Вељановски не е виновен, да видиме кој е вистинскиот виновник?!

Според одлуката на пратениците Вељановски не е виновен за ниту една од наведените работи. Кој е сега одговорен за инцидентот? Каде ќе се бара сега одговорноста откако се потврди дека Вељановски не е виновен? Дали можеби подносителите на предлогот за разрешување ќе ја побараат вината кај себе? Дали ќе ја погледнат добро фотографијата кој сведочи за инцидентот на 1 јули? Првиот парламентарец Трајко Вељановски не е виновен за инцидентот во Собранието што се случи на 1 јули годинава одлучи мнозинството пратеници кои беа присутни на седницата на која се расправаше за негово разрешување. По дванаесетчасовно заседавање Собранието не ја прифати предлог-одлуката за разрешување на претседателот на законодавниот дом поднесена од СДСМ и НСДП. Поддршка за разрешување дадоа 14 пратеници, а 68 беа против. Опозицијата го обвини Вељаноски дека на 1 јули, кога се случи инцидентот пред и во Парламентот, направил низа прекршувања на членот 43 од Законот за Собрание, како и за повеќе други постапки поврзани со овој, но и со ...
| | веќе видена | слични

Во врска со формирањето анкетна комисија која ќе го разгледува инцидентот што се случи во и надвор од Парламентот на 1 јули, денеска со оптимистички ставови излегоа пратеничките групи во Собранието на Република Македонија. Истиот став беше заземен и за измените на Деловникот за работа на Собранието. Овие две прашања ќе бидат тема на утрешната средба со координаторите на пратеничките групи што ја закажа собранискиот спикер Трајко Вељаноски. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ брифираат дека сакаат расчистување на сите околности во врска со инцидентот од 1 јули и кршењето на сите законски прописи, како и утврдување на одговорноста. На барање на пратеници на СДСМ, денеска тие имале средба со претседателот на Собранието Вељаноски на кои било дискутирано за овие прашања. Од опозицијата посочуваат дека случајот мора да се расчисти за да се врати довербата меѓу пратениците и во Собранието. Според СДСМ, во врска со анкетната комисија за расчистување на инцидентот најважно е најнапред да се утврдат ...
| | веќе видена | слични

Очекувано, по 13-часовната маратонска седница на која пратениците од власта и опозицијата во саботата си разменија жестоки навреди и обвинувања за инцидентот на први јули, Собранието не успеа да го разреши спикерот Трајко Вељаноски. Инцидентот што произлезе од „блиската средба“ меѓу пратениците од опозицијата и стечајците од една страна и собраниското обезбедување од друга страна доби идентична завршница како случајот од пред три години, кога никој не одговараше за тепачките меѓу пратениците и телохранителите на ДУИ и на ДПА, при што настрадаа и некои новинари. Неодговорено остана и прашањето до Вељаноски, кој и зошто повикал дополнително обезбедување од МВР и дали тој знаел за засилувањето. Двете опозициски партии СДСМ и НСДП, во напнатата собраниска дебата, на вонредната седница го нападнаа претседателот Трајко Вељаноски дека толерира упад на неовластено полициско обезбедување во парламентот, со што тој како репрезент на законодавната власт целосно и се потчинил на извршната власт, пред се на министерката ...
| | веќе видена | слични

Најголем дел ќе биде потрошен на надоместокот за изминат километар и гориво на пратениците - околу 10 илјади евра. Околу 1.500 евра се потрошени и за фотографиите во голем формат и во боја извадени од безбедносните камери од времето на инцидентот Маратонската собраниска седница од саботата кога пратениците очекувано одлучија да не се разреши претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ќе ја чини државата дополнителни 20 илјади евра народни пари. Тие потрошија 13 часа за пред јавноста со фотографии власта да докаже дека пратениците на СДСМ нападнале полицаец во собраниската зграда, а опозицијата дека не била запазена процедурата за дополнително обезбедување. Народните избраници и денеска на нова седница најверојатно повторно ќе мавтаат со фотографиите и ќе трошат часови на зборови за тоа што се случило на 1 јули, имајќи предвид дека Вељаноски веќе закажал нова седница, а и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат свои предлози за дополнување на дневниот ред со анкетна комисија. Според првичната неофицијална процена на ...
| | веќе видена | слични

Пратениците од опозицијата и од владејачката партија, во текот на вонредната седница за предлог одлуката за интерпелацијата на претседателот на Собранието Трајко Вељановски, меѓусебно се обвинуваа кој го предизвика инцидентот во Собранието на први јули. На почетокот на седницата Весна Бендевска, како овластен претставник на предлагачите на интерпелацијата, побара одговор од Вељановски дали дал писмено одобрение за присуство на припадници на Министерството за внатрешни работи на први јули во Собранието. “Во овој одговор лежи клучот каде треба да се бара одговорност. Ако повикавте полиција, ако одобривте присуство на полицијата тогаш ќе продолжиме и ќе дебатиравме за ваша лична одговорност за прекршување на членот 43 од Законот за Собрание. Но, ако не повикавте тогаш во истиот момент спремни сме да ја повлечеме нашата иницијатива бидејќи јасно ќе е каде е одговорноста за грубиот пуч што извршната власт го направи врз законодавниот дом, рече Бендевска од собраниската говорница. Вељановски во своето обраќање ...
| | веќе видена | слични

Власта и опозицијата денеска не успеаа да се договорат за формирање на Анкетна комисија која ќе го истражува инцидентот што се случи во Собранието на први јули. Од владејачката парија бараат комисијата да биде со целосна слобода и сама да утврдува за евентуално прекршување на членот 43 од Законот за Собрание, додека пак опозицијата бара комисијата да се води од тој член 43 дека е прекршен. “ВМРО-ДПМНЕ и понатаму останува на ставот да се формира Анкетна комисија, која ќе има целосен мандат да го испита и расветли инцидентот и покрај тоа што во тој инцидент не учествуваше ниту еден пратеник од ВМРО - ДПМНЕ“, изјави Илија Китаноски од ВМРО - ДПМНЕ и додаде дека комисијата треба да има целосна слобода и да го расчистува целиот настан, а не само последиците од инцидентот. Наспроти ова, пратеникот од СДСМ Јани Макрадули рече дека нема позначајно од тоа да се формира Анкетната комисија и вели дека во нивната одлука за комисијата стојат сите ставки кои се потребни за случајот да биде расветлен. “За основање на ...
| | веќе видена | слични

Трајко Вељаноски ја преживеа политичката бура. На крајот од мачниот ден, со зацрвенето лице и со кисела насмевка ја напушти собраниската сала и замина во Кабинетот на претседателот на парламентот. Со оглед на апсолутното мнозинство што го контролира владејачката ВМРО-ДПМНЕ, немаше сомневање дека Вељаноски ќе остане на спикерската фотелја. Сепак, допрва ќе се покаже дали барањето на НСДП и на СДСМ тој да ја понесе одговорноста за собранискиот инцидент било „голема бура во чаша вода“, како што самиот го оквалификува во финишот на целодневното заседание. Или, според убедувањето на опозицијата, станува збор за Пирова победа, за која цената ќе му ја испорачаат оние што му аплаудираа вчера на полноќ. Многу слики и уште повеќе манипулации стежнаа во саботата на собраниската говорница. Сите мавтаа со фотографиите од инцидентот снимени од различни агли на немилосрдните камери. Спикерот, пратениците од власта и од опозицијата повеќе од 12 часа се надмудруваа околу тоа кој бил насилен и агресивен, а кој го прекршил ...
| | веќе видена | слични

По 12-часовна расправа, синоќа Собранието не го прифати предлогот на опозицијата за разрешување на спикерот Трајко Вељановски - 14 пратеници гласаа за, а 68 се изјаснија против смената на Вељановски. На крајот тој ја оцени... По 12-часовна расправа, синоќа Собранието не го прифати предлогот на опозицијата за разрешување на спикерот Трајко Вељановски - 14 пратеници гласаа за, а 68 се изјаснија против смената на Вељановски. На крајот тој ја оцени расправата како непотребна и непродуктивна. За пратениците на СДСМ тоа што Вељановски не одговори дали тој побарал полициско присуство на 1 јули кога се случи инцидентот, ја докажува неговата вина. Еве како синоќа течеше дебатата.
| | веќе видена | слични

Очекуван беше исходот од ноќешното гласање за доверба на претседателот на Собранието Трајко Вељановски. 68 негови партиски и коалициски колеги му дадоа поддршка, наспроти 14 опозициски пратеници кои го притиснаа копчето за негово разрешување. Претходно, близу 13 часа власта и опозицијата водеа жестока битка од собраниската говорница, преку реплики и контрареплики и процедурални интервенции. Исто толку време, предлагачот на разрешувањето - СДСМ, чекаше да добие одговор од спикерот - дали дал писмено одобрение - на 1 јули, кога се случи инцидентот, во Парламентот да дојде засилување на обезбедувањето, кое критичниот ден, како што го нарекоа, беше во вид на неуниформирани, вооружени лица без обележја кои слободно се шетале во собраниската зграда. - „Жалам што не дадовте одговор. Господине Вељановски можевте да бидете голем и да си поднесете оставка... Испаднавте марионета во рацете на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ“, му порача пратеничката на СДСМ Весна Бендевска. Одговорот, како и во текот на целиот ден, Бендевска не ...
| | веќе видена | слични

По дебатата која траеше 12 часа, парламентарното мнозинство со 68 гласови против и 14 за, ја отфрли иницијативата на опозициските партии за разрешување на претседателот на Парламентот, Трајко Вељановски. Опозицијата го обвинуваше за реагирањето на полицијата во Собранието на 1 јули, без негово одобрение, кога пратеници на СДСМ вербално и физички се конфронтираа со припадник на Министерството за внатрешни работи. Партиите во текот на дводневната дебата се конфронтираа за сè и сешто, па и за работи кои воопшто не беа дел од темата, како на пример случајот Сопот и разни настани од деведесеттите години. "Да не беше иницијативата на Нова Демократија, тие сè уште ќе останеа во затвор. Ние бевме тие кои бевме ставени во позиција вие да преземате нешто“, рече Флора Кадриу, пратеник на НД.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељановски не е виновен, да видиме кој е вистинскиот виновник?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: