Груевски вети поголеми плати и пензии и отворање на 64.000 работни места


Зголемување на економскиот раст, на вработеноста и унапредување на животниот стандард на граѓаните, членство во ЕУ и во НАТО, неселективна борба против корупцијата и криминалот, добри меѓуетнички односи и развој на образованието и информатичката технологија ќе бидат стратешки приоритети на новата Влада Новиот состав на Владата е комбинација на младост и сериозно искуство - професионалци со висок личен интегритет, со исклучителни човечки вредности и принципи кои почиваат на етиката како основа, кои се подготвени да ја вложат целата своја енергија во прогресот на Македонија, рече мандатарот Никола Груевски во своето експозе на седницата за избор на новата Влада. Зголемување на економскиот раст, на вработеност и унапредување на животниот стандард на граѓаните, членство во ЕУ и во НАТО, неселективна борба против корупцијата и криминалот, добри меѓуетнички односи и развој на образованието и информатичката технологија се петте стратешки приоритети на новата Влада, рече Груевски пред пратениците. Главна водилка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Историјата на македонските влади почнува со Никола Кљусев. Тој е првиот македонски премиер, кој ја предводеше техничката владата во 1991 година. Владата беше избрана по воведувањето на политичкиот плурализам и по одржувањето на првите повеќепартиски парламентарни избори во 1990 година. Избрана е од Собранието на Република Македонија на 20 март 1991 година. Оваа влада ќе биде запаметена како влада во чијшто мандат е одржан референдумот за независност на Македонија и е усвоен Уставот на Република Македонија. И по Љубчо пак Бранко По Љубчо се враќа Бранко. Тој ги добива изборите во 2002 година. Коалицираат СДСМ, ЛДП и ДУИ. Првиот состав ја врши власта до 2 јуни 2004 година, кога е избрана нова влада, поради тоа што Црвенковски ги добива претседателските избори. Тој седнува во претседателската фотелја, каде што останува четири години, од каде што и се пензионира. Се враќа во СДСМ, за минатата година да се повлече од лидерската позиција. Но многумина од неговата партија тврдат дека неговото повлекување не е ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Со гласа 77 „за“ и шест „против“ Собранието на Република Македонија ја избра новата Влада, чиј претседател е Никола Груевски. Mинистер за одбрана e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири. За министри без ресор се избрани Владимир Пешевски, Фатмир Бесими, Муса Џафери, Фуркан Чако, Неждет Мустафа, Веле Самак, Бил Павлески, Џери Наумоф, Висар Фида и Горан Мицковски. (NewTime.mk)
| | веќе видена | слични

Новоизбраните министри за одбрана, правда, образование, економија, екологија, земјоделство и локална самоуправа вчера ја презедоа должноста и уште неседнати во жешките столчиња се зафатија со работа. Ги истакнаа приоритетите за следниот период, кои суштински и не се разликуваат многу од нивните претходници и најголем дел од нив претставуваат продолжение на активностите од претходниот период. Првото примопредавање се одржа завчеравечер во Министерството за одбрана, каде што новиот министер, Зоран Јолевски, беше пречекан со високи воени почести и церемонија, на која присуствуваа старешините од Генералштабот на АРМ. Во своето обраќање пред присутните тој истакна дека новата функција за него претставува чест, гордост и голема одговорност. - Да се биде дел од тимот кој не прави горди насекаде низ светот е предизвик со должна почит - истакна Јолевски, додавајќи дека ќе го продолжи патот на реформите, кои, воедно, се вредности на НАТО, ЕУ и современиот свет во целост. Тој вети вложување максимални напори за ...
| | веќе видена | слични

Новата влада ја одржа првата седница.  Во фотелјите седнаа и стари и нови министри.  На министерскиот список за првпат како министри се најдоа  Зоран Јолевски, Беким Незири, Нурхан Изаири, Љирим Шабани, Аднан Јашари и Михаил Цветков. Денеска Спиро Ристовски му ја предаде министерската функција за образование на Абдулаќим Адеми, досегашен министер за животна средина. Ваљон Сарачини, досегашен министер за економија денеска се ракуваше со неговиот сопартиец  Беким Незири кој доаѓа на функцијата од местото директор на фондот за пензиско инвалидско осигурување... Јолевски е новиот министер за одбрана. Доаѓа на местото на Талат Џафери. И во министерството за земјоделство има смена на сопартијци од социјалистичкта партија. На местото на Љупчо Димовски доаѓа Михаил Цветков. Размена на сопартијци на ДУИ има  во министерството за животна средина, на местото на Абдулаќим Адеми доаѓа Нурхан Изаири. На местото на досегашниот министер Блерим Беџети, сега министер за правда е Аднан Јашари. На ...
| | веќе видена | слични

Во новата програма главни цели ќе бидат зголемување на економскиот пораст и вработеноста, интеграција во ЕУ и во НАТО, бескомпромисна борба против криминалот, добри меѓуетнички односи и спроведување на рамковниот договор и развој на образованието Никола Груевски ја претстави програмата на идната влада Мандатарот Никола Груевски вчера пред пратениците во Собранието го предложи новиот владин состав и во кратки црти ја претстави програмата што треба да ја сработи кабинетот во наредниов период. Новиот владин состав што го предложи Груевски има 26 члена заедно со него, со што ќе биде и рекордер во регионот по бројност. Од 26 министри, седуммина ќе бидат без ресор. Во новата програма главни цели ќе бидат зголемување на економскиот пораст и вработеноста, интеграција во ЕУ и во НАТО, бескомпромисна борба против криминалот, добри меѓуетнички односи и спроведување на рамковниот договор и развој на образованието. - Во програмата има 2.000 проекти. Во текот на целиот мандат планираме пораст на БДП од 3 до 6 отсто, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски четврти пат вчера попладне ја доби довербата од пратениците за состав на нова влада откако за неа гласаа 77 пратеници, а 6 беа против и ниту еден воздржан. Но, првпат во изминативе осум години владата на Груевски добива нов мандат, без присуство на најголемата опозициска партија СДСМ во собраниската сала. Поддршката ја доби, разбирливо, од своите пратеници, како и од пратеничката група на владиниот партнер Али Ахмети. Против гласаа пратениците на ДПА, а Роза Топузовска-Kаревска од ЛДП не беше во салата за време на гласањето. Единствен пратеник кој го оправда своето отсуство на седницата за избор на владата беше лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Груевски во експозето ги повтори петте стратешки точки за наредните четири години врзани за економскиот раст, вработувањето, евро-атлантската интеграција, борбата против корупцијата, меѓуетничките односи. Груевски ќе води влада составена од петмина вицепремиери и 20 министри, од кои седум се без ресор. - Владата е подготвена да го ...
| | веќе видена | слични

Со 77 гласови „за“ и 6 „против“, Собранието на Република Македонија ја избра четвртата влада на премиерот Никола Груевски со мандат од четири години. Против гласаа пратениците на Демократската партија на Албанците (ДПА), а опозициските пратеници од коалицијата на СДСМ воопшто не присуствуваа на седницата. Пратеничката од ЛДП, Роза Топузовска-Каровска, учествуваше само во дискусијата за изборот на новата влада, но не и во гласањето. Претходно, мандатарот Никола Груевски во своето експозе ги претстави политичко – економските приоритети за следниот четиригодишен период, кои ќе ги реализираат со владиниот коалициски партнер ДУИ. Со дискусија во која дадоа максимална поддршка на новата влада, настапија пратениците од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, како и пратеници од помалите партии од победничката десничарска коалиција. DW.DEГруевски вети повисок стандард и влез во ЕУ и НАТО Собраниска расправа по експозето на мандатарот Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи новата влада, ДПА ќе гласа против. Груевски вети повисок животен ...
| | веќе видена | слични

Честитки на претседателот Иванов до старо-новиот премиер Груевски.  Веднаш по изгласувањето на новата влада во собранието која доби 77 гласа ЗА и 6 против Груевски се виде со шефот на државата во вилата Водно. Претходно со коктел во собранието, новите министри и пратеници лично си честитаа. Новиот владин состав ќе има 26 члена заедно со премиерот, Од нив четворица ќе бидат вицепремиери а седумина министри без ресор. -Mинистер за одбрана e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање Нурхан ...
| | веќе видена | слични

Со 77 гласа „за“ и 6 „против“, Собранието попладнево ја изгласа новата Влада предложена од мандатарот Никола Груевски. Против Владата гласаше пратеничката група на ДПА, додека Роза Топузова Каревска, единствената пратеничка од опозицијата предводена од СДСМ која не поднесе оставка, не се изјасни. Новиот владин состав ќе има 26 члена заедно со премиерот, четворица ќе бидат вицепремиери, а седуммина министри без ресор. Mинистер за одбрана во новата Влада e Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 248 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски вети поголеми плати и пензии и отворање на 64.000 работни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: