Можна формација: Бенфика – Јувентус


3 копии

Фудбалерите на Бенфика и Севилја се стекнаа со предност пред возвратните полуфинални дуели во Лига Европа против Јувнетус, односно Валенсија. Бенфика, во исклучително интересен и незивесен натпревар го совлада Јувентус со 2:1. Гарај во третата минута и донесе предност на Бенфика, која по 70 минути игра ја анулира Тевез, а конечниот резултат го постави Лима во 83-та минута. Севилја прашањето на победникот против Валенсија го реши во првото полувреме, кога головите за победата од 2:0 ги постигнаа М’Бија и Бака. Реванш натпреварите ќе се одиграат на 1.мај.
| | веќе видена | слични

Екипите на Бенфика и Севилја победија во првите полуфинални дуели во Лига Европа против Јувентус, односно Валенсија. Бенфика со 2-1 го победи Јувентус а резултатто го отвори Гарај во третата минута кој донесе предност на Бенфика. Во 70-та минути Тевез по двегодишен пост постигна гол за израмнување, а конечниот резултат го постави Лима во 83-та минута. Севилја против Валенсија конечниот резултат од 2-0 го постигна во првото полувреме, кога головите за победата ги постигнаа М’Бија и Бака. Реванш дуелите ќе се одиграат за седум дена на 1-ви мај. (Крај)
| | веќе видена | слични

Бенфика и Севиља ја искористија предноста на домашниот терен и стигнаа до победи над Јувентус односно Валенсија во првите натпревари од полу-финалето во Лига Европа. Во Лисабон, резултатот беше отворен по три минути игра. По еден корнер од левата страна, Езекиел Гарај беше највисок во скокот и ја затресе мрежата на Џиџи Буфон. Јувентус успеа да се опорави по раниот шок, полека ја превзеде иницијативата и стигна до изедначување во 73. минута, преку погодокот на Карлос Тевез, кој постигна гол во УЕФА натпреварување по пауза од пет години. Сепак, домаќините беа тие што го имаа последниот збор, по една одлично изработена акција, Лима во 84. минута постигна прекрасен гол од врвот на шеснаесетникот за триумф на Бенфика од 2-1, и минимална предност за реваншот во Торино. Победничката серија на Севиља продолжува, ’Андалузијците’ се на чекор до финале по победата од 2-0 над Валенсија пред своите гледачи. Натпреварот беше решен во период од три минути, кога домаќините искористија две невниманија на гостинските играчи. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Домашните екипи ја искористија предноста и синоќа постигнаа победи на првите полуфинални натпревари од Лига Европа. Во Лисабон во дуелот на поранешните европски шампиони Бенфика го победи Јувентус со 2:1. Бенфика рано во 2.минута поведе со голот на Езекил Гарај. На 1:1 изедначи Карлос Тевез во 73.минута, додека конечните 2:1 за домаќинот Бенфика ги постави Лима во 84.минута. Во второто полуфинале во дуелот на шпанските екипи Севиља славеше со 2:0 против Валенсија. Стефан Мбиа донесе водство во 33.минута, а вториот гол го постигна Карлос Бака во 36.минута. Реванш натпреварите се играат на 1 мај, а финалето е закажано за 14 мај во Торино.
| | веќе видена | слични

Севиља ја победи со 2:0 Валенсија и има добра преност во шпанскиот судир од 1/2-финалето на Лига Европа. И двата гола за домаќините паднаа во рамките на само три минути. Резултатот беше отворен од Стефан Мбиа во 33-тата минута, а Карлос Бака удвои само три минути подоцна. Предноста на Севиља сепак не значи многу, бидејќи во 1/4-финалето Валенсија буквално го уништи Базел со 5:0 дома по негатива од 0:3 во Швајцарија. Ривалите никогаш немаа играно едни против други во евротурнирите, а во Шпанија балансот меѓу нив е во корист на Валенсија. Во оваа сезона “лилјаците” победија на “Местаља” со 3:1, а натпреварот на “Рамон Санчез Писхуан” заврши 0:0. Бенфика од друга страна има минимална предност пред Јувентус, откако го победи со 2:1 во првиот полуфинален натпревар во Лигата на Европа, одигран на стадионот “Луж”. Домаќините го отворија резултатот уште во 3-та минута, кога Езекиел Гарај пресретна со глава центрирање од корнер. Во првото полувреме Јувентус доминираше и имаше неколку добри напади, но не стигна до ...
| | веќе видена | слични

Новиот шампион на Португалија, тимот на Бенфика ја искористи предноста на домашниот терен во првиот полуфинален натпревар од Лигата на Европа и сосема заслужено со минимални 2:1 го победи најверојатно старо-новиот владетел во италијанската Серија А, тимот на Јувентус. Домашинот дојде до посакуваното водство веќе во 3 минута со погодокот на централниот дефанзивец, Езекел Гарај, а на 1:1 во 72 минута израмни бомбардерот на “старата дама”, Карлос Тевез кој немаше постигнато погодок на европската сцена од 2009 година. Во последните моменти од натпреварот, вистнски еврогол постигна бразилскиот интернационалец Родриго Хозе Лима. Првиот полуфинален дуел помеѓу претставниците на Шпанија, Севилја и Валенсија заврши со сигурен триумф на домаќинот од 2:0. Првиот погодок, постигнат во 33 минута беше дело на искусниот играч за врска, Стефан М’Биа, а само три минути подоцна, во листата на стрелци се запиша и брзоногиот напаѓач, Карлос Бака.
| | веќе видена | слични

Синоќа беа одиграни првите полуфинални натпревари во Европа лига. Двете домашни екипи забележаа победи, Севиља ја совлада Валенсија, додека пак Бенфика беше подобра од Јувентус. Фудбалерите на Севиља најзадоволни ќе заминат на реванш дуелот во Валенсија. Имаат добра предност од 2-0 и одлична шанса за пласман во финале. Домаќините натпреварот го решија за само три минути кога во првото полувреме во 33-та минута најпрвин погоди М'Биа, а три минути подоцна Бака зголеми на 2-0. На вториот меч Бенфика славеше над италијански Јувентус со 2-1. Домаќините имаа совршен почеток на мечот кога по само две минути игра со голот на Гарај веќе имаа водство од 1-0. Во вториот дел Карлос Тевез го израмни резултатот на 1-1 на петнаесетина минути до крајот на мечот, меѓутоа во самиот финиш Лима ги постави конечните 2-1.
| | веќе видена | слични

“Орлите” заслужено го совладаа фавориот кого му дава надеж голот на Тевез пред реваншот. Веќе во 2.минута “Луш” експлодира, корнер за Бенфика, Гарај покрај скаменатиот Бонучи го матираше Буфон, 1:0 за Португалците. Тоа го одреди понатамошниот тек на натпреварот. Бенфика се повлече, им ја препушти средината на Италијанците кои беа немоќни. Тевез се обидуваше со соло продори, но на другата страна Лазар Марковиќ беше опасен во контрите. Најдобрата шанса ја пропушти Сулејмани по брзата акција, не успеа да погоди. Јуве скоро и не го тестираше Артуро, во второто полувреме најдобрата шанса ја имаше Погба, кога голманот на домаќините добро интервенираше. Беше јасно дека Бенфика полека ја губи силата, па не беше очекувано кога Тевез мајсторски се ослободи од противничкиот играч и постигна изедначувачки погодок. Неговиот прв гол после пет години во Европа. Сепак, Бенфика стигна до победа, повторно одбраната на Јувентус погреши, Лима остана сам и не му беше тешко да погоди. Бразилецот не му даде шанса на Буфон, па во ...
| | веќе видена | слични

ЛИГА НА ЕВРОПА Бенфика и Севилја остварија предност против Јувентус односно Валенсија во првите полуфинални мечеви од Лигата на Европа. Во исклучително интересен и незивесен натпревар Бенфика го совлада Јувентус со 2:1, во првата пресметка од полуфиналето во Лигата на Европа. Гарај во третата минута им донесе предност на Португалците, која Тевез во 70 минути успеа да ја анулира. Конечниот резултат и победата на Бенфика и ја донесе Лима на седум минути пред крајот.И Севилја ја искористи предноста на домашен терен за да ја надигра Валенсија со 2:0 во второто полуфинале од шпанската пресметка. Двата гола за солидна залиха пред реваншот на „Местаља“ по седум дена ги реалазираа во три минути од првото полувреме М’Бија (33 минута) и Бака (36).Реванш натпреварите ќе се одиграат идниот четврток , кога ќе бидат познати финалистите за пресметката во Торино на 14 мај. Фудбал
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 563 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 113 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 146 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можна формација: Бенфика – Јувентус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: