Јуве комплетен во Лисабон

Екипата на Јувентус во 15 часот отпатува за Лисабон каде утревечер со почеток од 21.05 часот го игра првиот 1/2 финален натпревар од Европа Лигата против домаќинот Бенфика . На списокот на тренерот Конте се најдоа сите 23 фудбалери кои се пријавени во УЕФА за настап во ова натпреварување, а во Торино единствено остана Фабио Кваљарела кој уште во јануари беше изоставен од оваа листа. Од 17.45 часот на стадионот Луж ќе се одржи прес конференција на која ќе говорат тренерот Конте и капитенот Буфон . Ова е комплетниот тим кој замина за Лисабон. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
| | веќе видена | слични

Тренерот на Јувентус, Антонио Конте не беше премногу разочаран од поразот со 1:2 од Бенфика во првиот 1/2-финален дуел за Лига Европа. Според тренерот на “бјанконерите” ништо не е решено во овој судир, а разврската ќе се случи дури по реваншот во Торино по една недела. “Натпреварот не започна на најдобар начин. Бенфика се потпираше на ентузијазам, кој ние не можевме да си го дозволиме. После голот, ја средивме играта и ги ставивме под напон што беше особено видливо во второто полувреме. Со поддршката на нашите навивачи ќе се обидеме да го свратиме резултатот. Заспавме при вториот гол. Го одигравме натпреварот по европски манир, со многу движење по теренот и ритам. Ја одбранивме честа на италијанскиот фудбал оваа сезона, останува да направиме и последен чекор, откако ќе се пласираме во финалето”, заврши Конте.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јуве комплетен во Лисабон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: