Реал (М) ја декласира Барса за пласман во финалето


Реал Мадрид го декласираше својот најголем ривал Барселона со резултат 100:62 и сосема заслужено се најде во финалето на фајнл-фор турнирот на кошаркарската Евролига. „Кралскиот клуб“ имаше послаб почеток, но кратката доминација на Барселона траеше само во дел од првиот период. Потоа Реал го презема водството кое не само што не го испушти, туку и го зголемуваше до крајот на средбата која ја заврши со 38 поени позитива. Родригез со 21 и Миротиќ со 19 поени беа најефикасни во редовите на екипата која годинава ќе се обиде да ја освои титулата во Милано, откако лани загуби во финалето од Олимпијакос. Противник на шпанскиот клуб ќе му биде тимот на Макаби Тел Авив, а финалето се игра в недела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Младиот македонски кошаркарски репрезентативец, Андреј Магдевски со неговиот тим Реал Мадрид загубија во финалето на јуниорскиот турнир во Евролигата, кој од петокот се одржуваше во Милано. Реал во финалниот меч загуби од белградска Црвена звезда со 42:55. Магдевски натпреварот го заврши со два поена, шест скока, две украдени топки и една асистенција. Најдобриот играч на Реал на оваа средба беше Вали Нијанг со 19 поени и 12 скокови. Магдевски на завршниот јуниорски турнир во Евролигата одигра четири натпревари во кои во просек имаше 10,7 поени, 5,2 скока, 2 асистенции и 2 украдени топки.
| | веќе видена | слични

Големиот македонски талент, кошаркарот Андреј Магдевски со екипата на Реал Мадрид, не успеа да стигне до шампионска титула во Европа, откако во финалето беше поразе од Црвена Звезда со резултат 55:42. Феноменалната одбрана на србите пресуди за конечниот победник. Нашиот Магдевски немаше своја вечер, на целиот натпревар постигна само два поени од вкупно 11 обиди. Освен тоа, тој забележа дополнителни шест скока, две украдени топки, и една асистенција. Во составот на Реал Мадрид најефикасен беше сенегалскиот центар Нијанг, кој оствари учинок од 19 поени и 12 скока. Додека пак, кај победниците најпрецизен беше Аранитовиќ со 15.
| | веќе видена | слични

Реал во финалниот меч загуби од белградска Црвена звезда со 42:55. Магдевски натпреварот го заврши со два поена, шест скока, две украдени топки и една асистенција. Најдобриот играч на Реал на оваа средба беше Вали Нијанг со 19 поени и 12 скокови. Магдевски на завршниот јуниорски турнир во Евролигата одигра четири натпревари во кои во просек имаше 10,7 поени, 5,2 скока, 2 асистенции и 2 украдени топки.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид и нашиот млад интернационалец, Андреј Магдевски, останаа без посакуваната европска кошаркарска титула во јуниорската Евролига. „Кралскиот клуб“ денеска загуби во финалето на „Најк Интернационал“ турнирот во Милано од Црвена ѕвезда и тоа со резултат 55:42. Српскиот тим доминираше во текот на целиот натпревар, односно сите периоди и заслужено се радуваше по крајот на мечот на кој Магдевски постигна само два поени и реализираше шест скокови. Аранитовиќ со 15 и Ракичевиќ со 9 поени беа најефикасни во редовите на победникот и нов европски јуниорски шампион. Сениорите на Реал вечерва во Милано ќе се борат за титутлата во сениорска конкуренција и тоа против Макаби Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Клубот од Белград е нов сопственик на јуниорската европска круна откако тие во денешното финале на завршниот турнир во Милано со 55:42 ги надиграа врсниците од Реал мадрид. Настапот на завршниот јуниорски турнир на Евролигата, кој исто како и главниот Фајнал фор се играше во Милано, Андреј Магдевски и Реал Мадрид го завршија како вицешампиони на Европа. Откако тие во трите свои настапи во групата забележаа исто толку убедливи победи во финалето се покажа дека „црвено-белите“ се сепак пресилен ривал за „кралевите“ откако Црвена звезда славеше со конечни 55:42. Белграѓаните во текот на целиот меч го диктираа темпото и сосема заслужено дојдоа до европската јуниорска круна по финалето во кое најефикасен во нивните редови беше Александар Аранитовиќ со своите 15 поени. Магдевски, како и остатокот до тимот на Реал, со исклучок на Воли Нианг, немаше свој ден завршувајќи ја средбата за титулата со само два поени на кои додаде и шест скокови. Нианг со 19 поени и 12 скокови беше убедливо најдобар на теренот, но и ...
| | веќе видена | слични

Младиот и надежен македонски кошаркар, Андреј Магдевски, со тимот на Реал Мадрид не успеа да се закити со европската титула. Во финалето на “Најк интернационал турнир” во јуниорска конкуренција, мадриѓани комплетно беа надиграни од Црвена Звезда која славеше со 55-42 (13-11, 15-13, 16-11, 11-7). Во натпревар со исклучително мал број на поени, Црвена Звезда доминираше во сите периоди од играта. Најефикасен во редовите на новиот јуниорски европски првак беше Аранитовиќ кој постигна 15 поени. Во таборот на Реал Мадрид, единствен расположен за игра беше центарот Нианг, со 19 поени, но останатите соиграчи, вклучувајќи го и нашиот Магдевски потфрлија. Тој за 27 минута игра, забележа скромни два поени, со шут од поле 1/11, на што придодаде и шест дефанзивни скока, сите во првото полувреме.
| | веќе видена | слични

Најголемиот кошаркарски талент од Македонија, Андреј Магдевски, не успеа да стане јуниорски првак на Европа со својот Реал Мадрид и во финалето од Ф4 во Милано загуби од Црвена звезда со 55-42. Српските надежи играа феноменална одбрана во целиот натпревар, а ефектот се почувствува некаде во третата четвртина кога предноста од 28-24 од полувремето, стана двоцифрена. На влезот во последниот Реал чекаше преку четири минути за да ги постигне првите поени и тука некаде ги загуби реалните шанси за враќање во натпреварот. Нашиот Магдевски беше еден од најстандардните во својата екипа, но и тој имаше слаба шутерска вечер. Ги постигна првите поени на финалето, но за жал остана на тие два до крајот иако имаше вкупно 11 обиди (1/7 за два и 0/4 за три). Во својата статистика додаде и шест скока, по две украдени и загубени топки и една асистенција. Единствен кој се издвои од бледата игра на Реал Мадрид беше сенегалскиот центар Нијанг, кој постигна 19 поени и 12 скока. Во составот на шампионот прв стрелец беше ...
| | веќе видена | слични

Јуниорскио тим на Реал денеска со третата убедлива победа во третиот настап на завршниот турнир во Милано успеа да обезбеди пласман во финалето во кое ги очекуваат „црвено-белите“ од Белград. Андреј Магдевски и неговиот Реал одново ја покажаа својата моќ и во третото коло од нивната група во кое тие со 77:60 ги совладаа јуниорите на Жалгирис. Слично како и во претходните две кола, во кои тие на убедлив начин ги совладаа врсниците од Фенербахче Улкер и Армани Милано, јуниорите на Реал веќе на полувремето го решија прашањето на победникот откако поведоа со 45:30. До крајот тие на Литванците не им дозволија да им се доближат и да им го загрозат пласманот во големото финале во кое утре за противник ја имаат екипата на Црвена звезда. Магдевски во победата над Жалгирис со своите 17 поени постигнати за 27 минути беше втор стрелец кај младите „кралеви“, веднаш зад Сантијаго Јуста и неговите 18 поени. Битката за европската јуниорска круна е закажана за утре, недела, точно на пладне.
| | веќе видена | слични

Андреј Магдевски беше еден од најзаслужните што јуниорскиот тим на Реал Мадрид избори пласман во финалето на турнирот „Најк интернешнл џуниор“ и ќе се бори за европската титула во утрешното финале против Црвена ѕвезда. На јуниорската фајнл-фор завршница во Милано, Магдевски реализираше 17 поени, 1 асистенција и 1 скок и со тоа му помогна на „кралскиот клуб“ на доминантен начин да стигне до победа од 77:60 и пласман во финалето, откако тоа веќе им успеа на сениорите кои утре ќе играат со Макаби. Претходно, Црвена ѕвезда избори пласман во финалето откако славеше над Тим Бразил и го освои првото место во А групата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 95 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 73 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 74 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 102 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал (М) ја декласира Барса за пласман во финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: