Јакимовски: Пратеникот на ГРОМ e „златна акција“ во парламентот

2 копии

Лидерот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевче Јакимовски денеска изрази задоволство од освоениот мандат во Собранието на Република Македонија, посочувајќи дека партијата заслужува многу повеќе, но како нова сила на политичката сцена треба многу повеќе време. - Коалицијата ГРОМ го освои својот прв пратеник, во релативно кус рок од формирањето на партијата, пред шест месеци. Тоа е Чедомир Саздовски во ИЕ 1. Со овој чин, ГРОМ станува парламентарна партија, што значи дека имаме нова сила во Парламентот на Република Макединија која ќе има можност да учествува во креирањето на државната политика, рече Јакимовски. Имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ освои 61 мандат во Парламентот, објективно, како што рече Јакимовски одговарајќи на новинарски прашања, специфична тежина на партијата е многу поголема. - И овој еден пратеник е најверојатно таа „златна акција“ која што ја има ГРОМ. Но оваа предност во секој случај ќе се користи за конструктивност во работата на Парламентот, изјави Јакимовски. Партијата на ...
| | веќе видена | слични

СДСМ ги има документирно сите неправилности на изборниот процес но, неизвесно е дали ќе поднесат приговори до ДИК. Одлуката ќе ја донесат пред истекот на законскиот рок. До ДИК најмногу приговори се пристигнати од партијата ГРОМ. Забелешките претежно се однесуваат на четвртата изборна единица . Со евентуалното усвојување на дел од приговорите, ГРОМ се надева дека ќе добие уште еден пратеник, Панчо Минов. Партијата која веднаш по затворањето на избирачките места ги оцени изборите за фер, слободни и демократски, денеска достави најмногу документи за изборни неправилности. ДУИ има поднесено два приговора кои се однесуваат на седмата изборна единица, односно европа. Рокот з аподнесување на приговори истекува на полноќ. Јулијана Пешевска Политика
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 651 | | | веќе видена

Позицијата на Макрон да го блокира пристапувањето на нови членки на Унијата е целосно оправдана, смета бугарскиот европратеникот Иво Христов, кој целосно ги ...
сите 566 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 527 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јакимовски: Пратеникот на ГРОМ e „златна акција“ во парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: