Мухика: Казната за Суaрез е напад врз Уругвај, Мадуро: Сѐ смислија Англија и Италија


Претседателот на Уругвај Хозе Мухика ја нападна во саботата Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) порачувајќи дека „драконската казна за Суарез не е само агресија против еден човек, туку против целата држава“, а суспендираниот уругвајскиот репрезентативец доби поддршка и од претседателот на Венецуела. „Суарез не е во репрезентацијата затоа што е филозоф, механичар или поради добро однесување. Тој е врвен фудбалер. Не го видов неговото гризење“, изјави уругвајскиот претседател Хозе Алберто Мухика Кордано. И венецуелскиот претседател Николас Мадуро во јавноста излезе со поддршка за Суарез. „Суарез е казнет бидејќи исфрли две фудбалски велесили Англија и Италија, Тоа не можеа да му го простат“, изјави Мадуро, за кого Суарез заслужил казна, но не толку драстична. „Тоа е болна неправедна казна којашто ФИФА му ја одреди на Суарез. Тој е голем напаѓач кој им припаѓа на сите нас во Јужна Америка, Поради тоа казната е потполно неприфатлива. Суарез е син на народот, сина на жена којшто работела како домашна ...
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез од ФИФА заработи драконска суспензија по гризењето на Џорџо Киелиени на дуелот меѓу Уругвај и Италија во групната фаза на Мундијалот. ФИФА го суспендираше на девет официјални натпревари под нејзина капа и четири месеци од активното играње фудбал во сите натпреварувања. - Му се извинувам на Киелини и на сите љубители на фудбалот. Ова никогаш повеќе нема да се повтори. Длабоко во мене знам дека сум виновен и сега се каам за тоа што го направив - истакна Суарез. Светските медиуми ваквата изјава на фудбалерот од Ливерпул ја протолкуваа како мамка за ублажување на казната. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Анимираните видеа на 442oons посветени на СП во Бразил станаа редовен дел од следењето на Мундијалот, а едно од последните е посветено на Луис Суарез и неговото „извинувње“ за инцидентот на мечот помеѓу Уругвај и Италија. Инцидент кој му донесе суспензија од сите фудбалски активности во следните четири месеци и забрана за настап на следните девет официјални натпревари на неговата селекција.
| | веќе видена | слични

Луис Суарез јавно му се извини на Џорџо Кјелини, а Италијанецот го прифати извинувањето со надеж дека суспензијата ќе му биде намалена. Не помина долго откако ФИФА му ја изрече суспензијата на Луис Суарез од девет натпревари и четири месеци без фудбал, Уругваецот му се извини на Џорџо Кјелини за гризнувањето. Италијанецот во манир на голем спортист го прифати извинувањето. Оваа нивна конверзација се одвиваше преку Твитер. Суарез на својот профил напиша дека му се извинува на Кјелини, а овој веднаш одговори дека извинувањето е прифатено и дека се е заборавено. Воедно Кјелини напиша дека се надева дека ФИФА ќе му ја намали суспензијата на Суарез.
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот напаѓач ветува дека „лошата навика“ ќе престане. Луис Суарез му се извини на италијанскиот репрезентативец Џорџо Киелини поради неспортскиот потег на Светското првенство во Бразил. Суарез во соопштението исто така истакна дека веќе никогаш не би направил такво нешто. „Длабоко жалам за тоа што се случи и ветувам дека вакво нешто никогаш повеќе нема да се повтори. Вистина е дека мојот колега Киелини претрпе повреда по каснување во судир со мене“ - рече уругваецот. ФИФА го суспендираше Суарес од сите фудбалски активности во период од четири месеци, и исто така тој нема да биде во можност да игра девет натпревари за репрезентацијата на Уругвај. Фудбалерот на Ливерпул додаде дека по неколку дена поминати дома успеал да ја поврати смиреноста и да сфати што се случило во натпреварот со Италија во групната фаза на Светското првенство.
| | веќе видена | слични

Уругваецот Луис Суарез вчера му се извини на Џорџо Кјелини за инцидентот со „каснувањето“, по што Италијанецот истото го прифати и му порача на својот колега дека се е заборавено. Овој нов момент од случајот Суарез, повторно го искористија дечките од „442oons“ па во свој стил направија цртан филм.
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот репрезентативец, Луис Суарез јавно се извини за инцидентот на натпреварот против Италија од последното коло во фазата по групи на Мундијалот во Бразил. Тој во финишот на натпреварот против Италија го гризна противничкиот играч, Џорџо Киелини во пределот на рамото, а и покрај тоа што Уругвај се пласира во осмина-финалето, Суарез заработи 4 месечна суспензија за играње фудбал во сите конкуренции. Суарез во обраќањето до Киелини преку својот Twitter профил се извини за инцидентот, изрази жалење и упати уверување дека сличен таков инцидент нема да се повтори. Киеини пак му возврати преку својот Twitter профил дека се е заборавено и дека се надева на намалување на казната кај колегата од Уругвај.
| | веќе видена | слични

Туристите од Бразил деновиве не се враќаат дома без фотографии од каснувањето на Луис Суарез. Секако, не вистинското, туку од рекламата на „Адидас“. Уругваецот Луис Суарез стана најголема атракција на 20-то Светско првенство во фудбал. Го поддржуваат, го критикуваат, прават цртани филмови и клипови за него….. И онлајн социјалните мрежи се преплавени со фотографии на кои фудбалерот од рекламното пано ги „каснува“ туристите, па,се чини, дека деновиве нема странец во Бразил кој не се сликаше со забите на Суарез. Откако излезе на теренот и го касна колегата од репрезентацијата на Италија, Џорџ Кјелини, уругвајскиот спортист доби забрана за играње фудбал во следните четири месеци . Независната комисја на ФИФА немаше милост, па по суспензијата што подразбира пропуштање девет меѓународни натпревари, фудбалерот го исфрли и од хотелот во Рио де Жанеиро, каде е сместена репрезенатцијата на Уругвај.
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот репрезентативец Луис Суарез упати извинување до Џорџо Кјелини, кого го гризна за рамото на натпреварот меѓу Уругвај и Италија. За Суарез ова беше трет ваков инцидент поради што ФИФА на четири месеци му ги забрани сите активности поврзани со фудбалот и го суспендираше од девет натпревари за репрезентацијата. Иако во првитe мигови по инцидентот Суарез тврдеше дека случајно со забите го закачил противничкиот фудбалер, една недела подоцна Уругваецот се огласи истакнувајќи дека е свесен што направил. „По неколку денови кои ги минав со семејството, успеав да согледам што точно се случи на натпреварот меѓу Уругвај и Италија одигран на 24-ти јуни 2014. Независно од она што се случи и од контрадикторните изјави кои се појавија изминатите денови, кои се искажани без намера да влијаат на добриот учинок на мојот национален тим, вистина е дека мојот колега Џороџо Кјелини по дуелот со мене беше гризнат. Поради тоа, жалам поради се што се случи. Му се извинувам на Кјелини и на целиот фудбалски свет и ветувам ...
| | веќе видена | слични

По извинувањето кое синоќа преку социјалните мрежи го упати Луис суарез, се огласи и Џорџо Кјелини преку Твитер. -Се е заборавено. Се надевам дека ФИФА ќе ти ја намали суспензијата- напиша Кјелини во пораката до Суарез.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мухика: Казната за Суaрез е напад врз Уругвај, Мадуро: Сѐ смислија Англија и Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: