Македонија испраќа помош за Србија и за БиХ


Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и Херцеговина… Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска ја подготвија потребната помош која ќе биде испратена во најкритичните делови во овие две земји. - Согласно одлуката на Владата на Република Македонија направена е активност за помош на загрозените подрачја со поплавите во Србија и Босна. Во помошта учествуваа Дирекцијата за заштита и спасување со свои материјално-технички средства и опрема, Министерството за внатрешни работи со еден специјализиран тим за спасување на и под вода и Министерството за одбрана со пет чамци, пет агрегати за струја и дополнително опрема, вклучувајќи и 3.000 кебиња кои се наменети за Босна и Херцеговина – истакна Љупчо Петровски од ДЗС.
| | веќе видена | слични

До сега во Македонија се собрани 120 000 евра помош за жртвите во поплавите, а Црвениот крст најави продолжување на акцијата во следните денови- пишува Курир. Српскиот портал известува дека во Македонија за помош на поплавените подрачја се собрани 20 тони храна, 10 тони хигиенски производи, 60 000 литри вода, еден тон храна за бебиња и три тони млеко. Собрани се и донации во облека и обувки како и ќебиња. Курир.рс известува и дека помош испратила и македонската влада. Испратени се 75 специјалци за поплави, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати, 9 чамци, 3 000 ќебиња и лекови.Србија од Македонија ќе добие и помош во електрична енергија - пишува Курир.рс.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Битола, почесните конзули на Србија и БиХ, претставници на општинската организација на Црвен крст – Битола, претставници на македонско – српските и други здруженија, денеска во Општина Битола одржаа заеднички координативен состанок за помошта после големата катастрофа во Србија, Босна и Херцеговина и дел од Хрватска. - Изминатите денови се организираме на различни начини да помогнеме. Пуштени се пет шлепери со вода и постојано сме во контакт со кризниот штаб на Република Македонија, ЗЕЛС, разговарав со нашите збратимени градови, нашите пријатели од Србија за она што е најитно и треба да се достави. Изминатите денови имаше невладини организации, здруженија кои што помошта ја собираа, а се разбира тоа го правеше и најнадлежниот – Црвениот крст. Се појавуваме во јавноста со апел до граѓаните кои што можат и сакаат да помогнат, како тоа да го направат. Се прави посебна жиро сметка која што ќе претставува потсметка на Црвениот крст и ќе се однесува на Битола, второ, ги договоривме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Донациите од македонските граѓани денес стигнуваат во Србија, утре испраќаме помош за Босна. Над 80 тони донации од Македонија денес тргнаа кон нашите соседи.Храна, лекови, облека, вода, средства за лична хигиена, сортирани во посебни кутии испраќаат македонските граѓани до своите соседи.Вкупно, околу 240 тони на стока се собрани преку донации од граѓаните, а се очекува уште повеќе да се зголеми следните денови.Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески е координатор и денес излезе на терен да ја следи акцијата и испраќањето на донацијата.Тој се заблагодари до македонските граѓани и Црвениот крст за хуманоста, како и на сите други кои дадоа придонес за оваа хуманитарна акција.Утре Македонија ќе испрати помош и во Босна и Херцеговина. Хуманитарни акции ќе има и следниве денови. Во моментов е најпотребна вода, храна и производи за бебиња и мали деца.
| | веќе видена | слични

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница едногласно донесе одлука да одвои 1 милион денари од својот буџет, или 16.260 евра, за помош на граѓаните кои настрадаа во поплавите со кои се зафатени подрачја во Србија и Босна и Херцеговина. Паричниот износ ќе биде уплатен на жиро сметката на Црвен крст - Македонија, а од таму префрлен на сметката на организациите во Србија и во БиХ. Градоначалникот Андреј Жерновски рече дека се размислувало дали донацијата да биде во форма на пари или други неопходни ресурси. Одлучено е помошта да се донира преку паричен износ затоа што Србија веќе се соочува со преголем прилив на останати добра. Како што информираат од таму, има преголеми залихи облека. Парите ќе бидат уплатени на жиро сметакта на Црвен крст која ќе биде отворена до 31 мај. Потоа сè она што ќе биде собрано, хуманитарната организација ќе го префрли на сметката на огранокот на организацијата во Србија и БиХ. Валентина Коневска претставник од Црвен крст на денешната седница рече дека општина Центар е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Црвениот крст на Република Македонија денеска испрати конвој камиони со 100 тони хуманитарна помош што ја донираа македонските граѓани за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Хуманитарната помош испратена денеска со пет камиони е наменета за Србија, а утре од магацинот во Момин поток ќе тргне и помошта за настраданото население во Босна и Херцеговина. Во четврток или петок се планира испраќање на уште два камиона хуманитарна помош за БиХ, дополнителна помош ќе биде испратена и за Србија. Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија Саит Саити изјави дека акцијата за собирање хуманитарна помош ќе продолжи и во наредните денови, но како што рече со намалено темпо и потесен круг на намирници и производи. - Според проценките на тамошните организации на Црвениот крст, најмногу е потребна вода, конзервирана храна, средства за хигиена. Апелираме сега за сега да не се собира друг вид помош, истакна Саити. Информира дека вредноста на денешната хуманитарна пратка е ...
| | веќе видена | слични

Помош за настраданите во поплавите стигнува од целиот свет. Македонските граѓани ја покажаа хуманоста на дело. Масовно се донираше во сите градови од земјава. Конвојот на Црвениот крст, денеска напладне тргна за Србија. Испратени се 100 тони хуманитарна помош што ја донираа македонските граѓани за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Хуманитарната помош испратена денеска со пет камиони е наменета за Србија, а утре од магацинот во Момин поток ќе тргне и помошта за настраданото население во Босна и Херцеговина. Во четврток или петок се планира испраќање на уште два камиона хуманитарна помош за БиХ, дополнителна помош ќе биде испратена и за Србија. Од Црвен крст велат дека акцијата за собирање хуманитарна помош ќе продолжи и во наредните денови, но со намалено темпо и потесен круг на намирници и производи. Според проценките на тамошните организации на Црвениот крст, најмногу е потребна вода, конзервирана храна, средства за хигиена. Вредноста на денешната хуманитарна пратка е ...
| | веќе видена | слични

Во пунктот на Црвениот Крст немаше место, преполно од донации на граѓаните. Вода, средства за хигиена, храна, пелени за деца – ова денеска ќе го добијат граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина. Највредни младите волонтери на Црвен Крст ги пакуваа водите во шишиња. 17 годишната Александра Лошковска не прекинато со нејзините колеги работи, да се спакуваат повеќе работи за донации. Вкупно 80 тони донации во вредност околу 45 илјади евра, над 100 илјади евра собрани пари преку телефонската фондација се собрани за поплавените краеви. Од Црвен крст апелираат граѓаните да донираат вода, средства за хигиена, конзервирана храна. Камионите полни со вода и друга стока заминаа кон Србија. Овие луѓе кои до пред неполна недела имаа се, сега ја чекаат само помошта од сите нас.
| | веќе видена | слични

На телефонските линии за донација на Црвениот крст преку трите мобилни оператори на бројот 143 400, заклучно со 12:00 часот денеска, собрани се 7.300.000,00 денари, информираат од Црвен крст на Република Македонија. Денес за најпогодените региони замина и конвојот камиони со помош донирана од граѓаните на Македонија. Во централниот магацин на Црвениот крст биле пристигнати околу 20 тони храна, 10 тони средства за хигиена, 60 илјади литри вода, 1000 ќебиња, еден тон бебешка храна, три тона млеко, десет тона облека и 1000 пара обувки. Доставувањето помош ќе продолжи и во наредните денови. Се очекува во среда и во петок да бидат испратени уште по два шлепера. (Крај)
| | веќе видена | слични

Пет камиони со по 20 тони собрани хуманитарни средства наменети за Србија, тргнаa денеска. Два од нив тргнаа од пунктот на Црвениот крст во Момин Поток, а се очекува да пристигнат кон краjот на денот. Помошта за Босна и Херцеговина со три камиони е најавена да тргне утре во 10 часот. Вредноста на денешната пратка е 45.000 евра, а од Црвениот крст апелираат до граѓанте кои ќе донираат следните денови да се фокусираат на храна и средства за лична хигиена како најнеопходна помош во моментот. Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој беше во Момин Поток кога помошта им се испраќаше на поплавените во Србија, им се заблагодари на граѓаните за нивната хуманост и истакна дека и во следните денови ќе има испорака на хуманитарна помош за Србија и БиХ. Јанакиески нагласи дека до денеска се собрани 24о тони помош. Тој алелираше до граѓаните и понатаму да продолжат да им помагаат на настраданите и да донираат, првенствено конзервирана храна, вода и средства за хигиена. До вчера до 15 часот хуманите Македонци ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Утрово понесете со себе чадор. Метеоролозите предвидуваат дожд и посвежо време. Според управата за хидрометеоролошки работи денеска не очекува претежно облачно ...
сите 309 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Целиот регион ја слави победата на Новак Ѓоковиќ, фановите се пресреќни и се радуваат за победата на Ноле.Ве потсетуваме на едно ретро видео, кога двајца мажи ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија испраќа помош за Србија и за БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: