`Мамузите` победа до титула, Данкан испиша историја


Сан Антонио славеше на гости против Мајами со 107:86 и поведе со 3:1 во серијата до четири победи, а крилниот центар Тим Данкан ги собори рекордите на Џабар и Меџик Џонсон Сан Антонио е на чекор од титулата во НБА лигата откако на четвртиот дуел против бранителот на титулата, Мајами, славеше на Флорида со 107:86 и поведе со 3:1 во серијата до четири победи. Овојпат за победа решавачка беше силната одбрана на Тексашаните, кои на полувремето примија само 36 поени, а веќе во втората четвртина имаа и повеќе од плус 20 поени. Иако клучна фигура на мечот повторно беше Кавари Ленард, Тим Данкан се запиша во историјата во две категории. Стана играч со најмногу минути во историјата на НБА плејофот, престигнувајќи го Карим Абдул Џабар, а не долго потоа уфрли и десет поени, со што стигна до 158-от дабл-дабл" и на вечната листа на таквите достигнувања го престигна главниот партнер на Џабар, Меџик Џонсон. Данкан постигна 10 поени со 11 скока, Милс уфрли 14 поени, а Паркер дополни со 19 поени, додека Каваи Ленард имаше 20 ...
| | веќе видена | слични

Сан Антонио со 4:1 ја доби финалната серија против Мајами Хит и сосема заслужено дојде до петтата шампионска титула. Сите мечеви донесоа интересни моменти за одбележување, а НБА сега ги одбра најдобрите. Потегот број еден му припадна на „стариот“ Ману Џинобили кој покажа дека се уште може атрактивно да забива и да игра на високо ниво во најквалитетната лига во светот. Уживајте во овие три ипол минути !!!
| | веќе видена | слични

Сан Антонио го совлада Мајами во големото финале со вкупно 4-1 во победи и ја освои петтата НБА-титула во клупската историја. Членови на сите пет шампионски тима на „спарси“ беа центарот Тим Данкан и тренерот Грег Поповиќ Кошаркарите на Сан Антонио слават со трофејот КОШАРКА - НБА-ЛИГА Сан Антонио спарс е новиот првак во кошаркарската НБА-лига, откако во финалето со вкупно 4-1 во победи го совлада Мајами хит (104-87 во петтиот меч), со што на најдобар начин му се реваншира за поразот во ланското финале. Првата од петте титули Сан Антонио ја освои во 1999 година (потоа во 2003, 2005, 2007 и сега, во 2014), а ветеранот, 34-годишниот Тим Данкан е дел од сите шампионски тимови! Во НБА-историјата влезе и тренерот на „спарси“, Грег Поповиќ за кого, исто така, ова беше петти шампионски прстен, со што им се придружи на великаните како што се Фил Џексон, Ред Оербах, Џон Кундла и Пат Рајли, кои имаат освоено најмалку пет титули. Бековите на „спарси“, Аргентинецот Емануел Џинобили и Французинот Тони Паркер се ...
| | веќе видена | слични

Емануел Ману Џинобили на интересен начин го коментира освојувањето на титулата на Сан Антонио во НБА лигата. Аргенетинецот со круна од најсилната кошаркарска лига на светот вели дека сега е време за фудбал и дека Аргентинците не се заинтересирани за ништо друго. „Почна Светското првенство во фудбал и моите сонародници не се заинтересирани за ништо друго. Денеска ја победивме Босна и Херцеговина и навивачите веќе беа пијани по мечот. Воопшто не беа заинтересирани да го догледаат финалето во НБА и освојувањето на титулата на Сан Антонио спарс“, изјави Џинобили. Тој беше еден од најдобрите во составот на „мамузите“, кој успеа да го симне од тронот дотогашниот шампион Мајами хит со вкупен резултат од 4-1 во победи во финалната серија. Аргентина во премиерниот меч за нив на фудбалскиот мундијал ја победи БиХ со 2-1, а тој дуел заврши непосредно пред стартот на последниот дуел од финалето во НБА.
| | веќе видена | слични

Со победата во петтиот натпревар со 104:87 "мамузите" со вкупни 4:1 против бранителот на титулата, Мајами, стигнаа до својот петти шампионски прстен Сан Антонио е нов шампион на НБА лигата. Екипата на Грег Попович во петтиот меч од финалната серија на свој терен, го надигра бранителот на титулата, Мајами, со 104:87 и стигнаа до шампионскиот прстен со вкупни 4:1 во победи. Најдобар во редовите на новиот шампион беше Каваи Ленард со 22 поени и 10 скока. Нему голема помош му дадоа Ману Џинобили со 19 поени и по четири скока и асистенции, Пети Милс запиша 17, Тони Паркер 16, а Тим Данкан 14 поени, осум скокови и две блокади. "Мамузите" мораа добро да се намачат за новата победа, бидејќи лошо го почнаа мечот. Мајами поведе со 16 разлика (22:6), но Спарс направија клучна серија од 37:13 на крајот на втората и почетокот на третата четвртина. - Тешко е да се поверува, зарем не? Навистина одигравме на високо ниво - истакна по победата Џинобили. Со овој триумф Сан Антонио со камата се реваншираше на Хит за поразот ...
| | веќе видена | слични

Сан Антонио Спарс синоќа ја освои титулата во НБА лигата, а најзаслужни за тоа беа Каваи Ленард, Ману Џинобили и Пати Милс. Погледнете ги нивните мајстории во следното видео.
| | веќе видена | слични

Сан Антонио по петти пат во својата историја стана шампион во НБА лигата, откако го совлада Мајами со 4-1 во финалната серија, а Ману Џинобили, едне од најкорисните играчи на Спарси, изјави дека неговите сонародници не биле во состојба да го следат натпреварот поради тоа што биле премногу пијани поради натпреварот од Светското првенство. Синоќа Аргентина ја совлада Босна и Херцеговина во првиот натпревар на тие две репрезентации на Мундијалот во Бразил, а според зборовите на Ману Џинобили, навивачите во таа јужноамериканска земја не биле во состојба да го следат финалето од НБА серијата поради тоа што биле премногу пијатни по споменатиот натпревар. „Моментално се игра Светското првенство и на сите тоа им е најзначајно. Денес ја победивме Босна и навивачите веќе беа пијани по натпреварот. Воопшто не ги интересираше да гледаат НБА или како Сан Антонио и јас ја освојуваме титулата“, изјави Ману Џинобили, секако, со насмевка на лицето. Да потсетиме, Сан Антонио му ги наплати сите долгови на Мајами со победата во ...
| | веќе видена | слични

Бруталното забивање на аргентинецот во лицето на центарот на Мајами после соло-продорот „coast to coast“ од последниот меч помеѓу Сан Антонио Спарс и Мајами Хит е еден од најубавите потези во финалната серија. Уживајте...
| | веќе видена | слични

Најдобриоте потези од финалниот натпревар. Екипата на Сан Антонио синоќа стана шампион на НБА лигата и го порази Мајами со 104:87. Во серијата славеа со 4:1 и со тоа ја прекинаа доминацијата на тимот од Флорида. Најзаслужни за оваа победа беа Ленард, Џинобили и Милс, а нивните мајстории се најдоа во најдобрите потези за овој натпревар.
| | веќе видена | слични
16 копии

Екипата на Сан Антонио со победата над Мајами ја освои титулата во НБА-лигата. Ова за „мамузите“ е петта титула во најквалитетната кошаркарска лига, а воедно им се реваншираа на Мајами за поразот во ланското финале. - Она што ни се случи минатата година титулата да ни се лизне од раце, ни помогна да останеме фокусирани и да не дозволиме историјата да се повтори. Реагиравме на вистински начин. Имавме одлично водство од клупата, Грег Попович, што беше еден од решавачките фактори – изјави Тим Данкан од Спарс. Во натпреварот број 5 Сан Антонио го победи Мајами со 104-87 (22-29, 25-11, 30-29 и 27-29) и со 4-1 во добиени натпревари стигна до шампионската титула. По добриот почеток на дуелот, Мајами немаше сили и расположени играчи да се спротивстават на новиот шампион. Kави Ленард постигна 22 поени, а Ману Џинобили 19 кај победникот, а Леброн Џејмс реализира 31 во редовите на Мајами. Признанието МВП на финалето го освои Ленард од Сан Антонио и со 22 години е третиот најмлад играч што го добива ова признание. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 374 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Мамузите` победа до титула, Данкан испиша историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: