Груевски: Заев се однесува како грогиран боксер


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од Крушево посочи дека во неделата народот покажал дека има разлика меѓу Иванов и кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски. - Во неделата Македонија и граѓаните јасно покажаа кому му ја даваат довербата. Граѓаните се решија за Ѓорѓе Иванов, човекот кој покажува стабилност, зрелост, посветеност кога се лобира за Македонија, но и кој е секогаш со народот. Иванов победи со 123.000 гласови разлика пред кандидатот на СДСМ кој, вели е задоволен. А како може да биде задоволен од ваков пораз, забележа Груевски. Тој потсети дека кандидатот на СДСМ, како претседател на ДИК не реагирал на измамите кога ДУИ полнел кутии. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, како што додаде, не ја почитува волјата на народот. - Зоран Заев вели дека не ги очекувал тие резултати. Претходно многу викаше, а тој што вика го крие стравот. Сега не личи на себе си. Тој ги потцени граѓаните, кои доброволно, самостојно гласаа и ја негира нивната јасно изразената волја, рече Грувески. Заев, според лидерот на ВМРО - ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ се произнесе за лагите и монтажите кои СДСМ и Зоран Заев ги прават. Се работи за груби манипулации кои очајни политичари ги фабрикуваат во СДСМ незнаејќи како да се справат со хаосот, паниката и нервозата во своите редови, реагира ВМРО-ДПМНЕ. „Впрочем, со кое лице Зоран Заев говори за други, после толку афери, аболиција за финансиски криминал и тендери кои ги доделувал на роднините. Зоран Заев ќе мора пред суд да ги докажува своите лаги и обвинувања дека г-нот Никола Груевски земал 1,5 милиони евра во кеш. Заев во Судот ќе треба да го докаже тоа и уште многу работи кои ги тврди“, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ како партија, велат оттаму, нема да дозволи да биде вовлечена во очајот, безидејноста и паниката на СДСМ. „Им порачуваме само да продолжат вака, зашто народот може да го види нивното вистинско лице и со секоја нивна нова навреда, клевета, пласирана манипулација, ние сме поблиску до 62 пратеници. Ова не поминува никаде, дури и вашите најјаки симпатизери тоа ви го кажуваат, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во нормална земја, политичари од таков калибар веднаш поднесуваат оставка и веднаш заминуваат од политичката сцена, изјави во петок лидерот на СДСМ Зоран Заев во Струмица. „Ова е неколкукратно посилно кршење на законите, заради тоа што е избегнат данок на Република Македонија и директно се работи за кеш, пари во готово, коишто се земени и кршат неколку закони во Република Македонија”, рече Заев. Тој изрази жалење од реакцијата на прес центарот на ВМРО-ДПМНЕ, во која се вели дека аудио снимките презентирани во четвртокот се монтажа. „Дали се монтажи или не, прво граѓаните имаа прилика да ги слушнат и секој може да донесе оценка. Ако му е потребно на Груевски да докажува дали се монтажи или не, снимките се јавно достапни насекаде, може да ангажира најсовремени институции од каде било во светот, да му покажат дали овие снимки се монтажа или не”, посочи Заев. Претседателот на СДСМ рече дека не станува збор за монтажи, туку, како што рече, за одговорен пристап на опозицијата. „Јавноста е должна да знае со кого си ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска се огласи со нова пресконференција по вчерашната објава на аудио снимки со кои го обвинува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски дека зел кеш за продажбата на Македонска банка на српскиот бизнисмен Јовица Стефановиќ-Нини. Според Заев, по ваква објава „во нормална земја, политичари од таков калибар веднаш поднесуваат оставка и веднаш заминуваат од политичката сцена“, додека Груевски избрал да тврди дека снимките се монтирани. „Дали се монтажи или не, прво граѓаните имаа прилика да ги слушнат и секој може да донесе оценка. Ако му е потребно на Груевски да докажува дали се монтажи или не , снимките се јавно достапни насекаде, може да ангажира најсовремени институции од каде било во светот, да му покажат дали овие снимки се монтажа или не. Секако, спецификата на гласот и на неговото зборување, дополнително потврдува дека не се работи ниту за монтажи, ниту за какви било креации, туку за одговорен пристап на опозицијата, којашто е должна се што има ...
| | веќе видена | слични

Груби манипулации што ги фабрикуваат очајни политичари за да се справат со хаосот, паниката и нервозите во своите редови заради лошите изборни резултати – вака ВМРО-ДПМНЕ ја коментира најновата пресконференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев, во која тој тврди дека објавените аудио снимки не се монтирани. „Зоран Заев ќе мора пред суд да ги докажува своите лаги и обвинувања дека г-нот Никола Груевски земал 1,5 милиони евра во кеш. Заев во Судот ќе треба да го докаже тоа и уште многу работи кои ги тврди. ВМРО-ДПМНЕ како партија нема да дозволи да биде вовлечена во очајот, безидејноста и паниката на СДСМ“, стои во реакцијата на Центарот за комуникации на владејачката партија. Од таму прашуваат со кое лице Зоран Заев говори за други, после толку афери, аболиција за финансиски криминал и тендери кои ги доделувал на роднини. „Само да продолжат вака, зошто народот може да го види нивното вистинско лице и со секоја нивна нова навреда, клевета, пласирана манипулација, ние сме поблиску до 62 пратеници. Ова не ...
| | веќе видена | слични

„Ова е неколкукратно посилно кршење на законите, заради тоа што е избегнат данок на Република Македонија и директно се работи за кеш, пари во готово, коишто се земени и кршат неколку закони во Република Македонија", рече Заев. Тој изрази жалење од реакцијата на прес центарот на ВМРО-ДПМНЕ, во која се вели дека аудио снимките презентирани во четвртокот се монтажа. „Дали се монтажи или не, прво граѓаните имаа прилика да ги слушнат и секој може да донесе оценка. Ако му е потребно на Груевски да докажува дали се монтажи или не, снимките се јавно достапни насекаде, може да ангажира најсовремени институции од каде било во светот, да му покажат дали овие снимки се монтажа или не", посочи Заев. Претседателот на СДСМ рече дека не станува збор за монтажи, туку, како што рече, за одговорен пристап на опозицијата. „Јавноста е должна да знае со кого си има работа, на кого би дала поддршка во иднина и како тоа би се одразило врз идниот живот на сите граѓани на Република Македонија", рече Заев.
| | веќе видена | слични

Жалам што реакцијата на премиерот, наместо да замолчи и да ги тргне валканите раце од Република Македонија, е дека тоа е монтажа, дека неговиот Прес центар, сигурно по негово укажување, вели дека дел од гласовите се на Груевски, а дел не биле, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Лидерот на СДСМ, истакна дека во нормална земја, политичари од таков калибар веднаш поднесуваат оставка и веднаш заминуваат од политичката сцена. - Ние имаме и пример на премиер, во регионот, којшто е во затвор поради продажба на банка. Ова е неколкукратно посилно кршење на законите, поради тоа што е избегнат данок на Република Македонија и директно се работи за кеш, пари во готово, коишто се земени и кршат неколку закони во Република Македонија - рече Заев. Тој објасни дека на снимката се снимени гласови покрај на Груевски и на газда Нини и на соговорникот. - Само еден дел се од Груевски, коишто недвосмислено, јасно покажуваат дека Груевски прави големи криминали и дека тоа е само почетокот на оваа криминална мрежа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

-Во нормална земја, политичари од таков калибар веднаш поднесуваат оставка и веднаш заминуваат од политичката сцена. Ние имаме и пример на премиер, во регионот, којшто е во затвор заради продажба на банка. Ова е неколкукратно посилно кршење на законите, заради тоа што е избегнат данок на Република Македонија и директно се работи за кеш, пари во готово, коишто се земени и кршат неколку закони во Република Македонија. Жалам што реакцијата на премиерот, наместо да замолчи и да ги тргне валканите раце од Република Македонија, е дека тоа е монтажа, дека неговиот Прес центар, сигурно по негово укажување, вели дека дел од гласовите се на Груевски, а дел не биле. -Би рекол само дека нормално дека покрај Груевски таму се и гласовите на газда Нини и на соговорникот. Само еден дел се од Груевски, коишто недвосмислено, јасно покажуваат дека Груевски прави големи криминали и дека тоа е само почетокот на оваа криминална мрежа којашто денес управува со Македонија. -А, дали се монтажи или не, прво граѓаните имаа прилика да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Адвокатот на премиерот Груевски, Никола Додевски, како негов полномошник испратил писмо со демант на прес-конференциите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кои беа одржани во подлениве три дена. Адвокатот во писмото воедно најави дека ќе биде покрената и тужба за клевета против Заев.
| | веќе видена | слични

Изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Во нормална земја, политичари од таков калибар веднаш поднесуваат оставка и веднаш заминуваат од политичката сцена. Ние имаме и пример на премиер, во регионот, којшто е во затвор заради продажба на банка. Ова е неколкукратно посилно кршење на законите, заради тоа што е избегнат данок на Република Македонија и директно се работи за кеш, пари во готово, коишто се земени и кршат неколку закони во Република Македонија. Жалам што реакцијата на премиерот, наместо да замолчи и да ги тргне валканите раце од Република Македонија, е дека тоа е монтажа, дека неговиот Прес центар, сигурно по негово укажување, вели дека дел од гласовите се на Груевски, а дел не биле. Би рекол само дека нормално дека покрај Груевски таму се и гласовите на газда Нини и на соговорникот. Само еден дел се од Груевски, коишто недвосмислено, јасно покажуваат дека Груевски прави големи криминали и дека тоа е само почетокот на оваа криминална мрежа којашто денес управува со Македонија. А, дали ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Заев се однесува како грогиран боксер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: