За една година 1,5% помалку лица без работа


Странските инвеститори отворија илјадници нови работни места, во најава се и нови, неколку илјади градежници се бараат за изградба на патиштата, младите се самовработуваат, а фирмите кои ги ангажираат добиваат низа бенефиции, па се верува дека во наредните четири години стапката на невработеност ќе се спушти на планираните 22,2% Уште еден пад на невработеноста регистрираше Државниот завод за статистика (ДЗС) во најновиот извештај за активното население во државата. Стапката на невработеност во првиот квартал од годинава изнесува 28,4%, за разлика од последниот квартал на минатата година, кога беа измерени 28,6%. Во однос на првиот квартал од минатата година, бројот на невработени сега е намален за цели 1,5%. Странските директни инвестиции, претежно тие во индустриските зони, не само што го подигнаа извозот на државата, ја одиграа и клучната улога во намалување на невработеноста, односно зголемувањето на вработеноста. Со вкупно 3.000 вработени и најава за вработување на уште 1.000 лица "Дрекселмајер", лоциран ...
| | веќе видена | слични
7 копии

-Особено важно за нас е вработувањето на младите лица, за што продолжуваме со проектот за поддршка на самовработување „Од идеја до бизнис“ и формализација на постојани бизниси со неповратни средства, гранд од 3 илјади евра за секој ново-регистиран сопствен бизнис. Досега преку оваа мерка се вработени 5.806 лица, а само во 2014 година планирани се нови 950 вработувања-Ова го истакна премиерот Никола Груевски на конференцијата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, која годинава се оддржа по 23-ти пат. Со цел да се поттикне вработувањето на млади лица до 29 години, Владата ќе продолжи со поддршката за прво вработување- практиканство за млади невработени лица. -Досега со мерката се опфатени 1.295 млади лица, од кои 759 се вработени. Од 2014 година започнавме и со програмата за субвенционирање на вработувањето на млади лица до 29 години- прва шанса, а започнавме и со обуки кај познат работодавач со субвенционирано вработување. Оваа мерка ќе овозможи обука на невработени лица кај работодавач за период од 3 месеци со финансиска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата влада особено внимание ќе посветува на вработувањето на младите луѓе, така што ќе продолжи проектот за поддршка на самовратувањето, за прво вработување и практиканство, како и финансиската поддршка на правните субјекти за отворање работни места во мали и средни претопријатија, истакна премиерот Никола Груевски во денешното обраќање на одбележувањето бна 23.годишнината од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. - Особено важно за нас е вработувањето на младите лица, за што продолжуваме со проектот за поддршка на самовработување „Од идеја до бизнис“ и формализација на постојани бизниси со неповратни средства, гранд од 3 илјади евра за секој ново-регистиран сопствен бизнис. Досега преку оваа мерка се вработени 5.806 лица, а само во 2014 година планирани се нови 950 вработувања, рече Груевски. За да се поттикне вработувањето на млади лица до 29 години, Владата ќе продолжи со поддршката за прво вработување односно практиканство за млади невработени лица. Досега со оваа мерка се опфатени 1.295 млади лица, од ...
| | веќе видена | слични

„Еве завчера сабајле дојде една американса компанија со план за градба,  а ја донесоа Веле, Мизо и Висар заедно, вечерта дојде Бил со друга од Америка, а ден прет тоа со руски инвеститор, Џери два дена  донесе две друго, компании,  а до крајот н а месецот треба да се стретнам со 4. Сите  овие компании  немаат донесено одлука но фактот што дошле  од далеку  баш тука  да одат од локација на локација , раѓа  голема надеж дека барем дел од нив  ќе донесат одлука за инвестирање и ќе отворат нови работни места“ изјави Никола Груевски, премиер на Р. М. Невработеноста ќе се намалува  со засилените заложби на новата Влада, а растот на БДП од 3, 9 % во првиот квартал и растот на извозот ја зајакнуваат оваа верба,  истакна Груевски. Од особено значење е вработувањето на млади лица, па затоа владата продолжува со сите активни мерки за вработување. Самовработување,  поддршка за прво вработување , субвенционирање на млади лица до 29 години, обуки кај познат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 307 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За една година 1,5% помалку лица без работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: