Дневната плата на Меси колку едно порше

Новиот најплатен фудбалер на планетата ќе заработува 1,6 милиони евра месечно, 370.370 евра неделно, 54,894 евра дневно, 2.293 евра на час, 38 евра во минута. Вакви исти примања имаше до сега само Самуел Ето во Анжи, но сега Меси е единствениот. Секоја минута Меси може да купува по четири карти за метро или автобус за десет возења. Будејќи не веруваме дека го користи градскиот сообраќај, со истата сума може да изгледа четири филмови во кино или пак да јаде за двајца во некој ресторан во каталонскиот град. Со парите кои ќе ги заработува за еден час, а тоа се од прилика четири минимални месечни плати во Шпанија, може да уплати 11 дневно патување во САД или Канада или пак да помине еднонеделен одмор на Бали. Со една дневница тој може да си дозволи нешто вредно и луксузно кое може да му остане, а тоа е Порше Boxter од 53.000 евра или Cayman кое чини 55.000 евра, а со неделната плата може на секои седум дена да си купува по една куќа од 70м2 во неговиот кварт во Каталонија, Педралбес. Месечните примања од 1,6 ...
| | веќе видена | слични

Аргентинецот Лионел Меси (26) го продолжи договорот со Барселона до 2018 година, ќе заработува 20 милиони евра годишно и ќе биде најплатениот фудбалер на светот Моментално годишната плата на Меси изнесува 16 милиони евра, а на Португалецот Кристијано Роналдо од Реал Мадрид 17 милиони евра. Освен 20-те милиони евра од Барселона, Меси годишно ќе инкасира уште толку од спонзорските договори од „Адидас“, „Пепси“, „Жилет“ и „Електроникс арт“. Меси е најголемата ѕвезда на „Адидас“ во светот, фирмата што заедно со „Најк“ годишно врти околу две милијарди евра од производите наменети за љубителите на фудбалот. Откупната клаузула на Меси изнесува 250 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Новинарот Саше Димовски, кој со години пишува и го следи судството, на порталот „Сведок“ објави коментар „Кичевски, какви цигари пушиш, да ти испратам во ...
сите 346 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Ова е тајната на „хроно исхраната” – Јадете колку сакате а топите килограми Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дневната плата на Меси колку едно порше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: