Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа


2 копии

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа. Неколкуте илјади демонстранти го започнаа протестот околу 14 часот, движејќи се од Бит Пазар кон Судска палата, но беа пресретнати од полициски кордон кај ТЦ „Мавровка“. За време на протестот топлата упатуваше разни скандирања, но немаше инциденти. Протест беше организиран преку социјалните мрежи а засега организаторите се уште се непознати. Минатонеделните протести пред Судска палата ескалираа со насилство, а имаше и повредени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓу демонстрантите на вчерашните протести против пресудите во „Монструм“ имало и многу деца, објавува денеска Дневник. Според Дневник, дел од присутните малолетници скандирале, а дел биле во првите редови и носеле транспаренти. Можело да се забележат деца демонстранти кои биле заврзани со маици или друг дел од облека преку лицето за да не бидат идентификувани. На вчерашниот протест полицијата не дозволи демонстрантите да се приближат до судската палата и за разлика од минатиот петок, овој пат отсуствуваа крвави инциденти или материјални штети. Додека траеше протестот на небото над Бит-пазар се забележуваше беспилотно летало. Полициските службеници присуствуваа во голем број. На крстосницата кај Мавровка беа поставени оклопни возила и возила со водни топови. Крај целата крстосница имаше желзни барикади и беа наредени стотици специјалци. Протестот стартуваше во 13:30, по молитвата во „Јаја – паша“. Овој пат, толпата имаше свои редари кои спречија демонстрантите да се судрат со полциијата. Само неколкумина ...
| | веќе видена | слични

И покрај фактот што протестите поминаа мирно, подготовката за нив, заканите што ќе биде, интернационализацијата и вметнувањата на кукавичините јајца на национализмот, верскиот радикализам и манипулирањето со масите направија штетата да биде далекосежна и повторно да се посее семе на омраза ГО ПРЕЖИВЕА ЛИ МАКЕДОНИЈА „СТРАШНИОТ“ ПЕТОК? Македонија се разбуди во петокот очекувајќи големи неволји. Облачно и студено утро за овој дел од годината. Но се најавуваше дека градот ќе се вжешти од протести и контрапротести поттикнати по пресудите за доживотните затворски казни за осудените за убиството на петте млади луѓе кај Смиљковско Езеро во 2012 година. Минатиот петок протестите беа придружени со насилство, каменување и напад врз полицијата, која ја заштитуваше судската палата и се грижеше за безбедноста на граѓаните. Токму поради ваквите глетки и стравувањата што ќе донесе денот многу граѓани се обидуваа да ги завршат сите обврски до 12 часот и потоа да се приберат дома. Пензионерите да испазарат сѐ што им треба ...
| | веќе видена | слични

Со помали поединечни инциденти, без насилство и без судир со полицијата помина вчерашниот протест на околу 1.000 граѓани кои повторно излегоа да го искажат револтот од досудените доживотни казни за обвинетите за петкратното убиство во случајот „Монструм“. За разлика од минатонеделните протести кои беа насилни и на кои беа повредени дваесетина полицајци, а беше причинета и штета на неколкуте згради на судовите во Скопје, овој пат полициските специјалци не дозволија демонстрантите да се приближат до судската палата. Додека траеше протестот на небото над Бит-пазар се забележуваше беспилотно летало. Голем број полицајци беа распоредени на раскрсницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Имаше поставено оклопни полициски возила и возила со водни топови, крај целата раскрсница имаше железни барикади, а наредени беа и стотици специјалци. Протестот почна по петочната молитва во „Јаја-паша“ во 13.30 часот. До 14 часот не им беше дозволено да се приближат кон судот бидејќи барикадата на полицијата ја задржа толпата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Подготвеноста и високата професионалност на полицијата, беше причина денешните протести да не ескалираат. Протестот започна по петочната молитва кај Јаја Паша, кога група насилници се упатија кон Бит пазар. Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една мала група, околу педесетина од нив, се обиде со камења и дрвја да удри по полицијата. Во таквите намери, тие беа спречени од останатите демонстранти, што предизвика и меѓусебни тепачки. Снимателот на Курир кој беше на терен ги направи овие снимки, од меѓусебните тепачки на демонстрантите.
| | веќе видена | слични

Само помала група се обиде со фрлање камења кон полицајците да предизвика инцидент, но подоцна и тие се повлекоа Во напната атмосфера, под силно полициско обезбедување, но без инциденти помина денешниот протест против осудителната пресуда за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Наспроти стравувањата дека се можни инциденти слични на протестите од минатиот петок, собирот помина мирно, а демонстрантите по околу час и пол, сами се повлекоа. Само помала група се обиде со фрлање камења кон полицајците да предизвика инцидент, но подоцна и тие се повлекоа. За разлика од минатиот петок кога протестантите го каменуваа судскиот комплекс, вчера полицискиот кордон се наоѓаше пред трговскиот центар „Мавровска“, така што демонстрантите не стигнаа ниту до раскрсницата кон судовите. Кордонот полицајци беше засилен со неколку полициски борбени возила и голем број припадници на полициските единици ПЕП и ЕБРИ. Тие побараа итно ослободување на шестемина осудени во „Монструм“, слобода за притворените од протестите, ...
| | веќе видена | слични

Меѓу демонстрантите беа и роднини на осудените кои побараа оставка од министерот Јанкулоска и обвинителот Гешкоска како и нивно итно ослободување Протестите против судската пресуда за случајот "Монструм" минаа мирно и без посериозни инциденти за разлика од минатонеделните во кои беа повредени дваесетина полициски службеници. Овој пат организаторите на протестот, кои се поставија пред полицискиот кордон успеаја да ја задржат ситуацијата под контрола и да ги спречат насилните поединци да испровоцираат поголем инцидент. Протестот, како и минатиот пат, почна веднаш по завршувањето на пладневната молитва. Неколку стотини демонстранти се собраа пред Јаја-паша џамијата и ја блокираа улицата "Цветан Димов", а кон нив се приклучија голем број луѓе кои дојдоа од Бит-пазар. Демонстрантите тргнаа кон Бит-пазар, барајќи оставка од министерот Јанкулоска и скандирајќи "УЧК", "Етничка Албанија" и "Молчењето е злостор". На транспарентите кои ги носеа можеше да се видат пораките "УЧК не е ДУИ, УЧК е народот" и "Стоп на ...
| | веќе видена | слични

И покрај силните најави, иницирани од радикалнирте подбуцнувачи, кои очигледно, не и сакаат добро на државата, денеска се оддржаа мирни протести за монструм. очигледно, успеја апелот на државниот врв, партиите, меѓународната заедница и ивз . протесто Мирен протест во Скопје против пресудата за случајот ‘’монструм”.Со веќе позната иконографија извикувајќи УЧК и етничка Албанија околу 1000 демонстранти на булеварот кај трговскиот центар Мавровка и Бит пазар побараа ослободување на шестмината осудени на доживотен затвор за убиството кај Смилковското езеро. За разлика од минатата недела овој пат полицијата ги спречи демонстрантите да се доближат до зградата на судот. Вродија со плод апелите на државниот врв и политичките чинители за мирни протести. Најголемиот дел од насобрануте демонстранти ги испочитуваа препораките за искажување незадоволство без насилство. Единствено помала група од педесетина демонстранти главно млади лица се спротивстави фрлајќи неколку камења кон полицијата. Полицијата немаше причина да ...
| | веќе видена | слични

Протестот започна кога група насилници се упатија кон Бит пазар, по петочната молитва кај Јаја Паша. Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една мала група, околу педесетина од нив, се обиде со камења и дрвја да удри по полицијата. Во таквите намери, тие беа спречени од останатите демонстранти, што предизвика и меѓусебни тепачки.
| | веќе видена | слични

Без инциденти заврши денешниот протест за случајот „Монтрум“ кај Бит пазар, а сообраќајот е нормализиран. Протестот почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар. Прочитаа проглас во кој се вели дека осудените за „Монструм“ се невини. Полицијата и демонстрантите се пресретнаа на крстосницата кај Судот кај Бит Пазар. Организаторите ги повикаа демонстрантите, особено порадикалните, кои фрлаа камења кон полицијата, да го прекинат протестот. Тоа меѓу нив предизвика кавги и тепачки. Протестите за случајот „Монструм“ почнаа на 4-ти овој месец пред објектите на Основниот суд Скопје 1 – Скопје и Основниот суд Скопје 2 – Скопје кога со камења и други тврди предмети беа оштетени фасадите на објектите и повредени неколку полициски службеници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: