Хамилтон не дозволи еден - два победа на Ред Бул

Лутината за менување на предниот спојлер беше само момент на губење на контрола. Тоа се виде на самата трка кога возев одлично, а единствен конкурент за првото место ми беше Хамилтон, но успеав да го одбегнам неговите напади, вели Марк Вебер Австралиецот Марк Вебер (Ред Бул) е победник на десетта трка сезонава во најбрзиот циркус на денешницата Формула 1 (1:24:38,200 час), возена за Големата награда на В. Британија на патката Силверстоун. Вебер, кој стартуваше од втората позиција уште на почетокот успеа да го мине својот тимски колега Германецот Себастијан Ферел. Тој во желба да се одвои од останатите возачи ја загуби контролата над болидот и заврши надвор од патеката, но не и од трката. Веднаш влезе во боксот и трката ја продолжи од 15 - та позиција за на крајот да стигне до седмото место. Ова е трета победа за Авсртралиецот сезонава, откако претходно триумфираше во Монте Карло и Барселона. Второто место му припадна на поранешниот светски шампион, Британецот Луис Хамилтон ( Мекларен), кој задоцни 1, 36 ...
| | веќе видена | слични

Марк Вебер не им дозволи на домаќините да се радуваат на победа на свој возач на вчерашната трка за Големата награда на Велика Британија, финиширајќи пред Луис Хамилтон за свој трет годинашен триумф. Австралиецот од Ред Бул го помина тимскиот колега Себастијан Фетел уште на стартот и откако го одби првиот налет на Хамилтон, веќе никој не можеше да го достигне. Тргнувајќи од пол-позиција, младиот Германец беше истуркан од патеката и мораше во бокс уште во вториот круг, за потоа со извонредно возење да се искачува од дното на поредокот до седмото место. За разлика од него, Ферари имаше очајно издание на Силверстоун, па и Алонсо, кој беше трет на стартот, и Маса не успеаја да освојат ниту еден бод. Нико Розберг му донесе подиум на Мерцедес со третото место, оставајќи го зад себе шампионот Џенсон Батон. Во бодови финишираа и Рубенс Баричело (Вилијамс), Камуи Кобајаши (Заубер), Фетел (Ред бул), Адријан Зутил (Форс Индија), Михаел Шумахер (Мерцедес) и Нико Хулкенберг (Вилијамс), за кого ова е прв бод во ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред бул, Марк Вебер, е победник на трката за Големата награда за Британија, која се возеше во „Силверстоун“. Вебер, кој уште од првиот свиок дојде на лидерската позиција, успеа во сите 52 круга да ја задржи и да дојде до третата победа сезонава. На второто место се пласира Луис Хамилтон од Мекларен, додека последен на победничкиот пиедестал застана Нико Розберг од Мерцедес ГП.
| | веќе видена | слични

Фетел, кој ја имаше пол-позицијата, веќе во вториот круг имаше несреќа, по која се најде на последното место, но до крајот со херојско возење стигна до седмата позиција Австралискиот возач Марк Вебер ја освои трката за големата награда на Велика Британија, која вчера се возеше на легендарната патека „Силверстоун“, откако од третиот свиок, па до крајот не го испушти водството од своите раце. Тоа за него е трета победа сезонава. Вебер на Ред бул му ја донесе и втората победа по ред во Силверстоун, а триумфот го оствари откако неговиот клупски колега и носител на пол-позицијата Себастијан Фетел испадна од трката на самиот старт, по што Австралиецот го презеде водството и во ниту еден момент не беше загрозен од домашниот возач Луис Хамилтон од Мекларен. Фетел пропушти шанса да ја одбрани победата, но ниту излетувањето и последното место не го спречија младиот Германец со херојско возење да стигне до бодови, па на крајот успеа да се најде на седмото место. Актуелниот светски првак Џенсон Батон, пак, кој имаше ...
| | веќе видена | слични

По 52 извозени кругови во трката за големата награда на Велика Британија возачот на Ред Бул Марк Вебер стигна до првото место остварувајќи ја третата победа во овогодинашниот шампионат во Формула 1, додека, пак, лидерската позиција во генералниот пласман ја задржа Луис Хамилтон. Австралискиот возач ја мина патеката Силверстоун за време 1:24:38.200, а до бодови стигнаа уште Луис Хамилтон, Нико Розберг, Џенсон Батон, Рубенс Баричело, Камуи Кобајаши, Себастијан Фетел, Адријан Зутил, Михаел Шумахер и Нико Хулкенберг. Иако очекуваа многу од "домашниот терен" британците Хамилтон и Батон мораа да се задоволат со второто односно четвртото место. Иако ја освои пол позицијата откако беше најбрз во квалификациите Себастијан Фетел го загуби местото уште на стартот на неделната трка од страна на тимскиот колега Марк Вебер. Германскиот возач имаше проблеми со пукната гума и падна на последното место по заминувањето во боксот но благодарение на одличното возење во продолжение стигна на седмата позиција и освои бодови. ...
| | веќе видена | слични

Австралијанецот Марк Вебер, возачот на Ред Бул, е победник на трката за Големата награда на Велика Британија која денеска се возеше на Силверстоун, а друштво на победничкиот пиедестал му правеа Луис Хамилтон од Мекларен и возачот на Мерцедес Нико Розберг. Покрај нив тројца бодови освоија уште и Џенсон Батон (Мекларен), Рубенс Баричело (Вилијамс), Камуи Кобајаши (БМВ Заубер), Себастијан Фетел (Ред Бул), Адријан Сутил (Форс Индија), Михаел Шумахер (Мерцедес) и Нико Хилкенберг (Вилијамс). Најмногу возбудувања се забележани на самиот старт на трката, кога по два одвоени контакти Фетел и Маса мораа во боксот поради пробушени гуми кои ги оштетија во дуелите со клупските колеги Марк Вебер односно Фернандо Алонсо. Покрај младиот Германец најголеми губитници на оваа трка се двајцата возачи на Ферари кои не успеаа да се изборат за бодови, додека најголем добитник е актуелниот светски шампион, Џенсон кој од 14. позиција успеа да се искачи до четвртата позиција. Луис Хамилтон ја зголеми бодовната предност во однос на ...
| | веќе видена | слични

Со победата на Големата награда на Велика Британија, Австралиецот ја намали негативата во однос на лидерот Хамилтон на 17 поени Австралиецот Марк Вебер од Ред Бул вчера триумфира во Формула 1-трката што се возеше за Големата награда на Велика Британија, на патеката Силверстоун. Вебер ја зазеде лидерската позиција уште на стартот од трката и ја зачува докрај. Зад него постојано беше домашниот возач Луис Хамилтон од Мекларен, кој е лидер во генералниот пласман, но не успеа да го мине. Клупскиот колега на Вебер, Себастијан Фетел, кој ја имаше пол-позицијата, вчера беше малерозен на почетокот, излезе надвор од патеката непосредно по стартот и се најде на последно место. По ваквиот излет од патеката, Фетел се врати во трката и на крајот заврши како седмопласиран, што може да се смета за успех, но не можеше да се пробие на позициите што носат и повеќе поени. Малер имаше и Фернандо Алонсо од Ферари, кој имаше катастрофален старт и на крајот не успеа да се пласира меѓу првите 10. Во првите кругови Алонсо имаше мал ...
| | веќе видена | слични

Мотивираниот Марк Вебер му донесе триумф на Ред бул во трката за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 откако со фантастичниот старт ги замени позициите со тимскиот колега Себастијан Фетел, кој ја имаше пол-позицијата. Победата измами насмевка на лицето на Австралиецот откако мораше да му го даде предното крило од својот болид на Германецот во саботните квалификации, што предизвика контроверзија, кои, пак, го натоварија Ред бул со обвинувања за фаворизирање. Вебер, кој во саботата имаше камено лице, им допушти на своите чувства да излезат на виделина кога ја помина целната линија, порачувајќи му на тимот преку радиоврските: „Фантастично. Не е лошо за возач број два“. „Добро одработено, Марк. Сега можеш да се насмевнеш“, му врати тимскиот шеф Кристијан Хорнер. Фетел, кој стартуваше од најдобрата позиција, но веднаш по првиот круг падна назад во колоната, се врати во игра и на крајот го освои седмото место. Британецот Луис Хамилтон, пак, ги разгали срцата на 120-илјадната публика во Силверстоун со ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Марк Вебер од тимот на „Ред Бул“ ја оствари третата победа сезонава, откако триумфираше денеска во Силверстон, за големата награда на Велика Британија. Второто место му припадна на Британецот Луис Хамилтон од „Мекларен“, додека трет низ целта мина Финецот Нико Розберг од „Мерцедес“. Двајцата пилоти на „Ред Бул“, Себастијан Фетел и Марк Вебер стартуваа од првиот ред, но веќе на првиот свиок Вебер го мина Фетел, кој пак подоцна влезе во боксот поради проблеми со десната гума. Германецот трката ја заврши на седмата позиција. Четврти беше бранителот на титулата Џејсон Батон, петти Рубенс Баричело, а шести Кобајаши. Хамилтон е лидер во генералниот пласман со вкупно 145 бода, Батон има 133, Вебер 128, а Фетел 121 поен.
| | веќе видена | слични

Пилотот на Ред Бул, Германецот Себастијан Фетел ја обезбеди првата стартна позиција за утрешната трка за Гран-при на Велика Британија што ќе се вози во Силверстон. Ред Бул повторно доминираше и во оваа квалификациската сесија, па Марк Вебер ќе стартува од првиот ред заедно со својот клупски партнер Фетел. Германецот патеката во Силверстон ја мина за нешто помалку од минута и пол и имаше подобро време од Вебер за само една стотинка. Од третата позиција утрешната трка ќе ја почне шпанецот Фернандо Алонсо во болидот на Ферари. Водечкиот во генералниот пласман Луис Хамилтон во Мекларен на домашен терен се избори за четвртата позиција. Петти беше Нико Розберг. Михаел Шумахер во трката ќе стартува како десети.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамилтон не дозволи еден - два победа на Ред Бул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: