Тајфунот Консон однесе 67 животи

2 копии

Тајфунот Консон во чиј налет на Филипините и во јужна Кина загинаа најмалку 67 лица, денеска се упати кон северен Виетнам, во облик на силна тропска бура. Тајфунот, прв во Кина годинава, вчера... Тајфунот Консон во чиј налет на Филипините и во јужна Кина загинаа најмалку 67 лица, денеска се упати кон северен Виетнам, во облик на силна тропска бура. Тајфунот, прв во Кина годинава, вчера го погоди островот Хајнан каде еден мотоциклист загина кога врз него се урна билборд додека еден работник го загуби животот под урнатините. Во невремето кое претходно ги погоди Филипините загинаа најмалку 65 лица, а 87 се водат како исчезнати. Интензитетот на тајфунот се намали, тој сега се движи со брзина од околу 20 километри на час и се очекува вечер или утре да го погоди Виетнам.
| | веќе видена | слични

Најмалку 67 луѓе ги загубиле животите од тајфунот Консон што ги погодил Филипини и јужниот дел на Кина. Најлошо поминал туристичкиот остров Хаинан, таму синоќа загинале двајца, а биле евакуирани околу 40.000 луѓе. На Филипини во невремето настрадале 65 цивили и неколку илјади куќи биле уништени. Во прекин биле и сите комуникации. Филипински власти информираат дека бројката на жртви не е конечна. Навеле дека 87 луѓе се водат како исчезнати, пренсуваат светските агенции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку 55 лица загинаа во налетот на тајфунот Консон, кој ги погоди Филипини и јужниот дел на Кина, јавија во сабота агенциите Филипинските власти предупредија дека бројот на жртвите може да се зголеми, бидејќи 85 луѓе се уште се водат како исчезнати, а брзината на ветрот на тајфунот, што започна во вторникот ги надмина очекувањата на метеоролозите. Илјадници домови, како и десетици бродови се уништени во налетот на тајфунот на Филипини, каде досега загинаа 53 лица. Две жртви се регистрирани на кинескиот остров Хајнан, а властите во Кина наредија евакуација на 60 илјади луѓе и ги затворија аеродромите и пристаништата во погодениот регион. Тајфунот Консон, чија брзина ослабува се очекува да дојде и во северниот дел на Витенам.
| | веќе видена | слични
3 копии

Две лица загинаа во налетот на тајфунот Консон кој ја погоди јужната кинеска островска провинција Хајнан, проследен со ветрови со брзина од 126 километри на час. Четириесет илјади луѓе од островот се евакуирани. Бурата предизвика прекин на напојувањето со електрична енергија во повеќе кинески региони. Тајфунот ги погоди и Филипините, каде во последните неколку дена 39 лица го загубија животот.
| | веќе видена | слични

ПЕКИНГ - Кина вчера подготвено го чекаше доаѓањето на тајфунот „Консон“. Надојдените реки и лизгањето на земјиштето однесоа 135 животи во Кина од почетокот на јули, а уште 41 лице се водат за исчезнати, јавија државните медиуми. Во услови кога земјата е во состојба на готовност за најголемите поплави последните години, доаѓањето на „Консон“ - што ја прекина електричната енергија и уби најмалку 37 лица на Филипини - ќе го зголеми страдањето. (Ројтерс)
| | веќе видена | слични

Тајфунот "Консон" кој денес ги зафати Филипините однесе нови триесет и седум жртви, а двесет и шест се водат како исчезнати. Вторникот вечерта тој го зафати североисточното крајбрежје на Филипините и дуваше со брзина од 120 километри на час. Од Нациоанлниот совет за природни непогоди соопштија дека тајфунот оштетил повеќе од 10.000 куќи и дека околу 9.500 лица се евакуирани. Според досегашните извештаи Филипинските острови секоја година се погодени од околу 20 тајфуни и бури, минатата година тие однесоа околу 1.200 жртви.
| | веќе видена | слични

Тајфунот „Консон“, кој денеска ги напушти Филипините, однесе најмалку 37 животи, додека 26 лица се уште се водат како исчезнати. „Консон“ во вторникот вечерта го зафати североисточното крајбрежје на Филипините со ветрови кои дуваа со брзина од 120 километри на час. Тајфунот го погоди и главниот филипински град Манила, каде некои делови дури денеска повторно добија снабдување со елетрична енергија. Филипинскиот Национален совет за природни непогоди соопшти дека тајфунот оштетил повеќе од 10.000 куќи и дека околу 9.500 лица се евакуирани. Филипините секоја година ги погодуваат околу 20 тајфуни и бури. Минатата година од нив загинаа околу 1.000 лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тајфунот Консон однесе 67 животи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: