Тадиќ не се откажува од гонење на Ратко Младиќ

2 копии

Петнаесет години подоцна околу 4500 жиртви на масакрот во Сребреница имаат достојни спомени. Нивните тела се идентификувани и погребани во Поточари, непосредно до местото каде што биле егзекутирани. Телата на уште оклолу 4 000 жртви се уште не се идентификувани. Официјалниот број масакрирани е непознат. Проценките се дека во 1995 г. српските сили масакрирале околу 8500 муслимани. Вчера беа погребани околу 700 тела. Присуството на српскиот преседател Борис Тадиќ предизвика масовно внимание. Беше пречекан со свиреж, прогласуван како претседател на држава-екзекутор. Тадиќ и од овде изрази жалење и подготвеност за затворање на досието Ратко Младиќ. - Нема да се окажеме. Не престанува потрагата по Младиќ. Немам зборови за оние кои се уште ги негираат воените злосторства, изјави Тадиќ пред положувањето на венците. Во Сребреница беа сите актуелни политички наследници на некогаш завојуваните Хрвати, Босанци и Срби. Демонстрираа политичка подготвеност за нова историја на регионот. Во Сребреница беше и македонскиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сите проблеми мора да ги решаваме преку дијалог, да не се користи насилство и злосторство за да се остварат суетите на одредени политичари, порачаа претседателите од регионот кои присуствуваа на вчерашната комеморација по повод 15-годишнината од воените злосторства во Сребреница. Според македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, геноцидот во Сребреница е потресно сведоштво и опомена до сите идни поколенија дека сите конфликти што завршуваат со вакви масакри никогаш не даваат резултати. - Мора да се дојде до решение кое ќе го смислат луѓе што размислуваат со отворен ум. До вакви геноциди на нашиот простор и до злосторства кои не можат никогаш да се простат довеле затворени умови - изјави претседателот Иванов во Сребреница. Пред останките од преку 700 идентификувани тела, меѓу другите, почит оддаде и претседателот на Србија, Борис Тадиќ, кој смета дека оваа страница од историјата не може да се затвори се додека не бидат осудени сите што се виновни за тоа. На комеморацијата присуствуваа претседавачот на ...
| | веќе видена | слични

На комеморацијата присуствуваше и српскиот претседател, кој изрази жалење за злосторствата и нагласи дека Белград нема да се откаже од потрагата по лицата одговорни за нив Да не се повтори, да не се заборави, е пораката што лидерите од Европа и од САД ја упатија вчера на 15-годишнината од геноцидот во Сребреница. На комеморацијата присуствуваше и српскиот претседател Борис Тадиќ, кој изрази жалење за злосторствата. Шефот на српската држава положи венец во Меморијалниот комплекс во Поточари кај Сребреница, на кој пишуваше „На невините жртви, од претседателот на Србија Борис Тадиќ“. Тој се сретна со три мајки на жртвите од масакрот во јули 1995 година, кои му рекоа дека многу значи што дошол во Сребреница. Тадиќ нагласи дека Србија нема да се откаже од потрагата по воените злосторници, особено по Ратко Младиќ, за луѓето да можат да продолжат да живеат заедно, пренесува Б92. Британскиот премиер Дејвид Камерон посочи дека неговата влада нема да се смири сé додека одговорните за злосторствата во Сребреница не ...
| | веќе видена | слични

Геноцидот во Сребреница е потресно сведоштво и опомена до сите идни поколенија дека сите конфликти што завршуваат со вакви масакри никогаш не даваат резултати. Ова е пораката што македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја испрати на комеморацијата по повод 15-годишнината од воените злосторства во Сребреница, заедно со другите локални лидери - Мора да се дојде до решение што ќе го смислат луѓе што размислуваат со отворен ум. До вакви геноциди на нашиот простор и до злосторства што не можат никогаш да се простат довеле затворени умови - изјави претседателот Иванов во Сребреница. Во Меморијалниот споменик во Поточари, близу Сребреница, досега се идентификувани околу 3.500 тела, а денеска беа погребени остатоците на повеќе од 700 лица. Масакрот во Сребреница е извршен од 11 до 23 јули 1995 година, во текот на граѓанската војна во БиХ, во која беа убиени над 8.000 босански муслимани.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ги повика владите да ги удвојат своите напори за да ги фатат оние кои се одговорни за воените злосторства извршени во Сребреница за време на војната во Босна. Главниот осомничен, воениот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ и натаму е во бегство. - Со апсењето на Младиќ, дел од мојата работа ќе биде завршена“ - рече српскиот претседател Борис Тадиќ кој присуствуваше на церемонијата со која беа означени 15 години од масакрот извршен од силите на Босанските Срби врз преку 7000 муслимански мажи и момчиња. Убиствата се сметаат за најголемата свирепост во Европа по Втората светска војна, јавува ББЦ. На церемонијата присуствуваа сите лидери на земјите од поранешна Југославија. (Крај)
| | веќе видена | слични

ОДБЕЛЕЖАНА 15-ГОДИШНИНАТА ОД МАСАКРОТ ВО СРЕБРЕНИЦА Српскиот претседател, на комеморацијата во Поточари изјави дека никогаш нема да се откаже од потрагата и апсењето на тие што се виновни за геноцидот во Сребреница Неколку десетици илјади луѓе вчера се собраа во Сребреница, каде што се одржа годишната комеморација по повод петнаесетгодишнината од геноцидот што во 1995 година го извршија припадници на војската и на полицијата на босанските Срби, при што се убиени над 8.000 лица. По комеморацијата, во меморијалниот центар Поточари, беа закопани посмртните останки на 775 жртви ексхумирани од масовните гробници. Организациониот одбор за одбележување на 15-годишнината од масакрот во Сребреница објави дека очекува околу 50.000 члена на семејствата на жртвите, соседи, пријатели и жители од голем број градови од Босна и Херцеговина и од странство. Во Сребреница допатуваа голем број високи функционери од Србија, Хрватска, Црна Гора, Словенија и од други европски земји, меѓу кои и македонскиот претседател Ѓорѓе ...
| | веќе видена | слични

Стотици жртви на масакрот во Сребреница беа погребани вчера на церемонијата на која беше одбележана 15-годишнината од најстрашниот масакр по Втората светска војна. Во меморијалниот центар во Поточари се одржа верскиот обред за погребување на посмртните останки на 775 новооткриени жртви на масакрот во кој беа ликвидирани над 7.000 муслимани, мажи и деца, од страна на српски трупи. Претходно беше одржана комеморација на која на присутните им се обратија повеќе високи функционери. „Денеска им е најтежок ден на семејствата на жртвите, кои ќе бидат погребани, а уште потешко им е на оние што не ги пронашле коските на своите најмили. Ги повикувам одговорните да ги осудат извршителите на ова злосторство за Сребреница повторно да биде изградена како мултиетничка и стабилна средина“, изјави началникот на општина Сребреница, Осман Суљиќ, еден од сведоците на страшните случување во летото 1995 година. „Ужасот на Сребреница е дамка на нашата колективна свест. Наша должност е да помниме што се случило и да спречиме идни ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на комеморацијата по повод 15 години од геноцидот во Сребреница изјави дека никогаш нема да се откаже од потрагата и апсењето на оние кои се виновни за тоа злосторство. - Јас, како претседател на Србија, нема да се откажам од потрагата по преостанатите виновници и тука, пред се, мислам на Ратко Младиќ, изјави Тадиќ пред новинарите, откако положи венец во меморијалниот комплекс во Поточари. Тој рече дека 11 јули е исклучително тежок за семејствата на жртвите, но и за сите луѓе во поранешна Југославија. - Ова е трагедија на бошњачкиот народ, но и на сите луѓе кои живееле на просторот на поранешна Југославија, истакна Тадиќ. Тој потенцираше дека оваа страница од историјата не може да се затвори се додека не бидат осудени сите кои се за тоа виновни. - Тогаш ќе можеме едни на други да си подадеме рака и да продолжиме да живееме како нормални луѓе, како што некогаш живеевме, порача претседателот на Србија.
| | веќе видена | слични

САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Земјата во недела (11-ти јули) ја одбележува 15-годишнината од масакрот во Сребреница. Главната церемонија се одржува во Меморијалниот центар Поточари, каде што ќе бидат закопани остатоците на 775 неодамна идентификувани жртви. Неколку илјадници луѓе во саботата им оддадоа последна почит на жртвите, чии кофчези беа изложени пред претседателството на БиХ. Регионалните водачи и меѓународните претставници ќе бидат меѓу десетиците илјадници луѓе кои ќе присуствуваат на церемонијата во Поточари. Меѓу нив ќе биде и српскиот претседател Борис Тадиќ, кој повикува на помирување. Од другите ќе присуствуваат хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, македонскиот претседател Ѓорге Иванов и турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган. (Фена, БХРТ, РТРС, Танјуг, АФП - 11/07/10)
| | веќе видена | слични

Регион Да не се повтори Сребреница Сребреница, 11 јули – Роднините и пријателите на 8.000 масакрирани Бошњаци во војната во Босна и Херцеговина, денеска, беа во Сребреница и оддадоа почит на своите најблиски. Тие, и по 15 години, се обидуваат да бидат свртени кон иднината, но апелираат да не се повтори иминатото. Во меѓуевреме, се уште, трае идентификацијата на жртвите и ексхумацијата од масовните гробници. Покрај комеморацијата, денеска во сребреница се одржа и погреб на нови 775 пронајдени и идентификувани Бошњаци. Со нив, досега се обележани почивалиштата на само половина од загинатите. Во Босна беше и македонскиот претседател, Ѓорѓе Иванов, како и неговиот колега од Србија, Борис Тадиќ. За роднините, оваа тажна приказна, можеби, ќе заврши кога лидерот на босанските Срби, Рако Младиќ, по чиј налог е извршен масакрот во Сребреница, се најде во Хаг.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тадиќ не се откажува од гонење на Ратко Младиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: