Косовската независност не е во спротивност со меѓународното право

По одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг (ICJ) дека прогласената независност на Косово не е во спротивност со меѓународното право, повеќето реакции ...
| | веќе видена | слични

Соединетите држави го поздравија мислењето на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право ...
| | веќе видена | слични

ХАГ, Холандија -- Меѓународниот суд на правдата (МСП) во четвртокот (22-ри јули) одлучи дека косовската декларација за независност не го крши меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ по одлуката на ICJ во Хаг, изјави дека Белград никогаш нема да ја признае независноста на Приштина, од каде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 19, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, ...
сите 677 | | | веќе видена

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 145 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 237 | | | веќе видена

Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени ...
сите 78 | | | веќе видена

Албанија и понатаму е една од најкорумпираните земји во Европа, според Индексот за перцепција на корупција и други показатели, пренесува Ора њуз, повикувајќи ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовската независност не е во спротивност со меѓународното право

Од:
До кого (е-маил):
Порака: