Ставрески: Финансиската дисциплина ќе ја подобри ликвидноста на фирмите

10 копии

Законот за финансиска дисциплина кој денеска стапува во сила, според вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески значително ќе ја подобри ликвидноста ...
| | веќе видена | слични

Со овој закон приватните субјекти ќе треба да се обврзат со потпишување договор дека ќе ги вршат плаќањата во рок од 60 дена, а максималниот рок за намирување ...
| | веќе видена | слични

Фирмите ќе мора навреме да си ги плаќаат обврските. Во спротивно ќе плаќаат високи казни. Воведувањето на конкретни рокови за подмирување на долгот во новиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од први овој месец стапи на сила Законот за финансиска дисциплина со што ќе се уредуваат должничко- доверителските односи меѓу компаниите, како и плаќањата ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Од денеска стапува на сила Законот за финансиска дисциплина со кој се уредува навременото исполнување на парични обврски помеѓу приватниот сектор, но и помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Ставрески појасни дека новиот закон, кој стапи на сила денеска, бил донесен по барање на домашните фирми за воведување на рокови за плаќање на обврските меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои ...
сите 427 | | | веќе видена

Уште пред пет години Никола Груевски дал исказ за аферата „Плацеви на Водно“. Веднаш по пријавите на тогашната опозиција СДСМ, Груевски зборувал пред обвинител ...
сите 141 | | | веќе видена

Владата побара разрешување на Лидија Димова, дали се работи за правилен или популистички потег? Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски ...
сите 221 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести беа примени 15 пациенти, а синоќа во разговор за Фактор, директорката на ...
сите 133 | | | веќе видена

Откако пандемијата на коронавирусот ќе заврши, Македонија ја чека одлив на медицински сестри. Тие би заминале во регионот, но и во Европа, онаму каде ваквиот ...
сите 104 | | | веќе видена

Шест недели откако стана првата западноевропска земја што забележа 500.000 случаи на инфекција со коронавирус, Шпанија денес премина над еден милион заразени, ...
сите 914 | | | веќе видена

Втор заеднички состанок на билатералните комисии од бугарскло-македонскиот мешовит комитет ќе има на 3 и 4 декември годинава, најави професорот Иван Илчев во ...
сите 287 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставрески: Финансиската дисциплина ќе ја подобри ликвидноста на фирмите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: