Драматично полуфинале, Металург и Работнички ќе играат за пехарот

Со многу напор стигнаа до завршниот натпревар! Од фудбалската драма во Штип со пенал-рулетот како доплнителен чин, Работнички излезе како победник. Во 90-те реванш-минути Брегалница со головите на Аксентиев во 27-та и на Митров во 83-та минута ја анулира предноста на Работнички со 2:0 од првиот натпревар. Во додатното натпреварување од белата точка, Работнички беше подобар со 5:4. Со голема резултатска неизвесност беше обвиено и полуфиналето во Скопје меѓу Металург и Тетекс. До 80-та минута беше 0:0, резултат постигнат на првиот натпревар. Малата доминантност на теренот Металург ја реализира десет минути пред крај со голот на Симоновски. Работнички, петти пат ќе игра во финалето од Купот на Македонија, Металург втор пат ќе биде учесник на завршниот натпревар. Прв пат меѓу себе екипите од скопското соседство ќе се борат за пехарот на ФФМ.
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ МЕТАЛУРГ - ВАРДАР , ДЕРБИ ВО 28 КОЛО ВО ПМФЛ Утре се играат средбите од 28 коло во ПМФЛ, дербито се игра меѓу Металург и Вардар од 15 часот, сите останати натпревари се играат еден час подоцна. Лидерот Работнички гостува кај Ренова, остантите аспиранти за титулата, Пелистер го пречекува Еуромилк, Турново за противник го има Гостивар.Двојки, 28 коло:Металург - Вардар Ренова -РаботничкиПелистер - ЕуромилкГостивар -РаботничкиНапредок - Брегалница Македонија - Шкендија Фудбал
| | веќе видена | слични

Кога се игра за Купот, возбудувањата се неодминливи! Металург и Работнички ќе бидат актерите на 22-то финале на Купот на Македонија, закажано за 7-ми мај во Скопје. Со многу напор стигнаа до завршниот натпревар! Од фудбалската драма во Штип со пенал-рулетот како доплнителен чин, Работнички излезе како победник. Во 90-те реванш-минути Брегалница со головите на Аксентиев во 27-та и на Митров во 83-та минута ја анулира предноста на Работнички со 2:0 од првиот натпревар. Во додатното натпреварување од белата точка, Работнички беше подобар со 5:4. Со голема резултатска неизвесност беше обвиено и полуфиналето во Скопје меѓу Металург и Тетекс. До 80-та минута беше 0:0, резултат постигнат на првиот натпревар. Малата доминантност на теренот Металург ја реализира десет минути пред крај со голот на Симоновски. Работнички, петти пат ќе игра во финалето од Купот на Македонија, Металург втор пат ќе биде учесник на завршниот натпревар. Прв пат меѓу себе екипите од скопското соседство ќе се борат за пехарот на ФФМ.
| | веќе видена | слични

Малку недостигаше лидерот на прволигашката табела Работнички да ја прокоцка предноста од 2-0 од Скопје, бидејќи Брегалница со головите на Аксентиев во 26-та и на Митров во 85-та минута славеше во реваншот со истиот резултат и се избори за изведување пенали. Одлуката падна дури во осмата серија од рулетот, кога голманот Баснарков го одбрани пеналот на Велковски и е најзаслужен за триумфот на Работнички од 5-4. Само еден гол, на Симоновски во 80-та минута, го реши двомечот во којшто Металург го исфрли ланскиот освојувач, второлигашот Тетекс, откако првата средба заврши 0-0.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Драматично полуфинале, Металург и Работнички ќе играат за пехарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: