Светскиот првак прегазен и посрамен


Холандија го торпедираше голот на Касилјас (5:1) и ја нокаутираше Шпанија во 1. коло од групата Б Селекцијата на Шпанија успеа да поведе со голот на Чаби Алонсо од пенал, а потоа следеше тежок удар од страна на противникот и голема победа за Холандија од дури 5:1. Поразениот тим во последното финале му одржа лекција на актуелниот првак и стави до знаење дека нема намера да игра против Бразил во осминафиналето на шампионатот. После примениот гол Холандија беше далеку подобриот противник, а голот со кој Ван Перси израмни беше најубавиот досега на првенството. Холандија подели голема лекција за шампионот и дефинитивно докажа дека на ова првенство мора да се смета на нив. Едноставно лалињата „расцветаа“ во Салвадор, а голема победа дефинитивно ќе им даде мотив плус и сега се фаворити за првото место во групата.
| | веќе видена | слични

Артуро Видал е убеден дека следниот противник на Чиле во групната фаза, репрезентацијата на Шпанија, е загрижена по триумфот што претставникот на Јужна Америка го забележа во дуелот против селекцијата на Австралија. - Репрезентативците на светскиот првак сигурно го гледале нашиот натпревар против Австралија. Гледаа како победуваме со одлична игра. Сега се уште повеќе загрижени. Знаат дека ги чека многу тежок натпревар против нас, дека сме незгоден противник - изјави Видал. Дуелот помеѓу репрезентациите на Чиле и на Шпанија ќе се одигра в среда на „Маракана“. По шокантниот пораз од Холандија на Светското првенство во Бразил (1-5), многумина истакнаа дека дојде крајот на доминацијата на „црвената фурија“, но така не мисли Серхио Рамос. - Никогаш претходно не сме биле обединети како сега. Да се каже дека дојде крајот на доминацијата на Шпанија е лудост. С` уште се гордееме, полни сме со страст и ентузијазам - изјави дефанзивецот на Реал Мадрид. - Оваа екипа знае да се врати кога падне и тоа е клучот. С` уште ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на бразилската репрезентација не го отпишуваат актуелниот светски и европски шампион Шпанија, и покрај шокантниот пораз со 1:5 за тимот од Холандија во првиот натпревар од групата Б на светското првенство. “Фуријата” е евентуалниот ривал на “Селесао” во осминафиналето на СП 2014. Плејмејкерот Оскар и дефанзивецот Енрике признаа дека Шпанците не може и не треба да биде отпишани. “Шпанија останува еден од најдобрите тимови и овој пораз ќе им помогне да станат уште посилни. Секој треба да го почитува нивниот тим. Холандија дефинитивно ја заслужи победата, но Шпанија останува голем тим”, прокоментира Оскар. “Така е во фудбалот. Понекогаш се случуваат такви работи. Ако Шпанците постигнаа втор гол, натпреварот ќе отидеше во сосема друг правец. Холандија доби можност и ги реализираше своите шанси. Шпанскиот состав сеуште располага со играчи со големи квалитети”, изјави Енрике. “Фуријата” ќе игра против Чиле и Австралија во двата преостанати натпревари до крајот на групната фаза на шампионатот на ...
| | веќе видена | слични

Дури и со две победи, против Чиле во следниот меч и со Австралија во последната рунда, „црвената фурија“ може да се прости од мундијалот, иако би имале 6 бода. Чиле ја победи Австралија со 3-1 и сега лесно може да се случи три репрезентации во оваа група да имаат по 6 бода и во евентуален круг Шпанија да биде најслаба. Проблем за светските прваци ќе биде лошата гол-разлика поради дебаклот со 5 примени погодоци со Холандија. Евентуална разврска во која Шпанија би ги победила Чиле и Австралија, Холандија да слави со „кенгурите“ и да загуби од Чиле, ќе го исфрли од игра актуелниот светски првак. Во таков случај би имало круг од три селекции, Холандија, Чиле и Шпанија со по 6 бода, а светските прваци да имаат најслаба гол-разлика и да бидат елиминирани. Лошо за Шпанија е што Холандија и Чиле според распоредот ќе играат во последното коло. Постои реална варијанта ако Холандија претходно ја победи Австралија, поради одлична гол-разлика „лалињата“ веќе да бидат првопласирани во групата и да им одговара и минимален ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Голманот на Шпанија Икер Касиљас изјави дека е виновен за синоќешниот убедлив пораз на неговата репрезентација. Актуелниот светски шампион загуби со 5:1, а Касиљас имаше катастрофални потези кои директно влијаеја на резултатот. -Виновен сум. Тоа беше мој најлош натпревар во кариерата. Морам да им се извинам на сите. Холанѓаните одиграа добро, ние бевме очајни. Сега ни преостанува да се вратиме во нормала и проблемите да ги оставиме зад нас, истакна шпанскиот чувар на мрежата кој се најде на удар на јавноста во неговата земја. Шпанија пласманот во следната фаза ќе го брка против Чиле и Австралија. Табела по 1.коло во групата Б: Холандија 3 бодови, Чиле 3, Австралија 0, Шпанија 0/MIA
| | веќе видена | слични

Голманот на шпанската репрезентација Икер Касиљас се извини поради убедливиот пораз од холандија од 5:1 на почетокот на Светското првенство во фудбал Бразил 2014. Јас сум виновен, извинете, ова се зборовите на голманот на шпанската фудбалска репрезентација Касиљас кој вчера прими 5 голови од противникот Холандија. - Ова е мојот најлош натпревар во кариерата. Морам да им се извинам на сите. Холандија беше многу добра а ние пак спротивното. Понекогаш е добро да се случат такви работи за да можеш да реагираш, а ние мора да го направиме тоа – изјави Касиљас за британските медиуми. Шпанија следниот натпревар ќе го игра во среда против Чиле кој ја победи Австралија со 3:1. Касиљас кој има одиграно 155 натпревари за Шпанија и 500 за Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на актуелниот светски и европски шампион Шпанија, доживеа вистински шок по дебаклот од Холандија уште во првото коло на Светското првенство во Бразил откако загуби со убедливи 5:1. Оваа вест не изостана од насловните страници на европските и светските медиуми, а особено не од шпанските спортски весници. Како и обично, кога еден фудбалски тим од самиот врв ќе доживее тежок пораз, се најавува крај на една ера. Извештајот за дебаклот на светскиот и европскиот фудбалски владетел против Холандија на почетокот на Мундијалот, шпанскиот весник „Марка“ го донесе под насловот „Мундијалско понижување“. „Брутален пораз на Шпанија, од кој ќе биде тешко да се опорават. Чуствата се негативни, се зголеми песимизмот, но остануваат уште два натпревари. Холандија од почетокот знаше што сака да направи. Заигра со три стопери и двајца странични играчи, но не го паркираше автобусот“, пренесува Марка. Најслабо оценети играчи беа Серхио Рамос, Аспиликуета, Пике и Бускетс (3,5), Алба доби „четворка“, исто како и замените ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Херои“, „Слатка, голема и заслужена холандска победа“ – само се дел насловите во холандските весници по величенствената победа на Холандија над Шпанија (5-1) на светското првенство. Холандија, со оваа победа и се одмазди на Шпанија за поразот во финалето на Мундијалот во Јужна Африка. „Неверојатен старт на портокаловите. Ова не беше само одмазда, ова беше понижување на противникот“, пишува Телеграф, а уште поеуфоричен текст има во Волкстрант. „Ова беше еден од најголемите натпревари во историјата на Холандија. Тимот предводен од генијалниот Ван Гал, кој против Шпанија одигра со петмина дефанзивци, дојде до неверојатна победа“, тврди весникот кој ја истакнува играта на Ван Перси и неговиот гол во 44.минута. „Ван Перси постигна неверојатен гол и ја започна агонијата на Шпанија, која по овој пораз ќе замине во историјата“. Весникот Тоув ја истакнува важноста на победата, со напомена дека Холандија најверојатно веќе си го обезбеди првото место во Б групата, со што во осмина финалето ќе го избегне домаќинот ...
| | веќе видена | слични

Кој ќе се одважаше да каже дека Шпанија може да прими 5 подоци во воведното преставување на светското во Бразил. Далеку од тоа дека па некој ќе се одважеше да ги поцени холанѓаните. Ама и тие ниту на сон не мислеа на дебакл од своја страна против евроскиот и светски тим број еден. Меч за сеирџии, меч за кинење живци, меч за радост, секој се пронајде во синоќешниот натпревар на денот. Отворија како по сите теории за тоа како и кој е главен на мечот Шпанија-Холандија, шпанците. 27 минута погодок на Алонсо од белата точка, од сомнителниот досуден пенал, 1:0 за Шанија. И потоа, следно, најава на шокот. На крајот на првиот дел Ван Перси убаво со глава за 1:1. Влезот во вториот дел беше влез во друга димензија. Робен најавува пресврт. Де Фреј веќе по 20 минути и носи на Холандија предност од солидни како за против Шпанија 3:1, но со напомена, погодок, на кој му предходеше фаул над Касиљас . Следното беше во збунетиот шпански состав, овојпат кардиналната грешка на најискусниот, Касиљас и веќе со вториот гол на ...
| | веќе видена | слични

Голманот и капитенот на фудбалската репрезентација на Шпанија ја превзема одговорноста по убедливиот пораз од Холандија. На стартот на Светското првенство во првото коло од Групата Б, Холандија во Салвадор ја декласира Шпанија со 5:1, а најголем виновник за головите на Ван Перси и Де Вриј беше голманот на мадридскиот Реал, Икер Касиљас. (извештај од мечот ТУКА „Сега дојде време да бидеме тивки и да размислуваме само за следниот натпревар против Чиле, како да е финале. Се извинувам на сите, но мораме пред се да заборавиме на овој тежок пораз. Немавме среќа, особено јас и морам да ја превземам одговорноста. Не бев на ниво и очекувам да се кренеме над оваа ситуација“, изјави Касиљас за шпанската „Марка“ Шпанија следниот меч на Мундијалот го игра против Чиле на 18-ти јуни во Рио де Жанеиро. Извор: marca.com Фото: eurosport.fr
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 154 | | | веќе видена

Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во ...
сите 102 | | | веќе видена

– Загубивме колега, другар, пријател, и голем професионалец посветен на својата визија за Охрид. Низ годините проф. д-р Јован Стојаноски даде огромен придонес ...
сите 88 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево, каде говореше за актуелната политичка ...
сите 311 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светскиот првак прегазен и посрамен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: