Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 283


Tweet Речиси три дена по трагедијата во рудникот за јаглен во турската провинција Маниса бројот на жртвите се искачи на 283, изјави во четвртокот навечер министерот за енергетика и природни ресурси, Танер Јилдиз. Според министерот, во текот на четвртокот во рудникот не е пронајден ниеден преживеан рудар. Вечерта судската медицина ги предала телата на речиси сите починатите на нивните семејства. Спасувачите продолжуваат со обидите да се пробијат до рударите коишто останаа заробени на голема длабочина, и работите коишто ќе се преземат во текот на ноќта кон петокот според Јилдиз имаат критично значење, пренесува CNNTurk. „Пожарот кој избил како резултат на хаваријата на трафостаницата сѐ уште не ецелосно изгаснат. Сепак регистрирано е намалување на концентрацијата на јаглерод моноксидот, што е добар знак дека пожарот стивнува”, додал министерот за енергетика и природни ресурси на Турција. Јилдиз не изнел претпоставки за можниот број кои останале заробени под земјата. „Ние не даваме прелиминарни бројки за да ги ...
| | веќе видена | слични

Заврши операцијата на извлекување на телата на рударите во рудникот за јаглен во Сома. Турскиот министер за енергетика, Танер Јилдиз, информираше дека ниеден рудар не е оставен под земја и дека за жал во оваа несреќа има 301 жртва. Рударската несреќа предизвика протести ширум Турција, а демонстрантите ги обвинија сопствениците на рудникот за игнорирање на безбедносните мерки поради профит, како и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Во Сома вчера околу 10.000 демонстранти бараа оставка од Владата. Судири меѓу демонстрантите и полицијата имаше и во Измир и во Истанбул каде жителите тропаа со тенџериња од своите прозорци, во знак на протест против Владата на Ердоган. По експлозијата предизвикана најверојатно од неисправен трансформатор 787 рудари беа заробени под земја. Анита Стојановска Буховска Свет
| | веќе видена | слични
2 копии

Заврши потрагата по жртвите од најголемата индустриска несреќа во историјата на Турција, објави владата во саботата пред паѓањето на ноќта, повеќе од четири дена по трагедијата во рудникот за јаглен во Сома, во која загинаа 301 рудар. Досега најголемата рударска трагедија во Истанбул се случи во 1992 година, по експлозијата на метан во рудник во провинцијата Зонгулдак, при што загинаа 263 луѓе. Како што наведе во средата телевизијата CNNTurk, според смртните случаи Турција е прво рангирана во Европа и трета во светот (по Индија и Русија). Во 2013 година во Турција на работните места загинале 1.235 работници. Последните две тела се извлечени во саботата доцна попладнето. Претходно во текот на денот пожар што избувна во една од галериите на рудникот ги попречи спасувачите да дојдат до преостанатите рудари, поточно до нивните тела. Министерот за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз изјави дека семејствата на сите настрадани ќе добијат помош од државата. Додаде дека вкупно за време на несреќата под земја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Досега најголемата рударска трагедија во Истанбул се случи во 1992 година, по експлозијата на метан во рудник во провинцијата Зонгулдак, при што загинаа 263 луѓе. Како што наведе во средата телевизијата CNNTurk, според смртните случаи Турција е прво рангирана во Европа и трета во светот (по Индија и Русија). Во 2013 година во Турција на работните места загинале 1.235 работници. Последните две тела се извлечени во саботата доцна попладнето. Претходно во текот на денот пожар што избувна во една од галериите на рудникот ги попречи спасувачите да дојдат до преостанатите рудари, поточно до нивните тела. Министерот за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз изјави дека семејствата на сите настрадани ќе добијат помош од државата. Додаде дека вкупно за време на несреќата под земја имало 787 луѓе, од кои 485 се спасени Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако беа извадени телата на уште двајца рудари. Во несреќата загинаа 301 рудар.- Заврши спасувачката операција. Ниту еден рудар не е оставен под земја, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.Во рудникот денеска повторно изби пожар, но на друга локација, на 250 метри од местото на несреќата.Рударската несреќа предизвика протести ширум Турција, а демонстрантите ги обвинија сопствениците на рудникот за игнорирање на безбедносните мерки поради профит, како и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Во Сома вчера околу 10.000 демонстранти бараа оставка од Владата. Судири меѓу демонстрантите и полицијата имаше во Измир, при што се приведени 40 луѓе. Протести имаше и во Истанбул каде жителите тропаа со тенџериња од своите прозорци, во знак на протест против Владата на Ердоган.Управникот на рудникот Комур Ислетмелери изјави декја се уште не знае што го предизвика пожарот во вторникот во рудникот. По експлозијата ...
| | веќе видена | слични

Во Турција денес бил прогласен крај на операцијата за спасување во рудникот за јаглен во Сома откако биле извадени телата на двајцата погинати рудари, каде 301 рудар ги загубиле своите живот. "Операцијата за спасување е спроведена кон крајот. Ниеден рудар не е оставен под земјата", потврдил турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз за новинарите во западниот град Сома, пренесува агенцијата AFP . Во разорната експлозија во рудникот на западот на земјата животот го загубиле 301 рудар, додека 485 рудари побегнале или биле спасени, во најголемата некогаш рударска несреќа во Турција. Нов пожар избил денес во истиот рудник, но на друга локација на 250 метри од местото на несреќата каде што рударите биле затрупани во вторникот. Катастрофата предизвикала потреси ширум Турција, на кои демонстрантите ги обвиниле сопствениците на рудниците за игнорирање на сигурносните мерки поради профит, како и турскиот премиер Таип Ердоган. Вчера во Сома се собрале околу 10.000 демонстранти, извикувајќи слогани против владата. ...
| | веќе видена | слични

Турција ја запира операцијата на спасување на Сома рудникот, откако уште две тела беа пронајдени, со што се крена бројот на загинати до 301. Телата на сите рудари кои се затрупани сега се смета дека се пронајдени. Демонстрантите се судрија со полицијата во близина на Сома. Дописниците јавуваат дека повеќе од 30 лица, вклучувајќи и неколку адвокати, се уапсени. Неколку демонстрации се одржаа во текот најлошата катастрофа која се случила досега во рудник на Турција. Локалните власти ги забранија демонстрациите во центарот на Сома, каде полиција употреби гумени куршуми, солзавец и водени топови во петокот, кога протестот за кратко се претвори во насилство.
| | веќе видена | слични

Заврши операцијата за вадење на телата од рудникот кој стана место на една од најголемите несреќи рудари во Турција, пренесе ИТАР-ТАСС. Во инцидентот загинаа 301 лица. Според министерот за енергетика и природни ресурси на Турција Танер Јилдиз во рудникот веќе нема блокирани рудари. “Операцијата заврши. Малку порано денес беше откриено каде се наоѓаат на телата на двајца рудари. Тие беа извадени од рудникот. 301 лице загинаа. 485 лица се спасени “, изјави Јилдиз.
| | веќе видена | слични

Јулдиз за медиумите изјавил дека во текот на ноќта кон саботата се пронајдени вкупно уште 15 тела на настрадани со што бројот на загинатите се искачи на 199 а уште тројца рудари се во коридорите на јагленокопот. Малку е веројатно дека речи по пет дена тие се живи, откако во вторникот рано попладнето изби пожар по што се ослободи јаглерод моноксид кој ги исполнил галериите на рудникот. „Станува збор за локализиран пожар, мораме тоа да го земеме предвид. Секако, додека не ја ставиме целосно под контрола, не можеме да стори ништо во врска со тројцата рудари", изјавил Јијлдиз, пренесе CNNTurk. Со избувнувањето на огнот, спасувачите го напуштија рудникот во западниот турски град Сома, додека борбата со огнената стихија во рудникот ја преземаа пожарникарите, јавува телевизијата. Вкупно за време на несреќата под земја имало 787 луѓе, 485 се спасени. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз. Според него, 485 рудари се спасени од вторникот кога изби пожар во рудникот Сома. Новиот пожар избил денеска во истиот рудник, но на друга локација, 25 метри од местото на несреќата каде се затрупани рудари. Вчера во Сома се собраа околу 10.000 демонстранти извикувајќи слогани против владата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 378 | | | веќе видена

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за ...
сите 156 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на ...
сите 52 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес-конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 283

Од:
До кого (е-маил):
Порака: