И Груевски и Црвенковски се за анкетна комисија

Јавен повик од премиерот до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на проблемите во собранието. Груевски побара лидерот на СДСМ со неговите и пратениците од владеачката партија да седнат заеднички и да ги разрешат проблемите со анкетната и деловникот. Груевски е убеден дека во спротивно двата проблеми ќе и наштетат на македонија. - Јас ги повикувам СДСМ и Црвенковски, посебно пратениците кои што го направија инцидентот, да седнат и заедно со нашите пратеници кои што имаат огромна волја да се реши овој проблем да го разрешат и едното и другото затоа што ќе сносат сериозна одговорност за штетите што може да настанат по европската иднина на Македонија, рече Груевски посочувајќи оти, очигледно е од снимките дека тие го нападнале човекот мислејќи дека бил цивилно, а не службено лице, што, вели, е нонсенс бидејќи кого било да нападнете е недозволиво. Груевски вели дека проблемот е настант во собранието и мора да се реши таму, не на средби помеѓу него и лидерот на опозицијата. - Јас би се сретнал со ...
| | веќе видена | слични

Македонија И Груевски гледа еврооптимизам Скопје, 17 јули – Замена на тези е за премиерот Груевски евроскептицизмот кој и се припишува на неговата Влада, за која тој вели дека со голема брзина ги исполнува реформите „Не е можно да имате Влада евроскептик и да ги исполнува со огромна брзина и темпо реформите, да ги донесува законите. Станува збор за замена за тези, класична работа позната кај СДСМ и често пати употребувана“, рече Груевски одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба локален пат во општина Бутел. Според него, Владата ги прави сите потребни реформи кои треба да го подобрат квалитетот на животот на граѓаните на Македонија и кои што исто така се значајни и за ЕУ, поради што очекува тие да бидат позитивно валоризирани во ноемврискиот Извештај на ЕК за напредокот на државата.
| | веќе видена | слични

Парламентот влезе во политички ќорсокак, од кој засега не се гледа решение за излез. Првојулскиот инцидент, поточно обидите како тој да се надмине, ја исфрли на површина огромна разлика меѓу најголемата владејчка и најголемата опозициска партија, во разбирањето но и во решавањето на проблемите. И, нивните лидери денеска излегоа со конфронтирачки ставови по прашањето за Анкетната комисија. Премиерот Никола Груевски не пропушти да ги посочи пратениците на СДСМ како единствени виновници за случајот. А, најголемата опозициска партија за единствено одговорна доколку има штети за европската иднина на Македонија. Иако, тврди, подготвен е да седне на иста маса со Бранко Црвенковски за да се надминат проблемите во Парламентот. - Јас би се сретнал со секого, да знам дека можам да го решам проблемот, но проблемот треба да го решат тие што се внатре и што се директни учесници, а тоа се пратениците на СДСМ, вели премиерот. Ваквиот став на Груевски, кој не е нов, испровоцира реакција од челникот на социјалдемократите. ...
| | веќе видена | слични

Жал ми е што Црвенковски продолжува со говорот на омраза,со навреди и закани, нешто што ја назадува државата е ставот на премиерот Никола Груевски за вчерашните изјави на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски.Тоа е стилот на говорење на Црвенковски години наназад,тврди Груевски: Ние ќе го издржиме тоа, меѓутоа не е добро за сликата која државата ја остава пред европските институции.Ние ваквите говори на омраза сме навикнале да ги слушаме. Јас велам само да не се повтори 2001 година, друго се ќе издржиме . Проблемите во Собранието се создадени од пратениците и тие треба да ги решат одговара Груевски.Вели дека пратениците на Сдсм треба да покажат политичка волја за решавање на проблемите и да не одбегнуваат разрешница, бидејќи според Груевски овој инцидент може да нанесе голема штета на државата. Ги повикувам да седнат заедно со нашите пратеници кој имаат огромна волја да се разреши овој проблем, затоа што носат сериозна одговорност за штетите кои можат да настанат по европската ...
| | веќе видена | слични

Јавно се залага за евроинтеграции, а потајно посакува да расте евроскептицизмот за кои и оди во прилог на Владата особено поради разочараноста однадвор од забавениот реформски процес. Нелогично е да се тврди дека владата шири евроскептицизам, вели премиерот Груевски. „Токму оваа влада со се Демократскиот сојуз сака да ја прикаже како евроскептик, епа не е можно да имате влада ем да е евроскептик ем да ги исполнува со огромна брзина и темпо реформите, законите да ги донесува итн. Се работи за една замена на тези класична работа, позната кај СДСМ, значи често пати употребувана“, изјави Никола Груевски, претседател на Владата. По секоја оптимистичка оценка добиваме ладен туш од Брисел, оценува претседателите на националниот совет за евроинтеграции. „Владата на Груевски е соочена со ваквиот европски неуспех, почна да бара виновници, не само во Македонија туку и надвор од Македонија и таа е онаа која што го создава овој евроскептицизам кој што се гледа и на последните анкети нарачани токму од владата. Во ...
| | веќе видена | слични

За премиерот е јасно. Снимките покажуваат кои се виновниците за собранискиот инцидент. Би седнал со секого, па и со Црвенковски доколку има ефект за да се расчисти случајот. За Црвенковски, СДСМ има воља и тој инсистира на решение. „Било кого да нападнете е недозволиво, независно дали е тој цивилно лице или било кој, на улица некој ако не е службено лице може да го нападнете. Како и да е, ги повикувам да седнат и заедно со нашите пратеници кои што имаат огромна волја да се разреши овој проблем, да го разрешат и едното и другото затоа што ќе носат сериозна одговорност за штетите што може да настанат по европската иднина на РМ“, изјави Никола Груевски. „Груевски едноставно во оваа држава во овој период станува и обвинителство и суд и Уставен суд, еве како што гледаме и ја презема улогата на себе и на анкетна комисија“, вели Бранко Црвенковски.
| | веќе видена | слични

И Груевски и Црвенковски тврдат дека партиите имале воља за решавање на инцидентот Препукувањата на пратениците од парламентот, денеска се префрлија на лидерско ниво. Груевски го обвини Црвенковски дека користел говор на омраза, навреди и закани што било лошо за сликата која Македонија ја оставала пред европските институции. “Ние ваквите работи сме навикнале да ги слушаме од него, ваквите говори на омраза, ваквите закани, ваквите навреди како што редовно одвреме навреме ги прави . Јас велам често пати само нека не се прави тоа што се направи во 2001 година, друго се ќе издржиме.” Ова споменување на случувањата од пред девет години предизвика експресна писмена реакција од СДСМ. Го обвинија Груевски дека за време на конфликитот купил четири стана, а со тоагашниот премиер Љубчо Георгиевски предлагале размена на територии. “Ќе сториме сè да не се повтори 2001 година, кога Никола Груевски работеше на уништување на меѓуетничките односи, а што, во истиот стил, го повторува и сега како премиер во 2010 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа Влада не е евроскептик како што ја прикажува СДСМ. Се работи за замена за тези, класична работа позната кај СДСМ и често пати употребувана, изјави денеска премиерот Никола Груевски по пуштањето во употреба на локален пат во општина Бутел Како што забележува премиерот Никола Груевски не е можно владата да биде евроскептик и да ги исполнува реформите со голема брзина и темпо. „Не е можно да имате Влада евроскептик и да ги исполнува со огромна брзина и темпо реформите, да ги донесува законите. Така што се работи за замена за тези, класична работа позната кај СДСМ и често пати употребувана“, изјави Груевски.Тој рече дека оваа Влада има најголем број донесени закони за хармонизација со европското законодавство, со големо залагање и со многу работа придонела за добивање позитивниот извештај и препораката од ЕК до Европскиот совет за почнување на преговори. Според него Владата која што ги исполнила сите услови за добивање покана за членство во НАТО, како што рече СДСМ сака да ја прикаже како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не е можно Влада која со голема брзина ги исполнува реформите да биде евроскептик, станува збор за замена на тези, изјави премиерот Никола Груевски. - Токму оваа Влада која што има најголем број донесени закони за хармонизацијата со европското законодавство, има најголем напредок, која што практично со големо залагање ио многу работа придонесе за добивање позитивниот извештај минатата година и препораката од ЕК до Европскиот совет за почнување на преговори, оваа Влада која што ги исполни сите услови за добивање покана за членство во НАТО, токму оваа Влада СДСМ сака да ја прикаже како евроскептик. Не е можно да имате Влада евроскептик и да ги исполнува со огромна брзина и темпо реформите, да ги донесува законите. Така што се работи за замена за тези, класична работа позната кај СДСМ и често пати употребувана, рече Груевски одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба локален пат во општина Бутел. Во врска со анкетната комисија за инцидентот во Собранието и за измените на Деловникот тој ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Груевски и Црвенковски се за анкетна комисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: