„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Еден од најтиражните турски весници „Хуриет“, на 13 мај на своите страница објави анализа за изборните и за постизборните случувања во Македонија, во која истакнува дека тие поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни. Меѓу другото, во весникот има разговор со Енес Ибрахим, генерален секретар на Партијата за движење на Турците во Македонија, која е дел од опозициската коалиција предводена од СДСМ. „Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани, турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од формирањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на Турците во Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата во која се наоѓа и Партијата за движење на Турците не го прифаќа изборниот процес и сите 34 пратеници нема да ги подигнат своите пратенички мандати’’ изјавува Ибрахим. Тој за „Хуриет“ истакнува дека и поизборите продолжуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Дневниот весник Хурријет(слобода), кој е еден од најчитаните и најпрестижните печатени медиуми во Турција, на 13 Мај во своите страници даде пошироко место за изборните и постизборните случувања во Р. Македонија. Во објавената вест се потенцира дека изборите поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни, се вели во соопштението на Партијата за движење на Турците во Р.Македонија. Притоа се пренесува разговорот со Енес Ибрахим, генералниот секретар на Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП), воедно и “пратеник„ од опозиционата коалиција предводена од СДСМ. “Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од оформувањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на турците во Р.Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата која се наоѓа и Партијата за движење на Турците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ Латас, е одложено за 17 октомври, поради отсуство на член ...
сите 332 | | | веќе видена

Ќе бидеме обединети повеќе од било кога... Ќе навиваме за Македонија и ќе бидеме горди на вас... Честото за победата!, напиша Илија Димовски на Твитер, ...
сите 268 | | | веќе видена

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев денеска во 13 часот ќе одржи прес-конференција во медија центарот во Владата.Во овие две години ...
сите 267 | | | веќе видена

Властите им објавија војна на лажните вести, пропагандата и дезинформациите. Премиерот Зоран Заев, на првиот состанок на акционата група за координирање на ...
сите 55 | | | веќе видена

 Кога станува збор за измама, обично прво на што помислуваме е секс. Но, понекогаш мамењето може да се случи и надвор од спалната соба. Накратко, емотивна ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: