Кралевите се освојувачи на кралскиот куп


Фудбалерите на Реал Мадрид се освојувачи на купотна Шпанија. Тие во финалето го совладаа вечниот ривал Барселона со 2-1. Кралевите заслужено го освоија трофејот бидејќи доминираа на теренот во сите 90 минути. Реалрано поведе со голот на Анхел Ди Марија во 11 минута. Аргетинецот успешно ја избегна офсајд замката и од косо од левата страна успешно го матираше голманот Пинто. Во продолжение од натпреварот Реал успеа да создаде уште неколку шанси,но Бензема и Бејл не успеаа да ги реализираат. Барселона одигра уште еден анемичен натпревар во кој главните ѕвезди Меси,Нејмар, Чави не успеваа да се снајдат од агресивната игра на мадриѓани по целиот терен. Мала искра надеж им донесе Бартра кој со глава во вториот дел во 68 минута ги занеме сите навивачи на Реал на стадионот Месталја во Валенсија. Тој го израмни резултатот на 1-1 и им даде до знаење на кралевите дека нема лесно да се предадат. Најскапиот играч во светот Герет Бејл докажа дека со право е платен 100 милиони евра бидејќи по 85 минути игра успеа да ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид го освоија 19-иот Куп на кралот по успехот над Барселона со 2:1 во финалето кое се одигра синоќа на стадионот Местаља во Валенсија. Анхел ди Марија во 11-тата и Герет Бејл во 85 ги израдуваа фановите на Кралскиот клуб додека Бартра во 68-та погоди за Барселона која си дозволи трет последователен пораз и најверојатно ќе остане без титула сезонава ако не го броиме Суперкупот на Шпанија. Тимот од престолнината го освои првиот трофеј сезонава а има реални шанси да стигне до три бидејќи Реал се уште е во игра и за пехарот во Лигата на шампиони но и за круната во Примера.
| | веќе видена | слични

47 приврзаници на Реал Мадрид на градскиот плоштад “Сибелес” побарале медицинска помош како резултат на повреди за време на прославите по повод освојувањето на Купот. Шестмина од нив дури биле транспортирани до најблиската болница. За среќа, ситуацијата на никој од нив не е сериозна. Навивачите се повредени, главно по скокање од високо, алкохол, метеж и ситни удари. Неколку илјади навивачи на Реал го исполнија плоштадот и славеа до 5 часот наутро. Забавата заврши со заминување на фудбалерите на тимот, кои претходно беа дојдени да ги поздрават своите фанови и да го покажат трофејот.
| | веќе видена | слични

Илјадници навивачи на кралевите, популарните „мадридисти“ на плоштадот Сибелес во Мадрид доцна во ноќта ги дочекаа своите миленици фудбалерите за заедно да го прослават трофејот во Купот на кралот, првата титула сезонава. Фудбалерите на Реал  во шпанската метропола стигнаа само неколку часа по триумфот во Валенсија , по што прославата со навивачите траење до раните утрински часови.
| | веќе видена | слични

Шпанија | Еден неверојатен трк на Герет Бејл беше решавачки за победникот во Купот на Шпанија, Реал Мадрид со 2-1 ја победи Барселона... Реал Мадрид слави титула, Кралевите се победници во Купот на Шпанија и тоа со триумф над најголемиот ривал, Барселона. Герет Бејл е херојот на Мадриѓани, еден негов фантастичен трк беше пресуден за трофејот. Реал Мадрид поведе со гол на Ди Марија уште во 11 минута од натпреварот, Пинто лошо интервенираше. Во 68. минута Барселона успеа да го изедначи резултатот, Бартра постигна погодок со глава за 1-1. На пет минути до истекот од регуларните 90 минути, Бејл во најдобро светло ги презентираше своите тркачки вештини по кој е познат, го помина Бартра иако беше излезен во аут и постигна гол за победа од 2-1. На крајот Реал Мадрид сосема заслужено се радуваше на трофејот од Купот на Кралот. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Ликуваат фудбалерите на Реал Мадрид, се радува Карло Анчелоти од синоќа тој е меѓу трофејните тренери на славниот клуб, еуфорија владее меѓу навивачите! По 19-ти пат кралскиот пехар пристигна на „Сантјаго Бернабеу“, а неговиот блесок е со најсилен можен сјај, искован против најголемиот ривал. Се искреше на стадионот „Местаља“ во Валенсија. Во фантастичен амбиент беспоштедно се војуваше. Првиот удар го зададае Реал уште во 11 минута со голот на Ди Марија. Вторпат духовите ги разбранува Бартра во 68-та минута израмнивајќи на 1:1. Тензичната завршница кулминира во 85-та минута кога 50 метарскиот спринт на Герет Бејл заврши со гол, а некоја минута подоцна и со ерупција на завршна радост на фудбалерите во бели дресови. „Реал до пехарот, со брилијантноста на Бејл“ е насловот на денешното издание на весникот „Марка“. Карло Анчелоти ја подели среќата со своите соиграчи: „Ова беше фантастична ноќ со неверојатен спектакл. Игравме максимално, онака како што диктираше натпреварот. Отсуството на Кристијано Роналдо ги ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Реал Мадрид ја освои титулата во кралскиот куп откако во финалето ја победи Барселона со 2-1. За Реал Мадрид ова е 19-та титула во националниот куп, додека каталонскиот гигант има 26 титули во ова натпреварување. Резултатот го отвори Ди Марија во 11-та минута, а израмни Бартра во 69-та минута кога по корнерот на Чави, успеа да го совлада Касиљас. Решавачкиот момент се случи во 85-та минута, кога Бејл со неверојатен спринт претрча 60-тина метри и успеа да го матира Пинто. (Крај)
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид го освоија шпанскиот куп, откако во синоќешното финале во Валенсија ја совладаа Барселона со 2:1. Поведе Реал со голот на Ди Марија, изедначи Бартра, а победоносниот гол го постигна Бејл на неколку минути пред крајот. Синоќешното „Ел класико“ беше седмо во финалните натпревари на „Копа дел Реј“, а на досегашните 6, двата тима имаа по три победи.
| | веќе видена | слични

Велшанецот Герет Бејл докажа зошто вреди над 100 милиони евра, колку што Реал Мадрид му плати на Тотенхем за неговиот трансфер на „Сантијаго Бернабеу“. Во финалето на Купот на Шпанија, во отсуство на повредениот Кристијано Роналдо, токму тој беше човекот на одлука. Со неверојатен спринт ја претрча одбраната на Барселона и во 85.минута го постигна победничкиот погодок, по кој Реал Мадрид го освои Кралскиот куп во финалето на „Месталја“ против големиот ривал од Каталонија. Во стилот на Усаин Болт, велшкиот интернационалец извлече контранапад, го претрча младиот дефанзивец Бартра, излезе пред Пинто и го совлада. Во 89.минута Нејмар го погоди дирекот и не успеа да израмни. Претходно, токму Бартра и даде надеж на Барселона дека може да слави во ова куп – финале. По корнерот од левата страна, скокна највисоко во шеснаесетникот на „кралевите“ и со одличен удар со глава го совлада Икер Касилјас, во 68.минута од средбата. Реал Мадрид поведе во 11.минута, кога Анхел Ди Марија, одлично се снајде и со прецизен удар ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Веднаш по освојувањето на кралскиот Куп, играчите на Реал се вратија во Мадрид, каде што цела ноќ славеа со илјадниците свои приврзаници. Откако „кралевите“ со головите на Ди Марија и на Герет Бејл ја совладаа Барселона и го освоија Купот, екипата пропатува 300 километри до шпанската престолнина и го покажа трофејот на насобраните фанови по улиците на градот. Од раководството на Реал изнајмија специјален автобус, со кој беше направена почесната обиколка. Таа заврши на централниот плоштад во Мадрид, каде сите играчи го кренаа трофејот пред турбулентните овации на навивачите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 212 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кралевите се освојувачи на кралскиот куп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: