Претпладне сончево, попладне дожд

32 копии

Времето во Македонија утре претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, a попладне облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде и во форма на невреме со изолирана појава на град. Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 26 до 33 степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно со појава на пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер, а можна е и појава на град. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 30 степени. Во недела времето во попладневните часови ќе биде нестабилно.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност, а во пладневните часови со умерена облачност и со услови за појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен претежно јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од 13 до 19, а дневната од 30 до 36 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала облачност, во пладневните часови со умерена облачност и со услови за нестабилност со појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе се искачи до 35 степени. Утре и во среда ќе дува умерен јужен ветер, но температурите ќе достигнат и до 36 степени. До крајот на работната недела температурите ќе бидат до 35, а малку посвежо односно до 33 степени ќе бидат за време на викендот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе се задржи сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана нестабилност. Максималната температура ќе се движи од 29 до 35 степени.Во наредните денови ќе се задржи претежно сончево и топло време. Денес и утре во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а утре и во среда ќе дува умерен ветер од јужен правец. Во петок ќе има преодно наоблачување со локален дожд.
| | веќе видена | слични
19 копии

Времето во понеделник во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб ветер од променлив правец. Попладне е можна појава на изолирана нестабилност. Температурите ќе се движат од 25 до 35 степени Целзиусови. Во Скопје и околината слично време со температура до 33 степени.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облaчност и со слаб ветер од променлив правец. Попладне е можна појава на изолирина нестабилност. УВ зрачењето ќе биде со индекс 8. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло. Температурата ќе се движи од 27 во Лазарополе, до 35 степени во Гевгелија. Во Скопје температурата ќе изнесува 33 степени. Во слeдните неколку денови ќе се заддржи сончево и топло време, но сепак во попладневните часови е можна изолирана појава на краткотраен дожд со грмнежи, особено во вторник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е понеделник, 7 јули, 188-от ден во 2014 година. До крајот на годината остануваат уште 177 дена. Денот трае 15 часа и осум минути.Сонцето изгрева во пет часот и четири минути, а заоѓа во 20 часот и 12 минути. Месечината изгрева во 14 и 52 минути, и ќе зајде во 51 минутa по полноќ.Временска прогнозаВремето ќе биде сончево и топло, со мала доумерена облaчност и со слаб ветер од променлив правец. Попладне е можна појава на изолирина нестабилност. УВ зрачењето ќе биде со индекс 8. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло. Температурата ќе се движи од 27 во Лазарополе, до 35 степени во Гевгелија. Во Скопје температурата ќе изнесува 33 степени.Во слeдните неколку денови ќе се заддржи сончево и топло време, но сепак во попладневните часови е можна изолирана појава на краткотраен дожд со грмнежи, особено во вторник.
| | веќе видена | слични

Високите утрински температури во целата земја (од 19 до 22 Целзиусови степени) се добра најава за сончевиот и топол ден во кој на југот на земјата температурата ќе достигне и до 35 степени.Денеска не очекува претежно сончево и топло време, со можни слаби локални врнежи од дожд на истокот од земјата.Скопје максималната дневна температура ќе биде 33 Целзиусови степени, во Тетово и Гостивар 32, Маврово 26, Дебар 32, Куманово 33, Виница 31, Штип 32, Крива Паланка 30, Берово 29, Гевгелија 35, Демир Капија 34, Дојран 32, Крушево 27, Битола 32, Прилеп 31, Охрид 30, Претор 29...И утре и задутре не очекува слично време, а од четврток можен е мал пад на дневните температури.
| | веќе видена | слични
2 копии

Понеделник ќе имаме претежно сончево време, а попладне во делови од северната половина од земјата ќе има локално зголемување на облачноста. Во околината на планините во североисточниот регион ќе постојат мали шанси за повремен слаб дожд. Ветерот ќе биде воглавно слаб, од променлив правец. Максималната температура ќе достигне вредност околу 32°С во северната половина од земјата, и околу 34°С во јужната половина од земјата. Најтопло, до 36°С ќе биде во гевгелискиот крај. Вредноста на УВ индексот ќе биде 8.
| | веќе видена | слични

Во Охрид денеска ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб ветер од променлив правец. Максималната дневна температура ќе достигне до 31 степен Целзиусов. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8. Според најавите топло време ќе имаме и во наредните три дена. Мало освежување се очекува во вторник кога на места ќе има врнежи од дожд проследени во грмотевици. Максималната дневна температура ќе достигне до +37 степени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Во недела ќе биде сончево и топло, но со послаб ветер од променлив правец. Утринските температури се движат од 10 до 19, а максималните температури од 27 до 37 Целзиусови степени со вредност на УВ индексот 9. Во Скопје, исто така, се очекува максимална дневна температура од 33 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 180 | | | веќе видена

Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија , пишува BBC. 54 – годишниот Инес Пауел , пред својот финален настап во Британското отворено ...
сите 62 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 130 | | | веќе видена

„Охридско лето 2018“ е едно од најуспешните изданија, основа од која ќе ги градиме следните, кои ќе бидат скалило погоре во однос на квалитетот, оцени денеска ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претпладне сончево, попладне дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: