Иванов: Покажавме дека Македонија се сака со искреност


3 копии

Покажавме дека Македонија се сака со искреност. Затоа не ветуваме ништо што не може да го оствариме. Затоа во мојата програма и програмата на ВМРО-ДПМНЕ секој пат е поставено она што може да се реализира. За да може да поднесеме отчет. Тоа вие го препознавате, и тоа вие го наградувате на изборите. Ова го истакна вечерва претседателскиот кандидат на коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов на митингот во скопската општина Центар. - На 13 април граѓаните ни дадоа доверба затоа што поднесовме отчет. Поднесовме отчет на програмите со кои на претходните избори ја добивме вашата доверба. Тие програми произлегуваат од вашите потреби, од вашите проблеми. Реални програми, остварливи програми. Граѓаните дадоа поддршка на новиот концепт на политиката во Македонија. На конкретни програми, на отчет на сработеното. Граѓаните затоа направија разлика. Разлика од 123 илјади гласа, рече Иванов. Тој додаде дека очекува двојна победа во недела и уште помасовно граѓаните да излезат на гласање. - Со досегашното работење ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На 13 април вие ја направивте разликата. Се надевам дека на 27 април ќе имаме помасовно излегување и гласање за да имаме двојна победа, победа на претседателските избори и победа за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, за листите на пратеници. Дадената доверба од вас, не обврзува да продолжиме со истиот интензитет, да градиме економски успешна и просперитетна европска Македонија. Ова вечерва на митинг во Свети Николе, го истакна кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Ѓорге Иванов. - Ние сме луѓе од збор. Тоа што го кажуваме, тоа и го исполнуваме. И затоа поднесуваме отчет. Покажавме дека кога соработуваат институциите во Македонија, можеме да се соочиме со секој предизвик. Покажавме дека ни е неопходно заедништво. Заедно да се бориме сите за секој граѓанин на Република Македонија, за секоја категорија на граѓани на Република Македонија, потенцира Иванов. Нагласи дека Свети Николе за многу кратко време ќе ја види користа од заедничката работа на ...
| | веќе видена | слични

На 13 април вие ја направивте разликата. Вашите гласови се дел од 123 илјади гласови разлика. Вашите гласови се дел речиси од 450 илјади гласа. Вие ја направивте разликата. Благодарам за таквата поддршка, рече кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорге Иванов на денешниот митинг во Свети Николе. „Се надевам дека на 27 април ќе имаме помасовно излегување и гласање за да имаме двојна победа. Победа на претседателските избори и победа за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, за листите на пратеници. Вашиот глас покажува дека водиме исправна политика. Дадената доверба од вас не обврзува да продолжиме со истиот интензитет. Да градиме економски успешна и просперитетна европска Македонија“, рече Иванов. Иванов истакна дека тој и ВМРО ДПМНЕ она што го ветуваат и го исполнуваат. „Покажавме дека кога соработуваат институциите во Македонија, можеме да се соочиме со секој предизвик. Покажавме дека ни е неопходно заедништво. Заедно да се бориме сите за секој граѓанин на Република Македонија, за секоја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вие избирате кој ќе биде на власт, кој ќе управува со државата, кој ќе ја претставува. Недела е денот кога заедно треба да избереме како ќе продолжиме понатаму. Како ќе продолжиме да ја градиме Република Македонија, порача Ѓорѓе Иванов синоќа во Шутка. -Бев тука на 8ми април, денот на Ромите и драго ми е што во овој месец сум повторно со вас. Кога дојдов минатиот пат за вашиот празник видов дека ќе имам голема поддршка, а сега во недела, знам дека ќе направиме уште поголема разлика. Македонија е дом на сите! И како човек, и како професор, и како Претседател, секогаш сум се залагал за правото да важи за сите. На врвот на сите права, е правото на човечко достоинство. Секој во Македонија, без разлика на етничка припадност подеднакво мора да ги ужива човековите права и слободи. Македонија е држава во која се негува вековната традиција на соживот, на прифаќање и на почитување на различноста. Ромската заедница е нераскинлив дел од нашето македонско повеќеетничко општество, кое постојано создава услови за ...
| | веќе видена | слични

„Во недела на 27 април ќе ја имаме демократијата на дело. Во недела, вашиот глас одлучува каква Македонија ќе имаме. Вашиот глас одлучува како ќе продолжиме со реформите, со промените, како ќе продолжиме да ја градиме економски, силна, просперитетна европска Македонија“, им порача вчера кандидатот за претседател од ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, на жителите на скопската населба Бутел каде во вторникот коалицијата „За подобра Македонија“ одржа митинг. Иванов им се заблагодари на присутните за поддршката што ја добил на 13 април и ги повика во недела повторно масовно да излезат да гласаат бидејќи, како што рече, во недела граѓаните одлучуваат кого ќе изберат да продолжи да ја гради и да ја претставува Македонија. Тој истакна дека граѓаните во изминатите години на демократија научиле да прават разлика меѓу оние што се натпреваруваат со убави зборови, со празни ветувања, и тие што даваат конкретни програми, и даваат отчет за повторно да ја добијат довербата од граѓаните. „Да бидеш избран од граѓаните не е само чест ...
| | веќе видена | слични

Иванов им се заблагодари на присутните за поддршката што ја добил на 13 април и ги повика во недела повторно масовно да излезат да гласаат бидејќи, како што рече, во недела граѓаните одлучуваат кого ќе изберат да продолжи да ја гради и да ја претставува Македонија. Тој истакна дека граѓаните во изминатите години на демократија научиле да прават разлика меѓу оние што се натпреваруваат со убави зборови, со празни ветувања, и тие што даваат конкретни програми, и даваат отчет за повторно да ја добијат довербата од граѓаните. „Да бидеш избран од граѓаните не е само чест или привилегија, тоа е и голема одговорност. Пет години како Претседател на Република Македонија, бев со граѓаните и одговорно ја вршев функцијата. Секоја своја одлука, секој мој искажан збор, секој мој изнесен став - и дома и надвор, беше затоа што од вас го имам вашиот глас. Да бидам ваш глас. Да го претставувам тоа што вие го сакате и го посакувате за Република Македонија", рече Иванов. Тој истакна дека во изминатиот период тимот на неговата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вашиот глас в недела одлучува каква Македонија ќе имаме, како ќе продолжиме со реформите, со промените, како ќе продолжиме да ја градиме економски, силна, просперитетна и европска Македонија, истакна вчера на митингот во Бутел, кандидатот за претседател на ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата Ѓорге Иванов. Барајќи ја довербата од граѓаните на Бутел, тој им се заблагодари за поддршката во првиот изборен круг и ги повика да излезат масовно на 27 април да го дадат својот глас на него, за ВМРО-ДПМНЕ и за коалицијата „За подобра Македонија“. Граѓаните, забележа Иванов, научија да прават разлика меѓу оние што се натпреваруваат со убави зборови, со празни ветувања, и тие што даваат конкретни програми и отчет, за повторно да добијат доверба. Да бидеш избран од граѓаните, за него е голема одговорност. - Пет години како Претседател на Република Македонија, бев со граѓаните и одговорно ја вршев функцијата. Секоја своја одлука, секој мој искажан збор и изнесен став - и дома и надвор, беше затоа што од вас го имам вашиот глас. Да ...
| | веќе видена | слични

„Ве повикувам масовно да излезете на гласање на 27 април заради себе бидејќи во програмата ’Проверено’ на ВМРО-ДПМНЕ ќе најдете многу проекти што ќе им помогнат на сите. Ве повикувам на 27 да издвојуваме двојна победа, а потоа да преминеме на реализација на 2.046-те проекти предвидени во програмата“, им порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на граѓаните на скопски Центар на митингот на коалицијата „За подобра Македонија“. Тој посочи дека на 13 април народот масовно излезе на избори и даде јасна и недвосмислена поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот кандидат за претседател Ѓорге Иванов. „Таа силна поддршка беше преточена во над 450 илјади гласа или во 123 илјади гласа разлика. Тоа е силна поддршка и огромна разлика“, рече Груевски. Потценувањето на граѓаните од СДСМ и Заев, како што потенцира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе значи дека на 27 април коалицијата „За подобра Македонија“ ќе добие над 500 илјади гласа и над 62 пратеника. „Остануваат уште шест дена во кои, што се' нема да се наслушаме од СДСМ. Ќе ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија, Иванов вечерва им се заблагодари на граѓаните на Бутел што на 13-ти април направија разлика, за сиот труд и ентузијазам. -Но почитувани граѓани 27 април доаѓа. Недела е денот кога ќе ја имаме демократијата на дело. Во недела, вашиот глас одлучува каква Македонија ќе имаме. Вашиот глас одлучува како ќе продолжиме со реформите, со промените, како ќе продолжиме да ја градиме економски, силна, просперитетна европска Македонија. Во недела, граѓаните избираат кој ќе биде на власт. Во недела е денот кога граѓаните ќе кажат кој ќе управува со државата. Кој ќе ја претставува државата. Во недела е денот, кога треба да избереме кој ќе продолжи да ја гради, да ја претставува Македонија. Затоа во мојата програма стои: „дека мора да изградиме доверба меѓу општеството и државата во Македонија“. Доверба меѓу граѓанинот и институциите во Македонија. Доверба, која е клуч за одговорноста. Во недела го имате вашиот глас. Вашиот глас е право да се избере од понудените ...
| | веќе видена | слични

- Покажавме дека и во политиката се почитуваат принципи, дека и во политиката може да се биде чесен, да се биде искрен и да се биде вреден. Тоа вие го наградувате, рече Иванов пред граѓаните на оваа скопска населба.  Искреноста, додаде тој, значи да се има јасен став за сите прашања, за интересите на граѓаните, чесноста значи работа, трудољубивост значи не да се седи во кабинет, туку да се биде со граѓаните и да се дознаат нивните потреби и проблеми. - Со чесност придонесуваме кон стабилна Македонија. Со искреност градиме доверба меѓу државата и граѓаните. Излегуваме пред вас, исто онака како што излеговме пред пет години со конкретна програма. Неодамна поднесовме и отчет, да ви кажеме што сме сработиле. Знаеме дека граѓаните ја почитуваат искреноста и ја наградуваат искреноста, истакна Иванов. Граѓаните, според него, покажаа дека политиката не се вреднува само со убави зборови и празни ветувања, туку со број на отворени работни места, со економски просперитет и успех на Македонија.  - За овие пет ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Покажавме дека Македонија се сака со искреност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: