Бенфика – Јуве за турчинот Чакир

Турскиот судија Џунејт Чакир ќе ја дели правдата на првиот 1/2 финален натпревар од Европа Лигата помеѓу Бенфика и Јувентус кој се игра во четврток од 21.05 часот во Лисабон. Во досегашната кариера Чакир на двапати му судел на Јуве во европските натпреварувања, а бјанкорите имаат остварено исто толку победи. Првата во 2010-тата на гостувањето кај Штурм со 2:1, а втората победа со 3:0 над екипата на Челзи во Торино минатата сезона. Помошници на Чакир ќе бидат неговите сонародници Бахатин Дуран и Тарик Онгун, а четврт судија ќе биде Мустафа Емре Ејисој.
| | веќе видена | слични

Вечерва на програмата (почеток 21:05 часот) се двата први полуфинални натпревари од фудбалската Лига Европа. Во Лисабон Бенфика го пречекува италинаскиот шампион Јувентус, кој доколку успеа да се пласира во финалето ќе игра на домашен терен во Торино Во второто полуфинале во шпанската пресметка Севиља во првиот натпревар е домаќин на Валенсија, а се очекува голема борба на двата натпревара. Реванш дуелите се играат на 1.мај, додека финалето е закажано за 14.мај во Торино.
| | веќе видена | слични

Бенфика – Јувентус и Севилја – Валенсија се денешните (21.05 ч) први полуфинални пресметки од второто по ранг клупско фудбалско натпреварување Лига Европа. Реванш-средбите се играат на 1 мај, а поуспешните од двомеч-пресметките на 14 мај во Торино ќе играат во финалето. Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус го сонува настапот во финалето во Лига Европа откако беше елиминиран од Лигата на шампионите. Императивот да се освои ова натпреварување дополнително го зголемува организацијата на завршницата на нивниот стадион. За да си обезбеди Јувентус настап во финалето, треба да ја мине Бенфика, минатогодишен финалист во ова натпреварување. Денеска на гостувањето во Лисабон, „старата дама“ ја очекува славеничка атмосфера бидејќи изминатиов викенд Бенфика ја обезбеди титулата шампион на Португалија. Во шпанското чистилиште Севилја и Валенсија влегуваат со еднакви шанси да обезбедат настап во финалето.
| | веќе видена | слични

Екипата на Јувентус во 15 часот отпатува за Лисабон каде утревечер со почеток од 21.05 часот го игра првиот 1/2 финален натпревар од Европа Лигата против домаќинот Бенфика . На списокот на тренерот Конте се најдоа сите 23 фудбалери кои се пријавени во УЕФА за настап во ова натпреварување, а во Торино единствено остана Фабио Кваљарела кој уште во јануари беше изоставен од оваа листа. Од 17.45 часот на стадионот Луж ќе се одржи прес конференција на која ќе говорат тренерот Конте и капитенот Буфон . Ова е комплетниот тим кој замина за Лисабон. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
| | веќе видена | слични

Останато

„СДСМ продолжува со промените и со зајакнувањето на капацитетите што се во интерес на граѓаните и имаат за цел забрзување на напредокот. Последните промени во ...
сите 116 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бенфика – Јуве за турчинот Чакир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: