Уругваецот со број 9 на Ноу Камп


Трансферот на Луис Суарез од Ливерпул во Барселона може да се смета за сигурен, откако двата клуба соопштија официјално дека постигнале договор. Според англиските медиуми Каталонците се согласиле да ја платат ослободителната клаузула во договорот на напаѓачот од 75 милиони фунти. Останува нареднава недела Уругваецот да ги мине медицинските прегледи и да го потпише личниот договор со Барса, кој ќе биде на пет години. Голгетерот на Премиер лигата во новата сезона ќе го носи дресот со број 9 на "Ноу Камп". Суарез премина во Ливерпул од Ајакс во 2011 година за сума од 22,7 милиони фунти. За мерсисајдците одигра 133 официјални натпревари и забележа 82 гола, 53 асистенции и врз него беа направени 11 пенали. За време на престојот во Ливерпул. Суарез беше вмешан во два големи скандала, ако не се брои последниот со гризењето на Киелини на СП 2014. Во првиот случај, во декември 2011 тој беше казнет со осум меча за расистички напад врз дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра, а потоа во април 2013 година доби ...
| | веќе видена | слични

Трансферот на Луис Суарез од англискиот премиерлигаш Ливерпул во шпанска Барселона, вреден 94 милиони евра (75 милиони фунти), е трет најскап во историјата, а Уругваецот е деветтиот светски фудбалер чиј трансфер чини повеќе од 50 милиони фунти (63 милиони евра) НАЈСКАПИ ФУДБАЛСКИ ТРАНСФЕРИ На врвот на листата на најскапи трансфери се наоѓа Велшанецот Герет Бејл, за кого Реал Мадрид лани на Тотенхем му плати 108 милиони евра, според последните податоци. Трансферот на Португалецот Кристијано Роналдо во 2009 година од Манчестер јунајтед повторно во Реал Мадрид е втор најскап трансфер, кој достигна вредност од 100 милиони евра. Барса заработи рекордна сума од 74 милиони евра од Милан, за трансферот на Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ во 2010 година. Каталонците лани го ангажираа Бразилецот Нејмар за 61 милион евра. За Ливерпул, пак, ова е рекорден клупски трансфер. Претходно, во јануари 2011 година, „црвените“ за Фернандо Торес од Челси добија 63 милиони евра (50 милиони фунти), но во истиот последен ден од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каталонскиот гигант Барселона го комплетираше трансферот на Луис Суарез од Ливерпул меѓутоа нема да може официјално да го претстави играчот пред навивачите. Уругваецот има четиримесечна суспензија од секаква активност побраза со фудбал поради инцидентот (гризење) со Џорџо Килеини на мундијалот во Бразил. ФИФА пред неколку дена ја одби жалбата на Суарез за намалување на казната, но истата ја разгледува и судот за спортска арбитража во Лозана ,по што ќе излезе со соопштение за неколку дена. (Крај)
| | веќе видена | слични

Новиот напаѓач на Барселона Луис Суарез нема да биде промовиран на „Ноу Камп“ се додека не му измине казната поради гризењето на италијанскиот репрезентативец Џорџо Кјелини. Како што соопштува ФИФА, под четиримесечната суспензија се подразбираат сите фудбалски активности, а тука спаѓа и присуството на официјалното претставување на стадионот. Тоа значи дека Луис Суарез на теренот на „Ноу Камп“ ќе се појави по 25. октомври кога ќе му измине казната.
| | веќе видена | слични

Доколку, за време на играњето во Барселона, повторно гризне некој противнички играч, контроверзниот уругвајски фудбалер Луис Суарез ќе добие голем удар по „џебот“. Според наведувањето на „Sunday People“, во случај на нов таков инцидент, Барселона ќе го казни Суарез со намалување на годишните примања и тоа за дури три милиони фунти, односно од 15% до 30% од неговите месечни примања. Неодамна измеѓу Ливерпул и Барселона беше реализиран трансферот на Суарез, тежок отприлика 75 милиони фунти, а Уругваецот со 200.000 фунти неделни примања, ќе биде четврти најплатен фудбалер во каталонскиот клуб. Дури и при максималната казна, Суарез годишно во Барселона би инкасирал околу седум милиони фунти, па според тоа не треба да се исклучи можноста за нов инцидент со гризење на сопарникот, кој би бил четврти по ред.
| | веќе видена | слични

Раководството на Барселона се обрати со писмо до Светската фудбалска федерација (ФИФА) во кое бара да се прецизира можноста дали може да го претстави Луис Суарез како свое ново засилување, и покрај казната на уругвајскиот напаѓач. Светската фудбалска централа му забрани секаква фудбалска активност на Луис Суарез во времетраење од четири месеци. Тој беше казнет поради гризење за рамо на дефанзивецот на Италија, Џорџо Киелини во победата на последниот меч од групната фаза на СП 2014. Дисквалификацијата на Суарез почна на 28 јуни, кога Уругвајците загубија од Колумбија (0:2) во 1/8-финалето на Мундијалот. Казната не вклучува забрана за трансфер и Барселона тоа го искористи за да го откупи од Ливерпул. Раководството на Барселона, кое се согласи на Ливерпул да му исплати 75 мил. фунти, вклучи интересна клаузула во договорот на Суарез. Уругваецот ќе биде казнет со 3 милиони фунти ако се обиде да гризне противнички фудбалер за време на натпревар. Суарез деновиве треба да пристигне во Барселона на медицински ...
| | веќе видена | слични

Раководството на Барселона му искажува апсолутна поддршка на Луис Суарез во борбата за намалување на казната, најавува дека ќе стори се за да му го поправи расипаниот фудбалски имиџ, но во исто време и се заштитува од евентуални нови „лудории“ на уругвајскиот голгетер. Имено, шпанските медиуми тврдат дека Барса во договорот потпишан со Суарез внела и специјална клаузула, според која Уругваецот ќе треба да плати три милиони евра доколку уште еднаш се случи да гризне противнички фудбалер. Токму оваа клаузула била еден од главните услови што каталонците го поставиле пред Суарез, заедно со јавното извинување за гризењето на Кјелини (што напаѓачот го стори дури откако Барселона тоа го побара од него). Фудбалерот всушност при самото извинување вети дека ваков испад нема да му се повтори уште еднаш, па евентуално неприфаќање на клаузулата во договорот ќе значеше дека тој во блиска или подалечна иднина би бил подготвен за ново гризење на противнички играч, откако тоа им го стори на Отман Бакал, Бранислав Ивановиќ и ...
| | веќе видена | слични

Барселона нема право да го претстави официјално Луис Суарез, додека 4-месечната казна на уругваецот не истече, изјавија од светската фудбалска централа. Каталонците и Ливерпул објавија официјално дека постигнале договор за трансферот, кој по неофицијални информации е вреден 75 милиони фунти. Од “Камп Ноу” упатија официјално барање дали имаат право да го претстават Суарез, каква што е вообичаена практика. Одговорот од ФИФА сепак е негативен, бидејќи напаѓачот има забрана за каква било фудбалска активност, а јавната презентација очигледно влегува во оваа дефиниција. Тоа значи дека следната недела Барселона ќе мора да се задоволи само со тоа да го претстави Суарез на својот официјален сајт. Јавното претставување на “Камп Ноу” сепак ќе мора да биде одложено додека казната на играчот за каснувањето на Џорџо Киелини не истече или не биде редуцирана. Единствената шанса за последното е Спортскиот арбитражен суд да пресуди во корист на уругваецот. “Забраната се однесува за сите активности поврзани со фудбалот. Тој ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на каталонскиот гигант Барселона верува дека ќе му се намали казната на Суарез. Претседателот на Барселона, денес даде прилично самоуверена изјава во врска со казната на уругваецот Луис Суарез поради гризот на Светското Првенство каде го гризна италијанецот Киелини. Имено, Бартомеу вели дека не се надева, туку очекува казната на Суарез да биде намалена. „Суарез ја увиде својата грешка, рече дека му е жал, се извини, Киелини исто така се залага за намалување на казната, така да очекувам сега ФИФА да ја усвои жалбата“ вели претседателот на Барселона. Како што е познато, уругвајскиот интернационалец го напушти англискиот премиерлигаш Ливерпул и се пресели во редовите на Барселона. Фото: goal.com
| | веќе видена | слични

Раководството на Барселона вклучи интересна клаузула во договорот на новото засилување Луис Суарез. Уругваецот ќе биде казнет со 3 милиони фунти, ако се обиде да касне противнички фудбалер за време на натпревар, објавија локалните медиуми. Напаѓачот премина од Ливерпул во Барселона и се договори за петгодишен договор со Каталонците. Другата недела Луис лета за Барселона за медицински прегледи и за да го потпише договорот. Во шпанскиот клуб уругваецот ќе игра со број 9. Во договорот на Суарез е строго регулирано какво треба да биде неговото однесување на теренот. Така, во случај на каснување, глобата е 3 милиони фунти. Раководството на Барса ја вклучи оваа клаузула во договорот поради инцидентот за време на Светското првенство, кога Суарез го гризна Џорџо Киелини од Италија. Уругваецот последователно беше казнет за четири месеци без фудбал. Според информации во медиумите трансферот на Суарез е во вредност од 80 милиони евра (61 милиони фунти).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уругваецот со број 9 на Ноу Камп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: