Горештини до задутре

Високите температури и силното сонце ги натераа скопјани да се затворат дома или пак да ги посетат околните излетнички места.Булеварите и плоштадот останаа полупразни додека пак езерото Матка и реката Треска беа преплавени од луѓе кои се разладуваа во чистата вода и убавините на кањонот.Посетителите велат дека Градот Скопје и локалната самоуправа воопшто не се грижат за овој излетнички центар. Расфрлани пластични шишиња, полни ќеси со ѓубре одрони на патот и недостиг од паркинг.Ова се причините за загриженоста на граѓаните во летниот период кога е неопходно некаде да уживаат во топлите викендите, засолнети од сонцето. Рекреативниот центар Треска кој се наоѓа на патот за кањонот Матка е уште една опција на жителите на Скопје.Но таму проблемите се поголеми од реалните можности и капацитети на центарот.На влезот пишува дека собира 10 000 капачи, а под сенките можеа да е забележат само неколку посетители, кои се капеа на сопствен ризик, и покрај тоа што водата е забранета за бањање. Наместо чисти реки и полни ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево, а попладне ќе има услови на нестабилност проследена со локален дожд и грмежи, особено во источните делови. Метеоролозите најавуваат минимална температура од 14 до 23 степени, а максимална од 29 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, а попладне се очекува умерена облачност. Максималната температура се прогнозира на 35 степени. Преку денот биометеоролошките услови ќе бидат лоши, соопшти управата за хидро-метеоролошки работи. Во пладневните часови кај поголем број на луѓе можна е појава на главоболки, но и болки во колената, грбот и на вратот. Во вечерните часови кај луѓето чувствителни на временски промени можно е да се појави и чувство на тежина во главата. Во ноќните часови болките кои се од ревматски карактер, но и оние кои се од артритични промени ќе се поупорни. УВ зрачењето денеска ќе изнесува високи 7 степени.
| | веќе видена | слични

Времето претпладне ќе биде сончево, додека во попладневните часови може да се надеваме на дожд и грмежи, особено во источните делови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Денешната минимална температура ќе се движи од 14 до 23 целзиусови степени, а максимална од 29 до 38 степени. Штетното УВ зрачење денеска ќе изнесува високи седум степени. Во Скопје се очекува да биде сончево и топло, а попладне умерено облачно до 35 степени. Биометеоролошките услови во текот на денот ќе бидат лоши. Попладне кај поголем број луѓе можна е појава на главоболки, но и болки во колената, грбот и на вратот. Во вечерните часови кај луѓето чувствителни на временски промени можно е да се појави и чувство на тежина во главата. Во ноќните часови болките кои се од ревматски карактер, но и оние кои се од артритични промени ќе се поупорни.
| | веќе видена | слични
3 копии

За време на викендов и почетокот на идната недела ќе настапи дестабилизирање на временската состојба што ќе услови во попладневните часови да има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Локално ќе има услови за појава на невреме со пороен дожд, силен ветер и електрични празнења како и појава на град, особено утре и во понеделник
| | веќе видена | слични

Метеоролоззите за денеска претпладне во Македонија прогнозираат сончево време со умерена облачност, а попладне нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и јужните делови. Температурите ќе се движат до 36 степени целзиусови, во Скопје до 34. УВ зрачењето ќе изнесува 7/ухмр/
| | веќе видена | слични

По пеколните горештини, метеоролозите за наредните денови најавуваат пороен дожд и грмежи во попладневните часови. Денеска времето ќе биде сончево и топло, а попладне ќе има развој на нестабилна облачност и краткотраен дожд и грмежи. Дожд и грмежи се најавуваат особено за утре и во понеделник. Минималните температури ќе се движат до 27 степени, а максималните до 35 степени Целзиусови. Сепак, топлото време ќе продолжи до 25 јули, по што се очекува мал пад на температурите, кога ќе зачестат и врнежите од дожд.
| | веќе видена | слични

Меторолозите за утре најавуваат сончево време со умерена облачност во претпладневните часови, а за поладнето нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи за западните и јужните делови од земјата. Температурата во утринските часови ќе се движи од 14 до 23 степени, а дневната од 28 до 36 . Во Скопје се очекува сончево со умерена облачност, а попладнето услови за развој на нестабилна облачност со дожд и грмежи. Утринската температура ќе биде околу 20, а дневната до 34 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

Македонија Пороен дожд в недела и понеделник Скопје, 16 јули – Од недела ќе се намалат температурите во Македонија, а според метеоролизте, се очекуваат и пороен дожд и грмежи. Вакво време не очекува и в понеделник. Температурите ќе се движат околу 35 степен целзиусов.
| | веќе видена | слични
4 копии

По пеколните горештини, метеоролозите за наредните денови најавуваат пороен дожд и грмежи во попладневните часови. Дожд и грмежи се најавуваат особено за во недела и понеделник. Утре времето ќе биде сончево и топло. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност и краткотраен дожд и грмежи. Минималните температури ќе се движат до 27 степени, а максималните до35 степени Целзиусови.
| | веќе видена | слични

В недела пороен дожд и грмежи.Пеколните температури уште еднаш ќе стивнат летово. Дождливото време според метеоролозите ќе се задржи и в понеделник. Утре температура до 35 степени.нестабилна облачност ќе настапи во попладневните часови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 220 | | | веќе видена

Британската полиција вечерва соопшти дека ослободила еден од шестемина приведени под сомнеж за поврзаност со нападот во лондонското метро во петокот, без да ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Горештини до задутре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: