Загинаа 64 лица додека го следеле Мундијалот

Најмалку 64 лица загинаа синоќа при две одвоени експлозии на бомби во главниот град на Уганда, Кампала, додека го гледале финалето на СП 2010 во ЈАР меѓу Холандија и Шпанија, соопшти локалната полиција. Експлозиите се случиле во еден етиопски ресторант и рагби клуб. Меѓу загинатите има и еден американски граѓанин. Во првата експлозија, во еден рагби клуб, загинале 49 лица, додека во втората, во ресторан во камп во кој се сместени бегалци од Етиопија, биле убиени 15 луѓе. Медиумите јавија дека меѓу остатоците од експлозијата во рагби клубот се пронајдени откината глава и рака, што наведува на можноста дека станува збор за делови од тело на бомбаш-самоубиец кој го извршил нападот. Медиумите претпоставуваат дека атенатите се дело на сомалиската про-воена група "Ал Шабаб, тесно порзана со "Ал каеда". Атентатите се случија само два дена откако командирот на "Ал Шабаб" Шејх Муктар Робоу повика за напади на цели во Уганда и Бурунди - две од државите кои испратија војници како помош во Африканскиот мировен корпус, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на загинатите во две одвоени експлозии што се случија вчера вечер во главниот град на Уганда, Кампала, се искачи на 74 лица, најмалку 60 се повредени, пренесуваат агенциите. Станува збор за терористички напади врз фудбалски навивачи кои го гледале преносот на финалето на Мундијалот. Полицијата смета дека одговорни за нападите врз навивачите се членовите на терористичката организација Ал-Шабаб кои се блиски со Ал-Каеда, но засега никој не ја презел одговорноста. Ал-Шабаб се заканувала дека ќе ја нападне Уганда затоа што оваа земја учествувала во мировната мисија на Африканската унија во Сомалија. Терористички напади во Уганда ги осуди и американскиот претседател Барак Обама и на владата во Кампала и понуди помош од САД..
| | веќе видена | слични

Експлозија во етипискиот ресторан во Уганда(AFP) Сомалиската исламистичка група Шебаби во понеделник ја преземе одговорноста за трите напада во кои во недела навечер во Кампала загинаа најмалку 74 лица „Ние стоиме зад тој напад, бидејќи сме во војна со нив“, изјавил на конференција за новинари портпаролот на сомалиската исламистичка терористичка група Шебаби (Ал-Шабах), Али Мохамуд Раџ , пренесува France Presse . „Го предупредивме Угандијците да се воздржат од акви и да е акција во Сомалија, се обративме до нивните лидери и до угандскиот народ, но не не послушаа“, додал Раџ. Тој предупредил дека ќе продолжат со нападите доколку „тие и натаму го убиваат нашиот народ“. „Тоа е одбранбена мерка против Угандијците кои дојдоа во нашата во нашата земја и ги убиваат нашите луѓе, Тоа беше одмазда за она што го прават“, додал портпаролот на сомалиските исламисти. Уганда беше првата земја која во март 2007 г. испрати свои војници во мисијата на Африканската унија во Сомалија а тие сили се ...
| | веќе видена | слични

Жртвите од експлозијата во Kyaddondo Rugby клубот во Кампала, Уганда (Daily Monitor) Бројката на загинатите во три одвоени експлозии што се случија во недела навечер во главниот град на Уганда, Кампала, се зголеми на 74 лица, а повеќе од стотина се повредени, пренесуваат агенциите Во трите засебни експлозии во главниот град Кампала, загинале најмалку 74 лица кои во три локала го гледале финалниот натпревар од светското првенство, соопшти во понеделник угандската полиција. Експлозиите се случиле на многу популарни места за вечерни излегувања во кои љубителите на фудбалот го гледале финалниот двобој од мундијалот меѓу Шпанија и Холандија, пренесува Reuters. Главниот полициски инспектор Кале Кајихура за медиумите изјавил дека во експлозијата во етиопскиот ресторан „Village Restaurant“ во квартот Кабалагала загинале најмалку 15 лица, а повеќе биле тешко ранети, додека за 49 тела на загинати во Киадондно рагби клубот, јавил репортерот на локалниот дневен весник Daily Monitor. Весникот јавува ...
| | веќе видена | слични

Во две одвоени експлозии кои се случија во главниот град на Уганда Кампала загинаа 64 лица кои на јавни места го гледале преносот на финалето од Светското првенство во фудбал. Меѓу загинатите е и еден американски граѓанин, додека најмалку тројца се ранети. Најмногу жртви имаше во еден рагби клуб во центарот на Кампала, додека втората експлозија се случи во еден етиопски ресторан во кој имало претежно американски туристи. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Свет Загинаа 64 фудбалски навивачи во Уганда Кампала , 12 јули- - Најмалку 64 лица загинаа, а 70 се повредени во две одвоени експлозии што се случија вчера вечер во главниот град на Уганда, Кампала. Ова е терористички напади врз фудбалски навивачи кои го гледале преносот на финалето на Мундијалот,пренесуваат тамошните власти. Првата експлозија декнала во рагби клубот „Лугогу“ во која загинале 49 лица, додоека во втората експлозија која се случила во етиопски ресторан во предградието на Кампала згинале 15 луѓе. Полицијата смета дека одговорни за нападите врз навивачите се членовите на терористичката организација Ал-Шабаб кои се блиски со Ал-Каеда.
| | веќе видена | слични
5 копии

64 загинати е црниот биланс од двете одвоени експлозии кои синоќа одекнаа во главниот град на Уганда, Кампала. Нападите се случиле на јавни места на кои биле собрани поголем број лица, кои го следеле финалето на светското првенство во Јужна Африка меѓу Холандија и Шпанија. Во првата експлозија, која се случила во еден рагби клуб, загинале 49 луѓе, додека во втората во ресторан во камп во кој се сместени бегалци од Етиопија, биле убиени 15 луѓе. Меѓу остатоците во рагби клубот се пронајдени откината глава и рака, што според полицијата е доказ дека експлозивната направа ја активирал бомбаш-самоубиец. Меѓу загинатите има и американски државјани, припадник на христијанска верска заедница од Пенсилванија. Американскиот претседател Барак Обама ги осуди нападите, нарекувајќи ги кукавички. Одговорноста засега не ја презеде ниту една група, но полицијата ја сомничи бунтовничката армија на божјиот отпор, во чии акции во последниве две децении загинале неколку илјади лица. Не е исклучено нападот да е дело на ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 64 луѓе се убиени, а 70 се ранети во две одвоени експлозии во неделата навечер во Уганда, мета биле луѓе кои го гледале преносот од финалето на Мундијалот. „Нема никакво соменвање дека мета на нападот биле фудбалските навивачи“, рече шефот на државната полиција Кале Кајихура. Првата експлозија одекнала во рагби клубот Лугого во кој навивачите го гледале натпреварот меѓу Холандија и Шпанија, при што загинале 49. Уште најмалку 15 загинале во втората експлозија во престолнината Кампала, во етиописки ресторан, каде исто така организирано се следело финалето. Полицијата обвини група блиска до Ал Каида, која се закануваше со напади поради учеството на Уганда во мировната мисија во Сомалија.
| | веќе видена | слични

Несомнено дека фудбалот го обедини светот, но за жал ова првенство завршува и во сенка на масакрот во Уганда. Таму некој беше против славењето на врвниот спорт. 64-ца љубители на фудбалот се убиени, во момент додека го следеле натпреварот меѓу Шпанија и Холандија. Педесетина се ранети во двете страотни експлозии кои одекнаа во ресторан и во рагби клуб во главниот град Кампала, каде што неколку стотини луѓе се собрале да го видат финалето. Се уште никој не ја презеде одоворноста за нападите, иако сите сомнежи се насочени кон екстремистичката Ал Шабаб, блиска до Ал Каеда, група која забранува да се гледа фудбал во оваа африканска земја. Нејзиниот лидер соопшти дека е среќен за она што се случило во Уганда, но одби да потврди дали неговата организација стои зад нападите.
| | веќе видена | слични

Најмалку 64 лица го загубија животот и уште толку се повредени во серија бомбашки напади во главниот град на Уганда. Доколку сомнежите за одговорноста се потврдат, ова е прв напад на милитантите од Сомалија, реализиран надвор од границите на земјата. Експлозиите се случиле во угостителски објекти каде луѓето го следеле финалето на Светското првенство во фудбал. Меѓу загинатите има и еден Американец, додека неколку други странци се повредени. Според шефот на полицијата на Уганда, Кале Кајихура, бомбашките напади се дело на сомалиските милитанти, како одговор на воената мисија на Африканската унија во Сомалија. Екстремистите на неколку наврати се заканија дека ќе ја нападнат Кампала. 5.000 војници од Уганда и Бурунди се распоредени во главниот сомалиски град, Могадишу, со цел да ја одржат привремената и нестабилна Влада, која се бори со милитантите под чија контрола е голем дел од централна и јужна Сомалија. "Уганда е една од нашите непријатели. Што и да ги тера да плачат, нас не прави среќни. Нека гневот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева е алката без која не е можен рекетот, но и човекот којшто очигледно многу знае за него, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на ...
сите 567 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 155 | | | веќе видена

Педесет и шестгодишен работник паднал додека изведувал работи на зградата на ФФМ и починал на лице место, соопшти МВР. – Во 16:06 часот пријавено е дека на ...
сите 311 | | | веќе видена

Портпаролката на данското кралско семејство рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска е изненадувачка.Според ...
сите 138 | | | веќе видена

Студија објавена од весникот „Сан“ открива кои тренери потрошиле најмногу пари за трансфери во историјата на фудбалот. Едвај има навивач да се изненади дека ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинаа 64 лица додека го следеле Мундијалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: