат 1.520 денари, наместо 1.060 денари како претходно; тие до 1.800 кубици ќе плаќаат 2.180 денари наместо досегашните 1.530; а тие со зафатнина на мотор до 2.500 кубни сантиметри ќе ги чини 2.910 денари, наместо досегашните 2.040 денари. Возачите при регистрацијата на моторните возила задолжително мора да достават и докази за подмирени давачки, во кои спаѓа и надоместокот за користење на јавните патишта. Согласно Законот за јавни патишта, висината и начинот на плаќање на надоместок за употреба на јавните патишта за моторни и приклучни возила (патна такса), ја пропишува Владата на Република Македонија, во зависност од категоријата на ...
| | веќе видена | слични

Цената на патарините е повисока за сите категории на возила, од прва, втора, трета и четврта категорија – па граѓаните ќе плаќаат повисока патна такса на сите 10 патарини низ земјава. По поскапувањето на патарините зајагна и курсот на еврото.
| | веќе видена | слични
5 копии

На последната владина седница, покрај поскапувањето на патарините е одлучено да се зголемат и трошоците за регистрација на автомобилот. Според новиот ценовник возила со зафатнина на моторот од 900 до 1.350 кубни сантиметри ќе плаќаат 1.520 денари, наместо 1.060 денари како претходно, тие до 1.800 кубици ќе плаќаат 2.180 денари наместо досегашните 1.530 денари, а тие со зафатнина на мотор до 2.500 кубни сантиметри ќе ги чини 2.910 денари, наместо досегашните 2.040 денари. Извор: Либертас.мк
| | веќе видена | слични

Заедно со поскапувањето на патарините кое стапи на сила вчера, поскапува и регистрацијата на возила во Македонија, исто така поради надоместокот што се плаќа за патиштата. Поскапувањето зависи од зафатнината на моторот, па така на пример за автомобил со мотор од 900 до 1.350 кубика таксата е 460 денари поскапа, додека за возила со зафатнина на моторот од 1.800 кубика цената е 600 денари повисока, а за поголемите автомобили поскапувањето е уште поголемо. нови цени патарини (Фото: принтскрин АМСМ) Како што Телеграф вчера објави, со одлука на Владата и објава во Службен весник на Македонија, од денеска поскапуваат патарините на автопатиштата во Македонија. Патарината од Скопје до Петровец наместо 30 денари, отсега чини 40 денари. На патарините на делницата Скопје - Тетово се наплаќа 40 денари, а Тетово - Гостивар 30 денари. Од Петровец до Велес и обратно патарината е зголемена на 80 денари.
| | веќе видена | слични

Граѓаните ќе плаќаат и повисока цена на регистрација на возилата, откако Владата го зголеми износот на давачката за користење на јавните патишта ( патен фонд ) која ја плаќаат сопствениците на моторни и приклучни возила при регистрација. Висината на оваа давачка што ќе ја плаќаат граѓаните при регистрација на возилата зависи од зафатнината на моторот. Така сега сопствениците на моторни возила со зафатнина на моторот од 900 до 1.350 кубни сантиметри ќе плаќаат 1.520 денари, наместо 1.060 денари како претходно. за возила до 1.800 кубици ќе плаќаат 2.180 денари наместо досегашните 1.530, а и за моторни возила со зафатнина на мотор до 2.500 кубни сантиметри ќе треба да платат 2.910 денари, наместо досегашните 2.040 денари. Во најава е и зголемување на еколошката таска. Таа ќе биде повисока за постарите возила кои се и поголеми загадувачи на воздухот. Тоа ќе значи дополнително зголемување на цената на регистрацијата. Според последните податоци, Македонците плаќаат меѓу највисоките цени за регистрацијата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цените на патарините се враќаат на нивото од 2008 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: