Послушни курири, лоши агенти!

Владиниот портал Курир од кој тргнува хајката и се шири низ сите сестрински медиуми пишани и електронски кои се командувани, поточно директно уредувани од кабинетот на премиерот Никола Груевски, денеска тргна во уште една пресметка. Курирчињата добиле задача да удрат по Фридом хаус оти направила извештај кој не му се бендисува на Груевски,напротив. …..Кутрите курири, факт е дека се послушни до бескрај но смешни и лоши агенти. Еве зошто за нив Фридом хаус стана некредибилна и кој се “предавниците“ на татковината. Еве дела од легендарниот денешен катил текст на курирчињата, а целиот можете да го прочитате на нивниот портал. Фридом хаус е веќе прочитана организација, не само од Македонците, туку и од светската јавност, и доколку само малку се просурфа по интернет веднаш ќе се забележат силни критики и оспорувања на нивните наводи од разни светски страни и од Америка, и од Русија и од Франција и од Јужна Америка. Никој не знае по која методологија се изработуваат овие извештаи. И самите организации велат на ...
| | веќе видена | слични

Изминатата година буџет од 5.200.000 евра на Сорос во најголем бил насочен кон креирање на негативно мислење кон Владата, односно на пишување на извештаи кои се нереални, а се финансирани со пари од оваа организација. Шемата е едноставна. СОРОС на глобално ниво како организација финансира голем дел од меѓународни организации кои се занимаваат со рангирања на слободите и правата во државите. Познато е дека Интернационалниот СОРОС ги финансира организации како што се Репортер без граници, Фридом хаус. Ова значи дека СОРОС остварува влијание и ја дава на располагање својата мрежа на испостави, што во Македонија е раководена од страна на Владе Милчин кој е извршен директор на Институт Отворено Општество односно во јавноста попознат како СОРОС Македонија. Тоа значи дека СОРОС на Владе Милчин е организацијата која препорачува луѓе, кои веројатно со својот огромен буџет и скапо ги плаќа, и ги брифира меѓународните организации според својот агол на гледање на работите, во процесот на правање на своите извештаи. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СОРОС Македонија чиј прв човек е Владимир Милчин, поранешен функционер на СДСМ, под знамето на слободи, е прв кој ја руши слободата и загрозува медиумите.Деновиве пишувавме за огромните суми на пари кои од касата на СОРОС се префрлаат кај медиумите блиски до опозицијата. Таквата поставеност отвора простор за сомнеж дека со ваква корупција се гради соработката меѓу СОРОС и СДСМ, преку медиумите чија главна задача е да ја критикуваат власта безусловно.Буџет од 5.200.000 евра со колку што располагал СОРОС лани, во најголем дел е насочен кон креирање на негативно мислење кон Владата. Во голем дел е насочен кон пишување на извештаи кои се нереални, а се финансирани со пари од ова организација.Шемата е едноставна. СОРОС на глобално ниво како организација финансира голем дел од меѓународни организации кои се занимаваат со рангирања на слободите и правата во државите. Познато е дека Интернационалниот СОРОС ги финансира организации како што се Репортер без граници, Фридом хаус. Ова значи дека СОРОС остварува влијание ...
| | веќе видена | слични

Со својот буџет Институтот е сериозен фактор за корумпирање на сферата на слободите, медиумите и состојбите во македонското новинарство. Според познавачите, шемата која ја користи Сорос за да обезбеди извештаи кои најчесто се нереални е така што Сорос на глобално ниво како организација финансира голем дел од меѓународните организации кои се бават рангирање на слободи и права во државите. Познато е дека интернационалната организација на Сорос финансира организации како што се Репортери без граници и Фридом хаус. Со ова Сорос си обезбедува влијание и ја става на располагање својата мрежа од организации. Извештаите ги подготвуваат луѓе кои ги препорачува Милчин, а потоа ги плаќа од својот богат буџет и при процесот на подготовка на извештаите ги брифира меѓународните организации онака како што тој ги гледа работите. Јавна тајна е дека извештаите кои се однесуваат на слободата на изразување, состојбата со медиумите се пишувани од Македонија токму од луѓе кои ги плаќа Сорос. Последен пример беше извештајот на ...
| | веќе видена | слични

Неверојатна сума од 5.200.000 евра минатата година влегле во касата на невладината Институт Отворено општество чиј што прв човек Владимир Милчин е поранешен функционер на СДСМ. СОРОС, според информациите за поделба на пари до кои дојде Курир, корумпира медиуми блиски до опозицијата. Најмногу пари легнале на сметките на опозициските портали, а „парче од колачот“ добил и весник блисок до СДСМ. Весникот „Слободен печат“ во својата прва година од постоењето, добил грант од 60.000 евра. Овие пари завршиле кај главниот уредник на весникот Бранко Героски, долгогодишен промотер на политиките од Бихаќка и новинар близок до опозицијата. Но СОРОС не ги дал само овие пари на Героски. Тој е раководител и на порталот Плусинфо кој исто така добил пари од невладината на Милчин. На сметката на овој опозициски портал, „легнале“ 47.706 евра. Порталот а1он кој е во сопственост на поранешен новинар на А1 телевизија, близок до СДСМ, исто така има добиено пари од СОРОС во износ од 49.706 евра. Над 36.000 евра за само 6 месеци ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 309 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Послушни курири, лоши агенти!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: