Мајами и Сан Антонио во финалето


Мајами и Сан Антонио се пласираа во финалето на Источната, односно Западната конференција, откако славеа во петтите дуели од полуфиналната плејоф серија во НБА лигата. Двата тима стигаа до 4:1 во победи. Бруклин беше на чекор до нова победа над актуелниот шампион, но Реј Ален го спаси Мајами. Ветеранот погоди клучна тројка на 32 секунди пред крајот за прво водство во последната четвртина, а со двете погодени слободни фрлања во следниот напад донесе недостижна предност на својот тим. Бруклин со тројката на Џо Џонсон на 11 секунди пред крајот успеаја речиси да ја анулираат негативата. Леброн Џејмс изнуди фаул, погоди еднаш од линијата за слободни фрлања, што беше доволно за четврти триумф во серијата и пласман во конференциското финале. Леброн Џејмс предводеше во победата со 29 поени и девет скока, а Двејн Вејд имаше 28 поени. Кај Бруклин, Џо Џонсон реализираше 34 поени, кои не му помогнаа на неговиот тим да се извлече од поразот. Сан Антонио убедливо со 104:82 славеше без поголеми проблеми против Портланд. ...
| | веќе видена | слични

Звездата на Мајами Хит, Леброн Џејмс, истакна дека ќе биде потполно подготвен за вториот финален меч против Сан Антонио во НБА лигата. Да потсетиме, кон средината на последната четвртина во првата финална пресметка Леброн Џејмс беше изваден од игра поради грчеви „ Ќе бидат стопроцентно подготвен за во недела, не грижете се. Уште ги чуствувам болките во мускулите, но полека почнаа да се намалуваат, но сеуште „тешки“ ми се нозете нозете. Како да ми откажа телото, како да ми говореше „в ред, доста беше скокање за вечерва, и премногу“ и ништо неможев да сторам“, рече Џејмс. Кошаркарите на Сан Антонио одлично го искористија неговото излегување, и поведоа во финалната серија на НБА лигата. „Сторив се за да бидам подготвен за тој натпревар, и кога видов дека телето ме изневери, бев лут поради чуството на беспомошност“, додаде „кралот“ Леброн. Наредниот меч се игра ноќта меѓу недела и понеделни, во два часот по полноќ по средноевропско време. Првиот натпревар Спарси го добија со 110:95.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на актуелниот шампион Мајами, Леброн Џејмс, изјави дека ќе биде целосно подготвен за вториот натпревар од финалната серија во НБА лигата против Сан Антонио. "Ќе бидам стопроцентно подготвен за в недела, не грижете се. Уште чувствувам болки во мускулите, но почнаа да се опуштаат. На претходниот меч како да ми откажа телото и ништо не можев да сторам", изјави Џејмс. Неговата повреда ја искористи противникот за да поведе со 1-0 во големото финале во најсилната кошаркарска лига во светот. "Сторив се за да бидам подготвен за тој натпревар, а кога видов дека телото ме изневери, се чувствував беспомошно", додаде Џејмс.
| | веќе видена | слични

По поразот во првиот финален дуел од Сан Антнио, во центарот на вниманието е најдобриот кошаркар на Мајами, Леброн Џејмс. Ѕвездата на актуелниот шампион најави дека ќе биде подготвен за неделниот натпревар и дека нема да се крие. -Би требало да бидат 100 отсто подготвен за мечот в недела. Не се грижете, може да зборите за мене колку што сакате. Јас ќе бидам на паркетот и нема да се кријам-. Леброн открива дека неговото тело едноставно му откажало и дека не може да се помири со тоа, бидејќи го оставил неговиот тим на „цедило“. Според последните информации дехидрираноста и силните мускулни грчеви била причината поради која заради кои Џејмс во еден миг не можел да се движи. -Моето тело едноствано откажа. Најверојатно рече, ОК, доста е скокање за оваа вечер. Не можев да направам ништо околу тоа. Се направив за да се подготвам за тој меч. Бев бесен што не можев да му помогнам на мојот тим-вели во продолжение ѕвездата на Мајами. Причината за дехидрираноста на Леброн се лошите услови за игра во Тексас. Домаќинот ...
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс објави дека ќе биде целосно подготвен за вториот натпревар од битката со Сан Антонио, откако го напушти дуелот број 1 минути пред неговиот крај, дехидриран и со сериозни болки во телото. Без својот лидер, Жешките загубија со 95:110, откако домаќините го завршија натпреварот со серија од 16:3. Лидерот на Мајами Хит речиси не спиел ноќта по првата средба во Тексас, за да може да ги врати изгубените течности во своето тело и да се врати во нормална состојба, но планира да е на линија за вториот судир со “спарси“, кој е во 2 часот во понеделник изутрина по македонско време. “Сигурно ќе бидам во тимот и ќе сум подготвен 100%. Се разбира денес ќе се одморам, утре ќе тренирам нормално, а освен тоа имам и цела недела, за да бидам во добра состојба за судирот”, прокоментира Џејмс, кој призна дека едноставно неговото тело не издржало на жештината, откако климатизацијата во салата се расипа. “Се разбира дека бев лут и разочаран од себе. Направив се што е можно за да се подготвам како што треба за ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Сан Антонио спарс поведоа со 1-0 во финалето што се игра до четири победи во НБА-лигата, по победата дома против Мајами хит со 110-95 НБА, ФИНАЛЕ Популарните „жешки“ од Мајами не го издржаа пеколот во салата (32 степени), иако до последната четвртина водеа со 78-74. Тим Данкан од Сан Антонио беше најдобар на мечот со 21 поен и 10 скока. Следниот меч пак се игра во Тексас, в понеделник, од два часот по средноевропско време.
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс имаше големи проблеми со грчевите во првиот финален натпревар, но најавува дека ќе биде подготвен за продолжување на серијата. Мајами доживеа пораз на стартот од финалето со резултат 110-95, а најдобриот играч на „жешките“ го пропушти поголемиот дел од последната четвртина. „Се чувствувам како телото да ме изневери во првиот натпревар. Бев многу лут поради тоа што ги оставив моите соиграчи, но без грижи, зборувајте што сакате, но јас кон крајот на оваа недела ќе бидам на терените“, изјави Џејмс. Лидерот на екипата која го брка третиот трофеј во низа, „подлегна“ на атмосферата во салата во Тексас, во која во одреден момент температурата достигна и до 32 степени. „Тоа беа навистина екстремно тешки услови за игра, никогаш не сум играл натпревар во толку топла сала. Не можев да спијам, примив две инфузии“, додава Џејмс. Вториот натпревар од финалната серија се игра во ноќта помеѓу недела и понеделнк, од 2 часот, исто така во Сан Антонио.
| | веќе видена | слични

Мајами го загуби првиот дуел во финалето, а Леброн Џејмс постана третиот играч во историјата на НБА-лигата кој успеал да заблежи 4.000 поени, 1.000 скока и 1.000 асистенции во натпреварите од плеј-офот. Пред „кралот“ со ова остварување можеа да се пофалат Мајкл Џордан и Коби Брајант. Џејмс пред стартот на вториот финален меч веќе има 4.278 поени, 1.293 скока и 1.000 асистенција. Екипата на Мајами оваа сезона е во обид да ја освои третата шампионска титула во низа.
| | веќе видена | слични

Шампионот немаше сили за пресврт во првиот натпревар од финалето на НБА Во фуриозен финиш во четвртата четвртина, Сан Антонио спарс направи предност од 31:9 и го порази актуелниот шампион Мајами хит со 110:95 во првиот натпревар од финалната серија на НБА - „најдобар од седум натпревари“. Леброн Џејмс во акција x Леброн Џејмс во акција Ветеранот Тим Данкан имаше блескава ноќ и постигна „дабл-дабл“ - 21 поен и 10 скокови. Тони Паркер постигна 19 поени. Кај Мајами, ѕвездата Леброн Џејмс забележа 25, а Двејн Вејн 19. Сан Антонио за време на целиот натпревар доминираше под обрачите и имаше вкупно 39 скока. Мајами вечерта ја заврши со скромни 29. Следниот меч се игра во недела во Сан Антонио.
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс запиша уште еден рекорд зад своето име, откако синоќа стана само третиот играч во историјата на НБА кој има забележан 4.000 поени 1.000 скока и 1.000 асистенции во натпревари од плеј-офот. Другите двајца играчи кои можат да се пофалат со ова достигнување се Мајкл Џордан и Коби Брајант. Џејмс веќе има 4.278 поени, 1.293 скока и точно 1.000 асистенции во елиминациската фаза. Крилото на Мајами стана и единаесеттиот играч во историјата, кој направил барем 1.000 пасови во плеј-офот. 29-годишниот лидер на “жешките” не стигна до плеј-офот во првите две сезони во НБА, но од 2006 година наваму е постојан учесник – прво со тимот на Кливленд, а потоа и со овој на Мајами. Токму со Хит, Леброн ја освои титулата во НБА во последните две сезони, а и во двата случаи беше избиран за МВП на финалето.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република ...
сите 744 | | | веќе видена

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи  по диктат на Заев, а по ...
сите 352 | | | веќе видена

Откако беа договорени изборите, Заев покажува дека е способен да ги направи и најниските работи, само за да не одговара пред законите и граѓаните на Република ...
сите 478 | | | веќе видена

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува ...
сите 259 | | | веќе видена

Не знам дали овој парламентарен состав, пред самото распуштање, ќе го усвои новиот закон за Јавното обвинителство. Очекувам тоа да се случи. Гледам, постои ...
сите 278 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ рече дека по доаѓањето на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 4 ...
сите 136 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 319 | | | веќе видена

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ ...
сите 341 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајами и Сан Антонио во финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: