Блаце ќе се модернизира по европски стандарди!

Според вицепремиерот Зоран Ставрески со реконструкцијата на граничниот премин предвидено е зголемување на бројот на сообраќајните ленти од 2 на 4 на влез и од 2 на 3 на излез, а и изградба на современи објекти за вршење на потребните гранични и царински формалности од страна на пограничните органи Стартуваше модернизацијата на патничкиот дел на граничниот премин Блаце според европски стандарди. Осовременувањето ќе се реализира за 14 месеци, со финасиска помош на Светска банка, а ќе биде изградена нова административна зграда за царината, за полицијата, за фитосанитарната и ветеринарна инспекција, а ќе се постави и објект за контрола на автобуси и патници. Министерот за финасии и вицепремиер во Владата на премиерот Груевски, Зоран Ставрески, и министерот за економија, Фатмир Бесими, и директорот на Царинската управа на РМ, Ванчо Каргов, вчера на Блаце поставувајќи го камен-темелникот и официјално го означија стартот на градежните работи за целосна реконструкција на овој значен граничниот премин. Според ...
| | веќе видена | слични

Градежните работи за целосна реконструкција на делот за лесни возила, автобуси и за патници на граничниот премин Блаце вчера напладне официјално стартуваа со поставување камен-темелник. На ова му претходеше потпишувањето Договор за изградба на патничкиот дел на граничниот премин, финансиран со средства од Светска банка со 1,7 милиони евра. Градежните работи се очекува да завршат за околу 14 месеци, а изведувач е градежното претпријатие „Гранит“. Со реконструкцијата ќе се зголеми бројот на влезни сообраќајни ленти од две на четири и на излезни од две на три. Ќе се изградат и современи објекти за вршење на граничните и на царинските формалности, како што се нова административна зграда за царината, полицијата и за инспекциите, објекти за контрола на патници и на автобуси, објект со попатни содржини како банка, пошта, канцеларија на АМСМ и простор предвиден за одржување и за сервис, контролни кабини и нови натстрешници. По реконструкцијата преминот ќе ги добие сите неопходни содржини за нормално функционирање и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 11 јули 2010 (МИА) - Граничниот премин Блаце ќе биде осовремен по европски стандарди. Ќе биде изградена нова административна зграда за царината, за полицијата, за фитосанитарната и ветеринарна инспекција. Ќе се изгради и објект за контрола на автобуси и патници, а коловозните ленти ќе бидат проширени. Ова денеска го изјави вицепремеирот и министер за финансии Зоран Ставрески на стартот на градежните работи за реконструкција на делот за лесни возила, автобуси и патници на граничниот премин Блаце. Тој информира дека новиот патнички премин се очекува да ја зголеми реалната пропусна моќ на границата кон Косово за два до три пати во однос на сегашното ниво на сообраќај и оптеретување, како и да ја зголеми безбедноста и сигурноста на сите учесници во сообраќајот. - Придобивките од современиот патнички премин се многубројни, не само подобрен патнички сообраќај и олеснета прекугранична трговија, туку и зголемен пристап на македонските производи на европските пазари и подобрена конкурентност на домашната ...
| | веќе видена | слични

Со поставување на камен темелник, денес беше означен почетокот на најавената реконструкција и надградба на граничниот премин Блаце кон Косово. Со проектот е предвидено зголемување на бројот на сообраќајните ленти од две на четири за влез и од две на три за излез, како и изградба на нови објекти за потребите на царината и полицијата. Во моментов овој граничен премин претставува тесно грло во протокот на сообраќај и размената на стоки и услуги помеѓу Македонија и Косово и пошироко во регионот. Со предвидената надградба се очекува да се зголеми неговата реална пропусна моќ за два до три пати во однос на сегашното ниво на сообраќај. Вредноста на инвестицијата изнесува 1,65 милиони евра, а средствата се обезбедени од 15 милиони тешкиот, втор проект на Светската банка за олеснување на трговијата и транспортот во југоисточна Европа. Изведувач на градежните работи е „Гранит“, кој со договорот се обврза на рок за реализација од 14 месеци.
| | веќе видена | слични

На граничниот премин Блаце вчера почна реконструкцијата и модернизацијата на делот за лесни возила, автобуси и патници. Со реконструкцијата на граничниот премин е предвидено да има зголемување на бројот на сообраќајните лентите од две на четири на влез и од две на три на излез, како и изградба на нова административна зграда за царината, за полицијата, за фитосанитарната и ветеринарната инспекција. Ќе се изгради и објект за контрола на автобуси и на патници. Новиот патнички премин ќе ја зголеми реалната пропусна моќ на преминот за два-три пати во однос на сегашното ниво на сообраќај и оптоварување. „Тоа не е само за подобар патнички сообраќај и олеснета прекугранична трговија, туку и за зголемен пристап на македонските производи на европските пазари“, истакна вицепремиерот Зоран Ставрески, кој додаде дека со 324 милиони долари размена минатата година Косово е на топ-листата десет трговски партнери на Македонија. Беким Имери, претставник на Светска банка во Македонија, рече дека модернизацијата на граничниот ...
| | веќе видена | слични

Министрите за економија и финансии, Ставревски и Бесими и директорот на Царината Каргов не ги интересира во какви услови работат вработените на царинскиот терминал на граничниот премин Блаце. Не сакаа да ги слушнат нивните поплаки... Министрите за економија и финансии, Ставревски и Бесими и директорот на Царината Каргов не ги интересира во какви услови работат вработените на царинскиот терминал на граничниот премин Блаце. Не сакаа да ги слушнат нивните поплаки за да не си ја расипат церемонијата за најновиот проект - проширување на граничниот премин.
| | веќе видена | слични

За 14 месеци Македонија и Косово кај Блаце ќе ги поврзува граничен премин изграден по сите европски стандарди. Ќе има пет ленти кои ќе овозможуваат побрзо движење на возилата. Изградбата на овој граничен премин ќе ја помогне и Светската банка која ќе додели околу два милиони евра. Стопанствениците очекуваат модернизацијата и изградбата на новиот премин позитивно да влијае во продлабочувањето на економската соработка помеѓу двете земји. Косово со 324 милиони долари трговска размена за минатата година е меѓу десетте земји со кои Македонија има најдобра трговска соработка. Токму со Косово, Македонија има висок суфицит. Во првите пет месеци од годинава во споредба со истиот период лани, трговската размена е зголемена за пет пати. „ Придобивките од современиот патнички премин се многубројни, не само подобрен патнички сообраќај и олеснета прекугарнична трговија, туку и зголемен пристап на македонските производи на европските пазари и подобрена конкурентност на домашната економија на тие пазари“, рече Ставрески и ...
| | веќе видена | слични

Власта денеска фрли уште една лопата за нов инвестициски проект. Со 1,7 милиони евра заем од Светска банка ќе се модернизира граничниот премин Блаце. Целосно ќе се реконструира преминот за лесни возила, автобуси и патници. Проектот според владата ќе го олесни и подобри прекуграничниот промет кон Косово. Граничниот премин треба да добие нов модерен лик за 14 месеци. Останува нејасно дали до овој период, или порано или подоцна патниците кои го користат преминот ќе можат да патуваат по нов и безбеден автопат. Патниот правец од Блаце кон Скопје кој е еден од најфреквентните во државава со години не е реновиран. Асфалтот е во очајна состојба. Патот е полн со дупки, непрегледни завои и на делови небезеден за нормален сообраќај. За бизнис заедницата новиот граничен премин ќе донесе подобри услови за транспорт, но бараат и нов пат кон Скопје.Митко Алексов од Сојузот на стопански комори очекува по преминот да се изгради и нов автопат, бидејќи станувало збор само за дваесетина километри до главниот град. Кога ќе се ...
| | веќе видена | слични

По повеќегодишни преговори со Светската Банка и по спроведувањето на меѓународен тендер согласно правилата на оваа банка, официјално почнува реализацијата на проектот за подобрување и модернизација на граничниот премин Блаце – патнички дел. По тој повод на пладне ќе биде поставен камен темелник, со што и официјално ќе биде одбележан стартот на градежните работи за целосна реконструкција на делот за лесни возила, автобуси и патници на овој граничен премин. Поставувањето на камен темелникот следува по потпишувањето на Договорот за изградба на патничкиот дел на граничен премин, финансиран со средства од Светска банка во рамките на Вториот проект за олеснување на трговијата и транспортот во Југоисточна Европа. Градежните работи, кои ги изведува ГД „Гранит“ АД, се очекува да завршат за околу 14 месеци. Во овој момент ГП-Блаце претставува тесно грло во протокот на сообраќај, и реален проблем во размената на стока и услуги помеѓу Македонија и северните држави долж Јадранската магистрала . Со реконструкцијата ...
| | веќе видена | слични

Со 324 милиони долари размена минатата година, Косово е на листата топ десет трговски партнери на Македонија која остварува најголем суфицит токму со Косово, рече министерот за финансии Зоран Ставрески, објаснувајќи ја важноста од осовременувањето на граничниот премин Блаце
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блаце ќе се модернизира по европски стандарди!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: