Пратеници од СДМ, Трајко ве моли, дојдете, овој пат нема да боли!


Најдоцна до 26 мај, претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, ќе ја закаже првата пленарна седница, на која пратениците ќе треба да донесат одлука за тоа кои ќе бидат потпретседатели на Собранието, како и одлуки за постојаните работни тела без кои не може да се постапува по законите. Ова на брифинг со новинарите вчера го истакна Вељаноски. Тој рече дека верува дека опозициската партија СДСМ ќе ја смени одлуката да не ги прифати мандатите и очекува дека пратениците што го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. - Искрено очекувам дека пратениците ќе се вратат во Собранието. Јас не сакам да бидам претседател на собрание како што беше на времето Тито Петковски. Сѐ што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за да ги повикам јавно да се вратат во Собранието - рече Вељаноски. Едното потпретседателско место во Собранието треба да му припадне на СДСМ, предвидува Законот за Собрание. Вељаноски објасни дека бројот на потпретседателите го ...
| | веќе видена | слични

Очајнички обид преку злоупотреба на правото. Вака професорите по уставно право го оценија потегот на СДСМ кои поднесоа тужба против Собранието до Управниот суд. Со ова, експертите сметаат дека од Социјалдемократскиот сојуз сакаат да ги прикријат знач Очајнички обид преку злоупотреба на правото. Вака професорите по уставно право го оценија потегот на СДСМ кои поднесоа тужба против Собранието до Управниот суд. Со ова, експертите сметаат дека од Социјалдемократскиот сојуз сакаат да ги прикријат значително лошите политички потези кои оваа партија ги направи во изминатиот период. Покрај ова, Каракамишева посочува дека од СДСМ ја згрешиле адресата на институцијата каде што ја поднеле тужбата. Вистинската адреса е Уставниот суд. Според неа, уште попогрешна е нивната правна основа на тужбата. Според ова, професорката вели дека со ова од СДСМ купуваат време и дека сакаат дополнително да вршат тензии врз сите граѓани и институции во земјава. Елена Бошковска
| | веќе видена | слични

СДСМ посегна по уште еден очајнички обид да ги затскрие погрешни политички потези поднесувајќи тужба до Управниот суд против одлуката на Собранието на Македонија. Ова е ставот на експертите од кои Курир побара правно толкување на последниот чекор на СДСМ. Управниот суд не може да одлучува за нешто што е во надлежност на Уставниот суд, кој е повисок и единствено надлежен да толкува и одлучува по уставни норми. Професорката Татјана Каракамишева Јовановска во изјава за Курир вели дека дури и на студентите во прва година на Правен факултет им е познато дека одлуката на Собранието на РМ не може да биде предмет на оценка пред редовен суд, каков што е Управниот суд. Од друга страна, челниците на СДСМ со овој потег, покажаа елементарно непознавање на правото во Македонија. -Поднесената тужба до Управниот суд против одлуката на Собранието на РМ, за како што велат од оваа партија, „насилното верификување на пратеничките мандати“, го оквалификувам како очајнички обид преку т.н. правна процедура, да се забошотат, да се ...
| | веќе видена | слични

И студентите од прва година од Правен факултет знаат дека Управниот суд нема надлежност да одлучува за верификуваните собраниски мандати на пратениците од опозицијата за што СДСМ веќе поднесе барање до судот. Правните аналитичари велат оти нема логика во овој чекор, зошто всушност за ова треба да се изнесе Уставниот суд кој е повисок орган по уставни норми. Познавачи на актуелните политички случувања велат дека опозицискита партија вака само прави театар во немоќ да ги оправда своите нелогични чекори. Од СДСМ упорно тврдат дека нивните пратенички мандати не треба да бидат верификувани затоа што тие се откажаа од нив со изјава заверена на нотар. Сепак, единствено тело надлежно да толкува законски норми е Собарнието, а тоа нема предвидено никаква пречка мандатите да бидат верификувани. И покрај тоа од опозициската партија бараат од Управниот суд времена мерка за стопирање на одлуката за верификација. Експертите немаат дилема дека станува збор за однесување,  дел од тактиката на СДСМ за газење на ...
| | веќе видена | слични

Дали пратениците од опозициската СДСМ ќе поднесат оставки или, пак, ќе се обидат преку институциите во државата да ги решат правните проблеми што, како што велат, настанале од насилната верификација на нивните мандати е прашање на кое сѐ уште нема јасен одговор ПОРАДИ ВЕРИФИКАЦИЈА НА МАНДАТИТЕ Во СДСМ велат дека не сакаат да бидат пратеници, но не знаат како може Собранието и против нивната волја и потпишаните изјави заверени на нотар да им ги верификува мандатите. Софија Куновска, кандидатка за пратеничка од опозицијата, вели дека не сака да биде пратеничка и затоа потпишала и изјава на нотар. - Пред неколку години Зоран Заев, Ивица Коневски и голем број други политичари потпишаа вакви изјави и на овој начин се откажаа од пратеничките мандати, а сега за нас не важи - вели Куновска. Од партијата информираат и дека ќе поднесат тужба до Управниот суд против Собранието, за, како што велат, насилно верификување на мандатите на кандидатите за пратеници од опозицијата. СДСМ бара Управниот суд да ја поништи, ...
| | веќе видена | слични

Од партијата велат дека дел од кандидатите за пратеници чиј мандат според нив е незаконски верификуван веќе имааат проблеми на своите работни места СДСМ денеска поднесе тужба до Управниот суд, поради, како што велат, насилното верификување на мандатите на кандидатите за пратеници на опозицијата. Одлуката за тужбата, која, според СДСМ, ја поднесуваат сите кандидати за пратеници кои со изјави на нотар се откажале од пратеничките мандати, била донесена едногласно на седницата на Извршниот одбор на партијата. „Од Управниот суд бараме поништување на донесената противзаконска и противуставна одлука на Собранието за верификација на мандатите. Собранието грубо го прекрши Изборниот законик, игнорирајќи ја јасно изразената волја на кандидатите на опозицијата, преку изјави заверени на нотар, дека мандатите не ги прифаќаат“, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Според него, власта лаже дека постапува законски. Тој на денешната прес-конференција се обиде да го докаже тоа со записниците од Собранието и мислењето од ...
| | веќе видена | слични

Велат дека изјавите за неприфаќање на освоените пратенички мандати партијата ги испратила и до Собрание и до Државната изборна комисија еден ден пред верификацијата на мандатите од страна на ДИК. Од Државната изборна комисија потврдуваат дека ги примиле документите, но еден ден по врачувањето на решенијата за пратеници. Во партијата на Заев засега не коментираат кои ќе бидат нивните понатамошни чекори Тужба против Собранието на Република Македонија за насилно верификување на мандатите на кандидатите за пратеници од опозицијата ќе поднесат сите кандидати за пратеници од опозициската коалиција предводени од СДСМ. Претходно тие со изјави потпишани на нотар се откажаа од пратеничките мандати. Со верификацијата на мандатите, велат од СДСМ, свесно била загрозена егзистенцијата на тие луѓе. Бараме од Управниот суд времена мерка за одложување на правните последици од насилната верификација на мандатите од страна на Собранието на РМ", рече Шилегов. Од Бихаќка" децидни, избраните пратеници на Социјалдемократскиот ...
| | веќе видена | слични

Насилната верификација на мандатите на кандидатите за пратеници од oпозицијата, и покрај нотарски заверените изјави дека не се прифаќаат ваквите мандати, е уште еден доказ за насилното владеење на власта на ВМРО ДПМНЕ предводена од Никола Груевски, рече на прес конференција Васко Ковачевски, претседателот на О.О СДСМ Битола. - Она што важеше за Владимир Талески и други кандидати за пратеници во 2011 година, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатот беа прифатени, денес не важи за нас како опозиција. Тоа се двојните аршини на ВМРО ДПМНЕ, партијата на власт која се става над Уставот и законите во Р.Македонија – рече Ковачевски. Ако на 24 декември 2012 година на сила ги исфрлија опозициските пратеници од собраниската сала, сега на сила со различно толкување на законите сакаат да ја внесат опозицијата во овој, според СДСМ, недемократски избран парламент. Токму затоа, СДСМ денеска поднесува тужба до Управниот суд против Собранието на Република Македонија, за насилно верификување на мандатите на кандидатите ...
| | веќе видена | слични

Прес конференција на Васко Ковачевски, претседател на СДСМ Битола: Насилната верификација на мандатите на кандидатите за пратеници од oпозицијата, и покрај нашите нотарски заверени изјави дека не прифаќаме вакви мандати, е уште еден доказ за насилното владеење на власта на ВМРО ДПМНЕ предводена од Никола Груевски. Она што важеше за Владимир Талески и други кандидати за пратеници во 2011 година, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатот беа прифатени, денес не важи за нас како опозиција. Тоа се двојните аршини на ВМРО ДПМНЕ, партијата на власт која се става над Уставот и законите во Р.Македонија. Ако на 24 декември 2012 година на сила ги исфрлија нашите пратеници од собраниската сала, сега на сила со различито толкување на законите сакаат да ја внесат опозицијата во овој, според нас недемократски избран парламент. Токму затоа, СДСМ денеска поднесува тужба до Управниот суд против Собранието на Република Македонија, за насилно верификување на мандатите на кандидатите за пратеници од опозицијата. Тужбата ја ...
| | веќе видена | слични

Охридскиот советник од редовите на СДСМ Томислав Тунтев денеска го загуби советничкиот мандат. Со 13 гласа „за“, 7 „против“ и еден воздржан, Советот одлучи дека денеска му престанува мандатот затоа што бил избран за пратеник во македонското Собрание. Точката била ставена на дневен ред на барање на советникот Коста Трифуновски заради неспоивост на двете функции – советничката и пратеничката. „Собранието на Република Македонија ги верификува мандатите на сите 123 новоизбрани пратеници во Собранието , а еден од нив е и Томислав Тунтев. Тој е веќе пратеник во Собранието и согласно одредбите од изборниот законик му престанува функцијата член на Советот во Општина Охрид“, објаснил Трифуновски. Ова е прв случај советник на опозицијата да го изгуби мандатот заради верификацијата на пратеничките мандати, иако за опозицијата оваа верификација е извршена насилно и против волјата на избраните пратеници. На листите на избрани пратеници од опозицијата има и други актуелни советници во општини, за кои се очекува да ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Адвокатот Тони Менкиновски кој е лидер на преговарачкиот тим на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за носење на ново законско решение за јавното обвинителство истакна ...
сите 366 | | | веќе видена

Капитенот Никола Ѓоргиев одигра уште еден брилијантен натпревар и беше вистински лидер во триумфот над Словенија со што се ставивме во позиција да можеме да се ...
сите 308 | | | веќе видена

Од таму велат дека нема злоупотреба на парите, ниту пак донации од странство за таа намена. Антикорупциска нема отворено предмет за поранешната специјална ...
сите 171 | | | веќе видена

28-годишниот Његош Радосавлјевиќ, припадник на Пожарникарно-спасувачката екипа настрадал кога паднал од чамец, затоа што неговиот другар Слободан К. нагло го ...
сите 62 | | | веќе видена

Октомври на некои знаци ќе им биде обележан со промени и нови настани. Овие три хороскопски знаци може да очекуваат подобрување во одредени сфери од животот. ...
сите 174 | | | веќе видена

Притворена обвинителка за рекет издава наредби, а премиер се слуша со нејзината адвокатка која тврди дека таа не е психофизички здрава. Вака “блеска” ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратеници од СДМ, Трајко ве моли, дојдете, овој пат нема да боли!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: