Воената операција во Украина ги зема првите жртви


Најмалку четири лица загинаа, а повеќемина се ранети, во операцијата во која Украинската војска зазеде воен аеродром во источниот дел на Украина, јавија локалните медиуми. Аеродромот во близина на градот Краматорск, претходно беше под контрола на проруските сепаратисти кои им се спротивставиле на украинските војници. Воената операција е дел од антитерористичката акција која ја нареди вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов. Претходно, според непотврдени информации на пункт на демонстрантите во Доњецката област биле убиени десетина лица. „Сакам да нагласам дека целта на операцијата е да се заштитат граѓаните на Украина, да се запре теророт, да се запрат криминалците и да се запрат обидите да се распадне државата“, изјави Олександар Турчинов – в.д претседател на Украина. Сепак голем дел од граѓаните на источна Украина не ја поддржуваат ниту Владата во Киев, ниту операцијата која тие ја спроведуваат. По повод немирите во Украина телефонски разговарале американскиот претседател Барак ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама разговарал во четвртокот со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Украина, соопштија кабинетите на двата челника. Обама и Меркел се согласиле во разговорот дека Русија треба да го искористи своето влијание врз вооружените групи во проруските источните региони од Украина за да ја смири ситуацијата, изјавија од германската влада. „Двајцата се загрижени од моменталниот развој на случувањето во источна Украина па ја повикаа Русија да придонесат кон смирувањето., Рекоа дека особено Русија треба да го искористи своето влијание врз вооружените групи во источна Украина за да се смири ситуацијата”, соопштила портпаролката на германската влада Кристиане Вирц во писмена изјава. Агенцијата Reuters забележува дека разговорот се одвивал пред 16 часот по средноевропско време, пред Украина, Русија, САД и Европската унија од разговорите за украинската криза во Женева да ја издадат заедничката изјава во којашто повикаа на прекин на сите насилства во Украина и ги одредија ...
| | веќе видена | слични

Обама и Меркел се согласиле во разговорот дека Русија треба да го искористи своето влијание врз вооружените групи во проруските источните региони од Украина за да ја смири ситуацијата, изјавија од германската влада. „Двајцата се загрижени од моменталниот развој на случувањето во источна Украина па ја повикаа Русија да придонесат кон смирувањето., Рекоа дека особено Русија треба да го искористи своето влијание врз вооружените групи во источна Украина за да се смири ситуацијата", соопштила портпаролката на германската влада Кристиане Вирц во писмена изјава. Агенцијата Reuters забележува дека разговорот се одвивал пред 16 часот по средноевропско време, пред Украина, Русија, САД и Европската унија од разговорите за украинската криза во Женева да ја издадат заедничката изјава во којашто повикаа на прекин на сите насилства во Украина и ги одредија етапите за смирување на ситуацијата во оваа земја.
| | веќе видена | слични

Проруските активисти во источна Украина се цврсто за федерализација . За неа Москва тврди дека ќе придонесе за обединување на Украинасамо со поголеми надлежности на провинциите . Но Киев стравува токму од спротивното. Руските медиуми и политичари ги нарекуваат ” приврзаници на федерализацијата ” , во Украина ги велат ” сепаратисти ” – бројните активисти , кои од почетокот на април окупираат повеќе регионални управи и полициски централи во источна Украина . Тие сакаат референдум за федерализацијата на Украина и поголеми овластувања за рускојазичните региони во источниот дел на земјата . Русија исто така е за федерализација , без која стабилизирањето на земјата нема да биде можно . Инсистираат и за фундаментална промена на уставот. Според член 2 на актуелниот основен закон , Украина е единствена држава , покривајќи 24 области и автономната република Крим , која во меѓувреме беше анексирана од Русија . Средство против граѓанската војна ? Барањата на вооружените активисти не се нешто ново. Во последниве години , ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната годишна сесија кога јавно одговора на прашања поставени од граѓаните изјави дека Русија не е вмешана во настаните во источна Украина. x „Сето тоа се глупости. Нема на истокот на Украина никакви руски единици. Нема руски разузнавачки агенти, нема руски политички инструктори. Сите се локални граѓани. Им велам на моите западни партнери дека тие нема каде да одат.“ Изјави Путин, наведувајќи дека украинските власти наместо да седнат на преговорачка маса со руската говорна популација која е загрижена за својата судбина по неуставниот пуч во Киев тие испратиле тенкови во регионот. Сето тоа се глупости. Нема на истокот на Украина никакви руски единици. Нема руски разузнавачки агенти, нема руски политички инструктори. Сите се локални граѓани. Им велам на моите западни партнери дека тие нема каде да одат. Владимир Путин Сепак, Путин изрази надеж во успех на денешните преговори во Женева на кои учествуваат Џон Кери, Сергеј Лавров, Кетрин Ештон и Андриј Дешчица ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Путин смета дека Украина е непосредно пред граѓанска војна. Дали е тоа само калкулација за Западот да биде ставен под притисок пред денешната средба во Женева или навистина се заканува ескалација? Рускиот претседател Владими Путин во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека ескалацијата во Украина ја носи земјата на прагот на граѓанска војна. САД побрзаа да ја земат владата во Киев во заштита и отфрлија дека Украина е во опасност од граѓанска војна. Штефан Мајстер од Европскиот совет за надворешна политика се сомнева дека Путин навистина е загрижен за доброто на Украина. Токму спротивното, вели Мајстер, образлагајќи дека Москва со тоа што им дава поддршка на проруските сили и самата предизвикува голем дел од нередите. „Значи, ако некој предизвикува граѓанска војна, тогаш тоа не е само украинската влада, туку и Москва.“ Мајстер смета дека е можно Путин да сака да фрли дополнително масло во огнот со своите оценки за граѓанска војна. Штефан Мајстер ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ја има „најголемата одговорност“ за смирување на ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на Владата на Германија, Георг Штрајтер. - Силното присуство на руската армија на границата со Украина и провокативниот говор на руските државни медиум, кои се гладаат во источна Украина, се дестабилизирачки фактор. Двете работи проруските сепаратисти ги сфаќаат како знак дека Москва го поддржува нивното вооружено востание, посочи Штрајтер. Во меѓувреме германското Министерство за одбрана соопшти дека Германија се вклучува во акцијата на НАТО за зајакнување на безбедноста на источните граници на Алијансата. Германија во операцијата ќе учествува со брод и шест авиони-ловци, кои ќе патролираат во и над Балтичко Море.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Украина е на работ од граѓанска војна, соопшти во средата Кремљ, откако во вторникот прозападните власти во Киев испратија воени единици за воспоставување на контрола во побунетите проруски источни региони на земјата. „Рускиот претседател повторно истакна дека острата ескалација на конфликтот всушност ја става земјата (Украина) на работ од граѓанска војна”, го пренесува AFP соопштението на Кремљ во врска со телефонскиот разговор меѓу Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел. Двајцата лидери притоа „ја истакнаа” важноста од четиристраните преговори за Украина кои треба да се одвиваат во четврток во Женева меѓу највисоките дипломатски претставници на Украина, Русија, САД и Европската унија. Агенцијата потсетува дека дваесетина тенкови и оклопни возила на украинската армија во средата се упатени кој источниот град Славјанск, како одговор на владата во Киев поддржана од западот на заземањето објектите на регионалните и државните власти од страна на ...
| | веќе видена | слични

По 10 дена тековни заземања и напади на државните институции и зградите на владата во источна Украина, официјален претставник во Киев најави „антитерористичка операција“. Маскирани мажи го симнуваат украинскиот државен симбол од регионалната државна зграда во источниот украински град Донетск во вторникот (15-ти април). Киев во вторникот ги испрати војниците од баталјонот на Националната гарда во регионот на Донетск, да „го запрат теророт“ и „обидите да се расцепка Украина на делови“. [AФП] Во ситуација кога легитимната украинска влада започнува „антитерористичка“ операција на истокот од земјата, претставниците на ЕУ и НАТО ја повикаа Русија „да ги повлече своите војници од границите на Украина“ и „да престане да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“. Според портпаролот на украинскиот Национален совет за безбедност и одбрана, Евген Ројењук, војниците на баталјонот на Националната гарда се испратени во источна Украина од Киев во вторникот изутрина (15-ти април). Тој рече дека баталјонот се упатил кон ...
| | веќе видена | слични

Украинските вооружени сили и проруската полиција во средата се судриле со покажување на сила и остра реторика пред клучните разговори во Женева за судбината на земјата. Проруските сепаратисти ги покажаа своите вештини во возење на оклопни возила во Славјанска, а видеото се појави и на Јутјуб. Владините сили довезле седум оклопни возила со украински знамиња во средиштето на Краматорск, градот кој во вторникот ја врати контролата над аеродромот. На само 15 километри оддалеченост вооружени лица во различни униформи се довозеле во шест оклопни возила од кои едно со руско знаме во Словјанска и ги паркирале пред градското собрание, кое било окупирано од страна на сепаратистите. Додека излегувале од оклопните возила, насобраниот народ им викал "Браво" и "Русија, Русија". Над глава потоа им прелетал украински борбен авион и направил неколку кругови, очигледно покажувајќи сила, пренесува Reuters . Во Донецк во меѓувреме десетина сепаратисти ја заземале зградата на градското собрание. Покажувајќи ги мускулите и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 672 | | | веќе видена

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 339 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 319 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Веќе полека се приближуваме кон крајот на оваа година. Новата година симболизира и нов почеток, време кога непосакуваните работи треба да ги оставиме во ...
сите 146 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Воената операција во Украина ги зема првите жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: