Севилја со историски трет трофеј, Бенфика остана со проклетството

Португалскиот шампион осми пат по ред е поразен во финалето на едно европско натпреварување, а за тимот од Андалузија ова е трет трофеј во третото финале на ЛЕ, по победата од 4:2 по изведувањето пенали, откако во регуларниот дел и во двете продолженија немаше погодок Пехарот наменет за најдобриот во годинашното издание од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа, во следните 365 дена ќе ги краси витрините на шпанскиот прволигаш Севилја. Најмалку посакуваниот пенал-рулет се покажа како среќен за избраниците на Унаи Емери, а како кобен за новиот шампион на Португалија, Бенфика. Финалниот натпревар одигран на најмодерниот стадион во Италија, "Јувентус арена", во регуларните 90 минути и во двете продолженија од по 15 минути заврши без погодоци, а најзаслужен за освоениот пехар е голманот на Севилја, Бето, кој во пенал-серијата прво го одбрани ударот на Кардозо, а потоа и на Родриго. Проклетството наречено "Бела Гутман" повторно удри по фудбалерите на Бенфика, кои како и во минатогодишното финале ...
| | веќе видена | слични

Шпанската Севилја е последниот победник во вторто по ранг клупско фудбалско натпреварување Лига Европа, кој за триумфот против Бенфика (0-0 – 4-2 на пенали) ќе се задоволи само со паричната награда од 14 милиони евра. Од идната сезона, победникот во Лига Европа ќе се здобие со право за настап во групната фаза од Лигата на шампионите, каде играат многу поатрактивни екипи, но и се заработува неколкукратно повеќе. Само пласманот во ЛШ носи премија од 7,5 милиони евра. Покрај привилегијата за победникот во ЛЕ, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) планира да ги зголеми и наградите на учесниците во второто по ранг натпреварување за да го намали финансискиот јаз меѓу овие екипи и оние што играат во ЛШ. Овие новини УЕФА ги прави со една цел да ја зголеми популарноста и привлечноста кај екипите за да учествуваат во Лига Европа. - Со воведувањето на ваквите награди владее мислење дека клубовите многу посериозно ќе му пријадат на натпреварувањето во ЛЕ – вели Лоран Епстин, директорот за маркетинг во УЕФА. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Tweet Европската фудбалска федерација (УЕФА), ќе истражува зошто на финалниот натпревар во Лига Европа, меѓу Севилја и Бенфика, на стадионот во Торино имало повеќе од 5.000 празни места. УЕФА објави дека биле продадени сите 39.000 билети, но на стадионот за време на натпреварот имало 33.120 гледачи. УЕФА се прашува каде завршиле влезниците и зошто стадионот не бил исполнет до последното место. Финалистите, Севилја и Бенфика, добиле по 9.000 влезници и нивните сектори биле исполнети. Дополнителни 9.500 влезници УЕФА продала преку својата официјална интернет страница, додека 11.500 влезници им припаднале на организаторите, националните сојузи и комерцијалните партнери. Севилја во финалето на Лига Европа ја совлада Бенфика по изведувањето на пенали со 4:2, откако натпреварот по 120 минути заврши без голови. Tweet
| | веќе видена | слични

Наградите за освојување на второто по ранг клубско европско натпреварување, Лига Европа, од година во година растат, меѓутоа популарноста никако да порасне... Организаторите на Лига Европа се надеваат дека со зголемувањето на наградниот фонд, клубовите повеќе ќе бидат заинтересирани за ова натпреварување. Покрај паричниот надомест, од следната сезона победникот во Лига Европа ќе обезбеди директен пласман во Лигата на шампионите. Исто така, растот на наградниот фонд за 20% до 2015-та година би требало да помогне во растот и на имиџот на ова натпреварување. „Со воведувањето на оваа награда мислиме дека клубовите посериозно ќе ја сфатат Лига Европа“, изјави директорот на маркетингот на УЕФА, Лоран Епстин. Асоцијацијата на европски клубови објави дека повеќе од 200 екипи-членки на ова здружение се среќни со Лига Европа. Но, напоменуваат дека мора да биде намалена огромната финансиска разлика меѓу Лига Европа и Лигата на шампионите. На пример, оваа сезона победникот во Лига Европа, Севиља заработи „само“ 14 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

УЕФА објави дека биле продадени сите 39.000 билети, но на стадионот за време на натпреварот имало 33.120 гледачи. УЕФА се прашува каде завршиле влезниците и зошто стадионот не бил исполнет до последното место. Финалистите, Севилја и Бенфика, добиле по 9.000 влезници и нивните сектори биле исполнети. Дополнителни 9.500 влезници УЕФА продала преку својата официјална интернет страница, додека 11.500 влезници им припаднале на организаторите, националните сојузи и комерцијалните партнери. Севилја во финалето на Лига Европа ја совлада Бенфика по изведувањето на пенали со 4:2, откако натпреварот по 120 минути заврши без голови.
| | веќе видена | слични

На стадионот на Јувентус во Торино, Севилја ја победи Бенфика со 4-2 на пенали, откако по 120 минути игра резултатот беше 0-0 Фудбалерите на Севилја ја слават третата титула ФУДБАЛ - ЛИГА ЕВРОПА Фудбалерите на Севилја се победници во годинашното издание на Лига Европа, по триумфот над Бенфика, по подоброто изведување на пеналите, 4-2 (по 120 минути игра беше 0-0), во натпреварот што се одигра на стадионот на Јувентус во Торино. Јунак на натпреварот беше голманот на Севилја, Бето, кој одбрани два удара од белата точка, на Оскар Кардозо и на Родриго. Бето, инаку е Португалец, роден е во Лисабон во 1982 година, во младоста бил дел од академијата на Спортинг, а има брането и за Порто и за Брага. Хрватскиот интернационалец и капитен на Севилја, Иван Ракитиќ, беше прогласен за најдобар играч на финалниот натпревар. Севилја е четвртиот тим што третпат победува во ова натпреварување (2006, 2007 и 2014 година), кое порано го носеше името Куп на УЕФА, со што и им се придружи на Јувентус (1977, 1990, 1993 г.), на ...
| | веќе видена | слични

Предводникот на Бенфика Жесус, изјави дека неговиот тим требало да го крене трофејот по натпреварот за наслов против Севиља во Лига Европа. Составот од Лисабон се надеваше дека ќе стигне до титулата, како и да е Шпанците победија по пеналите, откако мрежите останаа мирни во регуларниот дел и продолженијата. „Натпреварот беше интересен. Заслуживме да триумфираме поради нашите бројни можности. Дуелот беше како што доликува и без погодоци“, вели Португалецот. „Севиља тргна подобро, меѓутоа ние ја презедовме иницијативата и создадовме одлични позиции, благодарение на доброто издание. Поквалитетниот клуб требаше да победи“, додава искусниот Жесус. Португалскиот фудбалски стручњак им се заблагодари на фановите и на фудбалерите. „Честитки за моите фудбалери и за навивачите, кои беа за пофалба“, заклучи Жесус за официјалната интернет-страница на Бенфика.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе пари ќе земат екипите вклучени во вториот по популарност европски клупски турнир Лига Европа. Тоа го објавија од УЕФА. На овој начин Европската клупска централа има желба да го направи ова натпреварување доста поатрактивно за учесниците во него. Поради малиот награден фонд до моментов тимови од Англија, Италија и други водечки шампионати го прифаќаат повеќе како досадна обврска, а не како престижно натпреварување. Од следната сезона сите учесници во турнирот ќе поделат 250 милиони евра. Тоа е за 20% повеќе од овогодинешното издание на Лига Европа. “Убедени сме дека по воведувањето на оваа мерка, тимовите ќе го прифатат доста посериозно овој турнир и ќе покажат повеќе во него”, изјави маркетинг директорот на УЕФА Ги – Лоран Епштајн.
| | веќе видена | слични

Европската фудбалска унија (УЕФА) најави истрага за срамот на завршрашното финале во Лига Европа на „Јувентус Арена“ во Торино, откако близу шест илјади билети не биле искористени за завршната пресметка за трофејот помеѓу Севилја и Бенфика. Шпанците на пенали го освоија третиот трофеј во ова натпреварување, кое овојпат го одбележа слабата посетеност за едно финале. Официјално на стадионот во Торино имало 33.120 гледачи, а УЕФА објави дека 29 илјади билети биле продадени. Бенфика и Севилја добиле по 9 илјади, а 9.500 билети биле продадени преку официјалната интернет-страница на УЕФА. Останатите 11.500 билети ги земале локалниот организациски комитет, комерцијалните партнери… „Ќе видиме во следните недели по истрагата зошто билетите кои беа продадени, не беа искористени“, објави УЕФА.
| | веќе видена | слични

Севилја со сите сили се бранеше во ремито без голови пред да ја победи Бенфика со 4:2 на пенали за трет триумф во Лига Европа по финалето во Торино во кое клетвата на Бела Гутман продолжи да го прогонува португалскиот тим. Совладана со 2:1 во самиот финиш против Челзи во финалето на истото натпреварување пред една година, Бенфика го претрпе својот осми пораз во низа во меч за трофеј во некој од европските купови, ставајќи дамка на триумфалната сезона. Бенфика беше подобра во основните 90 минути, но не ги искористи своите шанси, па самодовербата како да ги напушти играчите во продолженијата, а тоа уште повеќе дојде до израз при изведувањето пенали. Парагвајскиот напаѓач Оскар Кардозо, кој имаше несреќна сезона и кој не погоди од белата точка за својата земја во четврт-финалето со Шпанија на Светското првенство 2010, во втората серија тргна, па подзастана и упати удар во десниот долен агол што голманот Бето го одбрани. Бето го запре и следниот млак удар на Родриго, а се чини дека чуварот на мрежата на Севилја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 517 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 517 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 92 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 217 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ соочена со убедлив и извесен пораз на претстојните парламентарни избори кулминира со нервозни соопштенија и страв дека вистината за нивниот најнов ...
сите 62 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Севилја со историски трет трофеј, Бенфика остана со проклетството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: