САД и Русија се прозиваат за поддршката на Украина за спроведување на договорот од Женева

Исходот од четиристраните разговори во Женева минатиот четврток е согласноста дека кризата во земјата треба да ја решат самите Украинци со разоружување на сите нелегални вооружени крупи, итно запирање на конфликтите, ослободување на притворените учесници во политички акции, ослободување на заземените згради и јавни простори, и кој се однесува на долгорочен план за почеток на вистинските уставни реформи. Американскиот државен секретар, во понеделникот претпладне, пред да замине во посета на Киев, телефонски разговарал со рускиот министер за надворешни работи, соопшти во понеделникот навечер портпаролката на американскиот Стејт департмент, Џен Псаки. „Државниот секретар Кери ја повика Русија да преземе конкретни чекори кои би помогнале во примената на договорот од Женева, меѓу кои и е јавниот повик на сепаратистите (како што Западот ги нарекува проруските активисти во југоисточните украински региони каде што етничките Руси и русофоните се во мнозинство и бараат федерализација на земјата), да ги напуштат ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери во телефонскиот разговор од ноќта во вторникот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров му порачал дека САД на Русија би можеле да и’ наметнат дополнителни санкции, доколку не се смират тензиите во источна Украина, а од привремениот украински премиер Арсениј Јаценјук побарал спроведување на уставните реформи соопштија во средата американски извори. Претходно ноќта кон средата руското министерството за надворешни работи соопшти дека во телефонскиот разговор кој се одвивал по барање на американската страна, Лавров го повикал Кери да влијае врз новите власти во Киев итно да преземат чекори за спроведување на договорот од 170-ти април во Женева. Минатиот четврток во Женева се одржаа четиристраните разговори меѓу Украина, Русија, САД и Европската унија за кризата во југоисточните региони на Украина, каде проруските активисти и рускојазичното мнозинство кое не ги признава прозападните власти во Киев бара поголеми овластувања за регионите и федерализација на ...
| | веќе видена | слични

Претходно ноќта кон средата руското министерството за надворешни работи соопшти дека во телефонскиот разговор кој се одвивал по барање на американската страна, Лавров го повикал Кери да влијае врз новите власти во Киев итно да преземат чекори за спроведување на договорот од 170-ти април во Женева. Минатиот четврток во Женева се одржаа четиристраните разговори меѓу Украина, Русија, САД и Европската унија за кризата во југоисточните региони на Украина, каде проруските активисти и рускојазичното мнозинство кое не ги признава прозападните власти во Киев бара поголеми овластувања за регионите и федерализација на земјата. Покрај тоа, организирани во вооружени формации наречени „народни милиции", тие повеќе од две седмици под контрола во десетина градови во Донецката област држат згради на регионалните и државните институции. Женевската декларација, инаку, предвидува разоружување на сите нелегално вооружени групи и ослободување на сите регионални и државни зданија и јавни простори во цела Украина, ослободување од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери во синоќешниот телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека Вашингтон може да воведе дополнителни санкции кон Русија додека не се смират тензиите во источните градови во Украина. Кери истакна дека е загрижен поради недостигот на позитивни чекори од страна на Русија за деескалација на кризата во источна Украина. Стејт департментот соопшти дека Кери од Лавров побарал Русија да ја смири реториката и дипломатски да се ангажира за решавање на кризата во соработка со украинската Влада и Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Кери побара Москва да ги повика вооружените сили кои ги зазедоа институциите во источна Украина да го предадат оружјето во замена за амнестија. Лавров во телефонски разговор ја истакна неопходноста од итни дејствија на сегашните власти во Киев за да се исполни договорот од Женева од 17 април.
| | веќе видена | слични

Една недела пред конференцијата во Женева, во Украина ситуацијата повторно се заострува. Киев продолжува со воените акции во источниот дел од земјата. САД и Русија меѓусебно се обвинуваат за непридржување кон договорот. Антитерористичката акција против проруските сепаратисти, прекината за време на велигденските празници, продолжува во целост, соопшти привремениот претседател на државата Олександр Турчинов во Киев. „Антитерористичката операција“ на истокот на Украина е неминовна бидејќи терористите демонстрантивно го занемарија Женевскиот договор. Безбедносните структури мора да вршат заштита на украинските граѓани кои живеат на истокот на Украина од терористите“, рече Турчинов. Според него, „терористите, кои го држат како заложник целиот Доњецки регион, ја преминаа границата“, така што „почнаа да мачат и убиваат патриоти на Украина“. „Тие дрско упатија предизвик не само на нашата држава, туку и на целата меѓународна заедница, кога демонстративно ги прекршија одлуките донесени во Женева, рече Турчинов. ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон и нуди на Москва јавно да ги повика учесниците во протестите во јужна и источна Украина да го предадат своето оружје. Државниот секретар на САД, Џон Кери имал телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Кери изјави дека санкциите против Русија ќе бидат жестоки, ако не биде забележан напредок во исполнувањето на договорите од Женева. Лавров од своја страна изјави дека Киев треба веднаш да преземе активности за спроведување на својот дел од аранжманите. Во меѓувреме, претседателот на комисијата за надворешни работи на Палатата на претставниците на Конгресот во САД, Ед Ројс, изјавил дека неговата земја ќе и помогне на Украина да ја намали енергетската зависност од Русија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Џон Кери доцна ноќта во вторникот рекол дека Украина мора да преземе итни чекори за да го примени договорот од Женева чија цел е да се надмине украинската криза, соопшти руското министерство за надворешни работи, при што се наведува дека разговорот се одвивал по иницијатива на американската страна. „Лавров ја нагласи неопходноста од итни дејствија од страна на сегашните власти во Киев со цел совесно исполнување на договорот од Женева од 17-ти април годинава, што претпоставува повлекување на наредбата за користење на армијата против населението, разоружување на милитантите од (ултранационалистичкот украинско движење) Десниот сектор и другите ултранационалистички групации, ослободување од притворите и запирање на прогонот на (проруските) активистите кои протестираат (бараат федерализација на земјата) во југоисточните региони и започнување, на со зборови туку со дела со сеопфатни уставни реформи”, се ...
| | веќе видена | слични

Кери истакна дека е загрижен поради недостигот на позитивни чекори од страна на Русија за деескалација на кризата во источна Украина. Стејт департментот соопшти дека Кери од Лавров побарал Русија да ја смири реториката и дипломатски да се ангажира за решавање на кризата во соработка со украинската Влада и Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Кери побара Москва да ги повика вооружените сили кои ги зазедоа институциите во источна Украина да го предадат оружјето во замена за амнестија. Лавров во телефонски разговор ја истакна неопходноста од итни дејствија на сегашните киевски власти со цел исполнување на договорот од Женева од 17 април. Лавров настојувал за „укинување на наредбите за користење на армијата против населението, за разоружување на борците од Десен сектор и други ултранационалистички формации, за ослободување од притвор и прекин на судското гонење на активисти на протестното движење во југоисточните региони“./МИА
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери одржа одделни телефонски разговори со рускиот министер за надворешни работи и премиерот на Украина во врска со ситуацијата во источниот дел на Украина и спроведување на договорот постигнат во Женева минатата недела. Кери му пренесе на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, дека Вашингтон е загрижен за неуспехот на Русија да се деескалира конфликтот и ја повика Москва да се воздржи од провокативната реторика. Тој ја повика Русија да изврши притисок врз про-руските сили во источниот дел на Украина да се разоружаат во замена за амнестија. Зборувајќи со украинскиот премиер Арсени Јацењук, Кери ја пофали украинската влада за чекорите што ги презела за спроведување на договорот од Женева, вклучувајќи го и напредокот на законот за амнестија и соработката со набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.
| | веќе видена | слични

„Лавров ја нагласи неопходноста од итни дејствија од страна на сегашните власти во Киев со цел совесно исполнување на договорот од Женева од 17-ти април годинава, што претпоставува повлекување на наредбата за користење на армијата против населението, разоружување на милитантите од (ултранационалистичкот украинско движење) Десниот сектор и другите ултранационалистички групации, ослободување од притворите и запирање на прогонот на (проруските) активистите кои протестираат (бараат федерализација на земјата) во југоисточните региони и започнување, на со зборови туку со дела со сеопфатни уставни реформи", се наведува во соопштението што го цитира РИА Новости. Од своја страна Кери потврдил дека украинските власти веќе „изјавиле за неопходните чекори во споменатата насока", но дека „нема конкретни факти коишто ќе потврдат дека тие изјави резултирале со активност во практиката". Лавров, исто така, со Кери разговарал за можноста од меѓународна соработка, којашто ги вклучува активностите на набљудувачката мисија на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД и Русија се прозиваат за поддршката на Украина за спроведување на договорот од Женева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: