Ставревски: Финансиската дисциплина ќе ја подобри ликвидноста на фирмите

7 копии

З Законот за финансиска дисциплина кој денеска стапува во сила, според вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески значително ќе ја подобри ...
| | веќе видена | слични

Со овој закон приватните субјекти ќе треба да се обврзат со потпишување договор дека ќе ги вршат плаќањата во рок од 60 дена, а максималниот рок за намирување ...
| | веќе видена | слични

Фирмите ќе мора навреме да си ги плаќаат обврските. Во спротивно ќе плаќаат високи казни. Воведувањето на конкретни рокови за подмирување на долгот во новиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во петокот изрази уверување дека ќе се подобри ликвидноста и конкурентноста на македонското стопанство со ...
| | веќе видена | слични

Од први овој месец стапи на сила Законот за финансиска дисциплина со што ќе се уредуваат должничко- доверителските односи меѓу компаниите, како и плаќањата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска стапува на сила Законот за финансиска дисциплина со кој се уредува навременото исполнување на парични обврски помеѓу приватниот сектор, но и помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Ставрески појасни дека новиот закон, кој стапи на сила денеска, бил донесен по барање на домашните фирми за воведување на рокови за плаќање на обврските меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Болнички капацитети има сосема доволно. Целиот Клинички центар е во ситуација на мобилизација. Утрово имав состанок со директорите на сите интерни клиники, на ...
сите 405 | | | веќе видена

Стапуваат на сила новите мерки за заштита од Ковид-19. Без маска нема излегување ниту на отворено, а групирањето по 22 часот ќе се казнува. Граѓаните со ...
сите 219 | | | веќе видена

„Македонија со Венко Филипче на чело на здравство руши негативни рекорди. Бројката од 870 заболени за само еден ден е директно негова вина. Филипче преспа цело ...
сите 230 | | | веќе видена

Вечерашниот протест е со цел да ги потсетиме граѓаните на сите „достигнувања“ т.е. лаги и измами со кои власта ја замајува јавноста на темата здрава животна ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга Мирче Аџиоски денеска се сретна со Игор Дурловски. Тој преку статус на Фејсбук објави дека продолжуваат братски да се ...
сите 29 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук пишува дека доколку Македонија не ги признае реалностите, датумот за нејзината средба со ЕУ ќе биде одложен и ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставревски: Финансиската дисциплина ќе ја подобри ликвидноста на фирмите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: