`Блиска средба` за победа на Антиќ


Македонскиот кошаркар во својот прв плејоф натпревар во НБА лигата стигна до победа, и тоа на гости против фаворизираната Индијана со 93:101, а во третата четвртина имаше "недоразбирање" со Дејвид Вест Перо Антиќ и Атланта Хоукс со брејк го почнаа плејофот. Македонскиот кошаркар во својот прв плејоф натпревар во НБА лигата стигна до победа, и тоа на гости против фаворизираната Индијана со 93:101. Крилниот центар во триумфот на Атланта учествуваше со осум поени и седум скока, а на паркетот помина 28 минути како стартер за својот тим. Во третата четвртина имаше блиска средба" со Дејвид Вест од Индијана. По еден прекршок врз Вест од Антиќ, кошаркарот на Индијана се впушти во конфликт со нашиот кошаркар, мислејќи дека Македонецот лесно ќе се повлече. Но, Перо му се внесе в лице, а потоа и двајцата добија техничка лична грешка. Џеф Тиг со 28 и Пол Милсап со 25 поени беа најрасположени во победничкиот тим на Атланта, додека Пол Џорџ со 24 поени беше најефикасен во редовите на Индијана пејсерс. Мајами хит ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа во НБА плеј-офот, Индијана успеа да победи на вториот натпревар во пресметката со Атланта израмнувајќи на 1-1 во серијата. Пејсерси убедливо со 101-85 го победија тимот на Перо Антиќ кој за 25 минути игра на паркетот резлизира 5 поени, а имаше и три скока. Торонто израмни на 1-1 во серијата со Бруклин откако победи со 100-95. Кошаркарите на Вашингтон поведоа против Чикаго Булс со 2-0 во серијата, откако синоќа победија со 101-99 дури по продолжението, откако резултатот во регуларниот дел заврши 91-91.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Индијана Пејсерс утринава пред својата публика во Индијанаполис славеа со 101:85 над Атланта Хокс и израмнија на 1-1. Перо Антиќ имаше скромен учинок за 24-те минути колку што ги помина на паркетот каде што претежно имаше задачи во одбраната. Антиќ постигна 5 поени, а додаде и 3 офанзивни скока и една украдена топка. Најрасположен кај „Јастребите“ беше Пол Милсап со 19 поени, додека на другата страна конечно влезе во ритам Пол Џорџ кој постигна 27 поени. Серијата се сели во Атланта, а следниот натпревар е закажан за во четврток. НБА, плејоф, резултати: Индијана 101:85 Атланта Торонто 100:95 Бруклин Чикаго 99-101 Вашингтон
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Вашингтон направија нов брејк во Чикаго и во четвртфиналната серија против Булси поведоа со 2:0. Торонто по поразот на домашен терен од Бруклин победи во вториот меч и го израмни резултатот во серијата. Вашингтон, во драматичен меч, по продолжението победи во Чикаго со 101:99. Визрадс последен пат во плеј оф серија имале предност од 2:0 во далечната 1982 година. Бредли Бил со 26 поени и седум скокови го предводеше тимот до победата. Кај Чикаго тројца играчи постигнаа преку 20 поени: Ди Џеј Огастин (25 поени, 7 скока), Тај Гибсон (22 поени, 10 скока) и Жоаким Ноа (20 поени, 12 скокови). Торонто со победата над Бруклинод 100:95 го израмни резултатот во серијата на 1:1. Торонто до победата го предводеше Демар Дерозан со 30 поени, покрај него уште петмина кошаркари на домашниот тим постигнаа двоцифрен број на поени. Во редовите на Бруклин се истакна Џо Џонсон со 18 поени.
| | веќе видена | слични

Атланта и Перо Антиќ загубија на вториот дуел со Индија во плејофот од најквалитетната кошаркарска лига во светот НБА. Пејсерс за израмнување на 1-1 во серијата подобар од седум натпревари триумфираше со 101:85, натпревар на кој за 24 минути минати на теренот Антиќ забележа пет поени и три скока. Најефикасен во победничкиот состав беше Пол Џорџ со 27 поени додека Хокс по бројот на поени ги предводеше Пол Милсап со 19 поени. Серијата е изедначена и на дуелите меѓу Торонто – Бруклин каде утрово Репторс славеа со 100:95 додека Вашингтон и втор пат славеше кај Чикаго овојпат по едно продолжение со 101:99 за 2-0 во серијата. Индијана - Атланта 101:85 (1-1) Торонто - Бруклин 100:95 (1-1) Чикаго - Вашингтон 99:101 (прод.) (0:2)
| | веќе видена | слични
2 копии

Вашингтон, во драматичен меч, по продолжението победи во Чикаго со 101:99. Визрадс последен пат во плеј оф серија имале предност од 2:0 во далечната 1982 година. Бредли Бил со 26 поени и седум скокови го предводеше тимот до победата. Кај Чикаго тројца играчи постигнаа преку 20 поени: Ди Џеј Огастин (25 поени, 7 скока), Тај Гибсон (22 поени, 10 скока) и Жоаким Ноа (20 поени, 12 скокови). Торонто со победата над Бруклинод 100:95 го израмни резултатот во серијата на 1:1. Торонто до победата го предводеше Демар Дерозан со 30 поени, покрај него уште петмина кошаркари на домашниот тим постигнаа двоцифрен број на поени. Во редовите на Бруклин се истакна Џо Џонсон со 18 поени.
| | веќе видена | слични

Клучната разлика домашните кошаркари ја направија во третиот период кој го добија со 18 поени разлика (31:13). Најдобри во победничкиот тим беа Пол Џорџ со 27 поени и Луис Скола со 20, додека кај Атланта Пол Милсап постигна 19 поени. Нашиот Перо Антиќ за 25 минути постигна 5 поени и имаше 3 скокови. На другите натпревари одиграни ноќеска Вашингтон ја оствари и втората победа на гости над Чикаго со 101:99 по продолжение и поведе со 2-0 во победи, додека Торонто изедначи на 1-1 во победи со триумфот над Бруклин со 100:95. Вечерва се играат три натпревари: Мајами - Шарлот (1-0 победи), Сан Антонио - Далас (1-0) и Хјустон - Портланд (0-1).
| | веќе видена | слични

Екипата на Атланта загуби на гостувањето кај Индијана со 101-85 во вториот натпревар од првата рунда во плејоф серијата и сега резултатот е 1-1. Одлучувачки беше третиот период, кој домаќините го добија со 31-13. Тогаш Пејсерси го презедоа водството и рутински го задржаа до крајот на средбата. Перо Антиќ одигра 25 минути и имаше скромен учинок од 5 поени и 3 скокови, а најефикасен во тимот на Атланта беше Пол Милсап со 19 поени. Пол Џорџ беше предводникот на Индијана со 27 поени и десет скокови, а Луис Скола постигна 20 поени. Во останатите два дуели што се одиграа синоќа, Вашингтон го совлада Чикаго на гости со 99-101 по продолжението и поведе со 2-0, додека Торонто со победата на домашен терен над Бруклин со 100-95 израмни на 1-1.
| | веќе видена | слични

Пол Џорџ одличен во вториот натпревар, серијата против Хокс изедначена на 1 По изненадувачката победа на Хокс во натпреварот број 1, Индијана се врати со одличната одбрана и успеа да го освои натпревар број 2 со 101-85 и да ја изедначи серијата на 1-1 пред следните два натпревари во Атланта. Пол Џорџ ги предводеше Пејсерс со учинок од 27 поени (9-16 од поле, 5-7 за три поени), 10 скока, 6 асистенции, 4 украдени топки и една блокада за 39 минути на теренот. Покрај Џорџ, во 20 минути од клупата Луис Скола постигна 20 поени и 7 скока, а Џорџ Хил постигна 15 поени. За Хокси, 19 поени постигна Пол Милсап, а по 11 поени од клупата имаа Лу Вилијамс и Мајк Скот. Перо Антиќ натпреварот го заврши со 5 поени и 3 скока во 25 одиграни минути. 2014-04-23 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични
2 копии

Нашиот интернационалец не навикна на солидни партии во НБА лигата, но во синоќешната постигна само 5 поени за 25 минути поминати на паркетот. Индијана успеа да изедначи на 1.1 во источната серија со убедливиот триумф од 85:101 во дуелот со Атланта, но Хокс се уште имаат брејк од првата средба. Перо Антиќ погоди само два шута од поле од 9 упатени кон кошот на Пејсерс, 1/5 за три поени и 1/4 за два поена. Тимот на Атланта имаше генерално лоша вечер, со под 40% вкупен шут од поле, а Индијана отиде на преку 52% што беше клун на натпреварот. Пол Џорџ постигна 27 поени со 6 скока кај победникот, а Луис Скола имаше 20 поени. Пол Милсап со 19 беше најдобар стрелец кај поразените. Серијата од првото коло во НБА лигата се сели на теренот на Хокс, се игра до 4 победи. На другите две средби од НБА понудата, Визардс неочекувано поведоа со 0:2 во дуелот со Чикаго по победата и во вториот меч (99:101 ОТ) кај тимот со подобар учинок и со предност домашен терен, а Бруклин загуби од Торонто со 95:100 со што Репторс изедначија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Блиска средба` за победа на Антиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: