Фабрегас: Арсенал не ме сакаше во своите редови

Сеск Фабрегас го официјализираше својот трансфер во редовите на Челси, а овој потег наиде на осуда кај фановите на лондонскиот ривал Арсенал кои сметаат дека шпанскиот репрезентативец направил фудбалски „грев“ со потписот за еден од најголемите ривали на „топчиите“ во Премиер лигата. Сепак, со своја реакција се јави и Фабрегас кој тврди дека Арсенал не бил заинтересиран за неговите услуги. - Сакам да им заблагодарам на сите во Барселона за прекрасните три години, тоа е клубот од моето детство и секогаш ќе бидам горд што имав можност да го носам неговиот дрес. Сепак, чувствував дека имам недовршена работа во Премиер лигата и дека е вистинско време да се вратам во Англија. Сите знаат дека Арсенал прв имаше опција да ме ангажира, но тие одлучија да не го направат тоа. Размислив за сите понуди и одлучив дека најмногу ми одговара таа на Челси, - напиша Фабрегас на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот гигант објави соопштение недостојно за клубот. Барселона даде соопштение на својот официјален клупски сајт по повод трансферот на Цеск Фабрегас, но ова соопштение е доста недостојно за клубот и во него се критикува шпанскиот фудбалер. Фудбалерот од средниот ред израсна во Барселона пред неговото заминување во Премиерлигата, а вчера и официјално се врати во Англија, но во тимот на Челзи. Челниците на Барселона во соопштението го критикуваа Фабрегас дека не успеал да го одржи високиот ритам во трите години поминати во клубот. ,,Неговите настапи одеа во надолна линија во сите три сезони. Брзо се вклопи во стилот и начинот на игра, како никогаш да не си замина, но и покрај тоа не успеа да го задржи високот ниво на игра во текот на целата сезона. Секоја година започнуваше прекрасно, но во продолжението на сезоната имаше пад во ритамот’’ стои во соопштението. Фабрегас за Барселона постигна 42 погодоци на 151 одигран натпревар во претходните три сезони и ја освои шпанската Примера и Кралскиот куп. Тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Барселона по повод трансферот на Фабрегас во Челзи издаде соопшение во кое се вели дека шпанскиот репрезентативец веќе не ги задоволува апетитите на клубот и дека секоја сезона одела во надолна линија. Со ваквото соопштение Барселона сака да ја оправда одлуката за продажба на Фабрегас , но мора да се признае дека ова не е потег кој доликува на реномето на каталонскиот гигант. „Неговите настапи одеа во надолна линија во секоја од трите сезони. Брзо се вклопи во стилот и начинот на игра, исто како и да не заминал, но наспроти тоа, не успеа да го задржи високото ниво на игра во текот на целата сезона. Секоја година ја почнуваше добро, но и во секоја сезона потоа следеше голем пад во формата во другата половина од годината. Дојде како некој што требаше да донесе поголема опасност кон противничкиот гол, со своите одлични асистенции и голгетерските способности. Но, ’магијата бледееше’ од сезона во сезона“, се вели во соопштението на Барса. Британските медиуми откриваат дека 5,6 милиони фунти од отштетата што Челзи ...
| | веќе видена | слични

Трансферот на Цеск Фабрегас во Челзи може и ги повреди длабоко навивачите на Арсенал, но за сметка на тоа ќе донесе финансиски бонус на клубот. “Топџиите” ќе приберат 5.6 милиони фунти од Барселона поради клаузулата која ја имаше во договорот при продажбата на халфот пред 3 години. Вчера од Челзи официјално го објавија привлекувањето на 27-годишниот фудбалер а според англиските медиуми “сините” ќе платат 30 милиони фунти на Барселона. Барселона сепак нема да ја земе целата сума, туку треба да даде дел од неа на Арсенал. Збирот беше пресметан од весникот “Дејли Меил”. Истовремено весникот Мирор тврди дека Карлос Вела нема да игра во Арсенал наредната сезона. Пред неколку дена се појавија информации дека “топчиите” ќе ја искористат клаузулата во договорот на играчот, според која можат да си го вратат назад за само 3,5 милиони фунти. Износот изгледа екстремно низок во позадина на чудесната сезона која ја одигра 25-годишниот Мексиканец. Токму поради оваа причина Арсенал имал желба да ја искористи клаузулата. ...
| | веќе видена | слични

Цеск Фабрегас е новиот играч на Челси, откако вчера беше официјазиран неговиот договор, меѓутоа останува енгима каков ќе биде неговиот однос со новиот тренер Жозе Мурињо и навивачите на тимот со кого има бурна историја. 2007 година Финалето во тогашниот Карилн Купот како член на Арсенал влезе во конфликт со навивачите, откако Џон Тери заработи незгоен удар од Абу Диаби поради што изгуби свет, а Шпанецот воопшто не се загрижи и веднаш се упати кон судијата да се жали поради тоа што навивачите му фрлале хартиени топки. 2011 година Во финалето од Суперкупот во Шпанија кога играше во Барселона, а Португалецот беше тренер на Реал Мадрид, дојде за малку ќе дојдеше до судир помеѓу двајцата. Според медумите тогаш Мурињпо го удрил Фабре, додека овој лежел на земја. 2014 година Во пресрет на осминафиnалните дуело во Лигата на Шампионите, Мурињо изјави дека ова можеби е најслабата Барселона. На тоа Шпанецот одговори дека некoј премногу зборува и дека е време да заќути. Сигурно фановите на Челси не ја забораваат и ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот гигант Барселона издаде соопштение, недостојно за реномето на овој клуб, во кое го критикува својот довчерашен фудбалер Цеск Фабрегас. Тој е дете на Барселона, кој како млад замина во редовите на Арсенал, потоа се врати во редовите на каталонскиот тим, а сега замина во Челси. Раководството на Барселона истакна дека Фабрегас не успеал да го задржи нивото и добрата форма во текот на трите сезони во кои го носеше дресот на овој клуб. „Неговите настапи одеа во надолна линија во секоја од трите сезони. Брзо се вклопи во стилот и начинот на игра, исто како и да не заминал, но наспроти тоа, не успеа да го задржи високото ниво на игра во текот на целата сезона. Секоја година ја почнуваше добро, но и во секоја сезона потоа следеше голем пад во формата во другата половина од годината. Дојде како некој што требаше да донесе поголема опасност кон противничкиот гол, со своите одлични асистенции и голгетерските способности. Но, ’магијата бледееше’ од сезона во сезона“, објави Барселона во дел од соопштението. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сеск Фабрегас си замина од Барселона со цел да му се придружи на Челзи, потпишувајќи петгодишен договор со лондонскиот клуб. Висината на трансферот се уште не е позната, а се верува дека изнесува околу 30 милиони фунти. Дваесет и седумгодишниот Шпанец во 2011 година ја засили Барса од редовите на Арсенал за 29 милиони евра, а си замина со ефект од 28 гола на 96 средби. Тој во изминатата сезона заби само осум погодоци, и неговата неефикасност е една од причините за промена на средината. - Сакам да им се заблагодарам на сите во Барселона за прекрасните три години. Тоа е клубот од моето детство, и чест ми беше што играв за таква голема екипа. Имам незавршена работа во Премиерлигата, и мислам дека трансферот во Челзи е вистинскиот избор за мене во моментов - изјави Фабрегас.
| | веќе видена | слични

Според некои тврдења, поранешниот капитен на Арсенал не е миленик на „Сините“, па ќе видиме како ќе биде пречекан на Стемфорд Бриџ. Со денови се зборува за наводната изјава на Фабрегас од 2010-тата година „Ако некогаш облечам дрес од Челси, може да ме убиете“, но не постои никаква потврда дека тоа некогаш го кажал. Сепак, познати се неговите конфронтирања со фудбалерите на Челси, отворено не го сака Лампард, а чувството е обострано. Иако Лампард не е повеќе во клубот, сепак ќе остане идол на Стемфорд Бриџ. Цеск е на мета на навивачите на Челси по дуелот против Арсенал во рамките на Карлинг купот, кога Тери доби удар во лице и беше изнесен од теренот, а Фабрегас во истото време протестираше кај судиите затоа што некој безопасен предмет беше фрлен на теренот. Тој не е во добри односи ниту со Мурињо . Сетете се на онаа ситуација кога португалецот беше обвинуван дека го шутнал Фабрегас, кој лежел на земја. Меѓутоа, со оглед на фактот дека Челси одлучил да го купи, тоа е веќе пресметан ризик од страна на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера и официјално беше потврдено дека Фабрегас е нов фудбалер на Челзи, а оваа вест жестоко ги налути фановите на Арсенал кои веднаш го прогласија својот екс капитен за предавник. Шпанскиот репрезентативец дресот на „топџиите“ го носеше од 2003 до 2011-та година, а кога премина во Барселона изјави дека никогаш нема да игра за друг клуб во Премиер лигата освен Арсенал. Интерес за неговите услуги пројави и Арсенал кој сакаше да го врати во своите редови. Но, тимот во кој Фабрегас ја постигна најголемата слава, не успеа да го ангажира, бидејќи тој се одлучи да го носи дресот на нивниот градски ривал Челзи. Бргу по веста дека Шпанецот е нов играч на Челси на друштвените мрежи со своја реакција се јавија и дел од навивачите на Арсенал, кои со палење на дресот на Фабрегас го кажаа своето мислење за неговиот трансфер.
| | веќе видена | слични

Цеск Фабрегас потпиша четири годишен договор со лондонскиот клуб Челзи. Тој ќе го носи дресот со број 4, а првиот тренинг во кампот на „сините" ќе го има по завршувањето на Мундијалот. Фабрегас се поврзуваше со трансфер во неговиот поранешен клуб Арсенал но шпанскиот репрезентативец реши неговата кариера да продолжи во градскиот ривал на „топџиите“. Челзи на Барселона ќе и плати 33 милиони евра за трансферот, но висината на финансиската оштета може да порасне за дополнителни 10 милиони евра во зависност од настапите на Фабрегас во синиот дрес во првите две сезони.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 549 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 147 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фабрегас: Арсенал не ме сакаше во своите редови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: