(ВИДЕО) Тепачката во Лисиче по вербалниот напад на Пендаровски


Видео-материјалот покажува дека членови на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнале симпатизерите на СДСМ по посетата на кандидатот на опозицијата за претседател, Стево Пендаровски, на Лисиче. Верзијата на МВР, пренесена од државната агенција МИА, е дека „тепачката била помеѓу З.Л.(1996), К.Л.(1985), С.Л.(1959) и А.Л.(1998) од ул.„Ѓорѓи Капчев“ – членови на СДСМ од една страна, и И.И.(1998) и неговиот татко Б.И. од истата улица – членови на ВМРО“.
| | веќе видена | слични
2 копии

По инцидентот во Лисиче, МВР го прекрши правилото да не објавува партиска припадност, па објави дека четворица од учесниците во тепачката се членови на СДСМ, а двајца на ВМРО-ДПМНЕ! МВР преку соопштение лицата ги подели на членови на политички партии, конкретно прецизирајќи дека четворица од нив се на СДСМ, а двајца на ВМРО-ДПМНЕ. Министерката Гордана Јанкуловска се правда дека ваквата поделба ја изнудила опозицијата, која се обидела инцидентот да го стави во политичка конотација. -Добивме директен повик од една од политичките партии која сметаше дека е оштетена, за да разјасниме, на јавноста и` ја презентиравме фактичката состојба во контекст на смирување на страстите и атмосферата, за да не се предизвикаат дополнителни инциденти и како одговор на барање на таа политичка партија ние веднаш го расчиствивме случајот. И не само заради тоа што е барање на партијата, туку заради тоа што е наша службена должност ние јасно направивме разграничување со цел да се спречат понатамошни меѓусебни обвинувања и ...
| | веќе видена | слични

Прекршочни пријави против 6 лица кои учествуваа во инцидент на скопската улица Ѓорѓи Капчев поднесе МВР откако активисти на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ се тепаа откако кандидатот за претседател Стево Пендаровски беше вербално нападнат на средбата со граѓаните во скопско Лисиче. Министерката Јанкуловска вели полицијата бргу реагирала по дојавата на една од партиите за инцидентот за да не заземе поширок замав. Тврди, МВР приведените активисти на официјалниот сајт на министерството ги поделило по партиска линија, затоа што така им било побарано од една од партиите. Учесниците во тепачката биле четворица членови на СДСМ и двајца членови на ВМРО-ДПМНЕ, а инцидентот избувнал откако претходно за време на средбата на Пендаровски со граѓаните, од страна имало и дофрлувања и вербални расправии.
| | веќе видена | слични

Дали со објавувањето на политичката наклонетост на учесниците во вчерашниот индицент во Лисиче, МВР се обиде да направи баланс и да го изедначи насилството меѓу симпатизерите на двете најголеми политички партии во земјава, од кои едните се наклонети кон владејачката, а другите учесници кон опозициската партија? Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во извештајот за вчерашниот инцидент во скопската населба Лисиче, МВР направило преседан, објавувајќи на која партија се симпатизери учесниците, затоа што случајот бил пријавен во полиција од политичка партија. МВР, според неа, сакало да спречи шпекулации на политичките партии, па затоа во извештајот објавен на официјалната страница на МВР, на прекршителите на законот, освен иницијали и година на раѓање, е напишано и на која политичка партија биле симпатизери. - Станува збор за карактеристичен случај. Има поднесено 6 прекршочни пријави за нарушување на јавен ред и мир. Во јавноста случајот веќе беше пласиран со политичка конотација, од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тепачка меѓу симпатизери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и малолетници, се случила во вторник по митингот на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски во населба Лисиче, информира Министерството за внатрешни работи. Тепачката настанала на ул. „Ѓорѓи Капчев” помеѓу З.Л.(18), К.Л.(29), С.Л.(55) и А.Л.(16), членови на СДСМ, од една страна и И.И.(16) и неговиот татко Б.И.,членови на ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна. Како што информира МВР, по кратка вербална расправија по завршувањето на митингот на кандидатот Стево Пендаровски во Лисиче, дошло до физичка пресметка во која лицата си размениле неколку удари. Полицијата работи на целосно документирање на случајот, по што против одговорните во инцидентот ќе следуваат соодветни поднесоци.
| | веќе видена | слични

Тепачката настанала на ул. „Ѓорѓи Капчев" помеѓу З.Л.(18), К.Л.(29), С.Л.(55) и А.Л.(16), членови на СДСМ, од една страна и И.И.(16) и неговиот татко Б.И.,членови на ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна. Како што информира МВР, по кратка вербална расправија по завршувањето на митингот на кандидатот Стево Пендаровски во Лисиче, дошло до физичка пресметка во која лицата си размениле неколку удари. Полицијата работи на целосно документирање на случајот, по што против одговорните во инцидентот ќе следуваат соодветни поднесоци.
| | веќе видена | слични

Поддржувачи на владејачката ВМРО-ДПМНЕ физички ги нападнаа своите соседи во скопско Лисиче кои вчера попладне се сретнаа со претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, за што телевизијата Телма објави и снимка, која може да ја погледнете тука. Претходно, истите лица неколкупати се обидоа да го прекинат обраќањето на Пендаровски со навреди и провокации. Пендровски ги повика жителите да не подлегнуваат на провокации и да гласаат по свое убедување. Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска оцени дека инцидентот следува откако опозицискиот лидер Зоран Заев вчера обзнани дека премиерот Никола Груевски во кеш примил 1,5 милиони евра од познат бизнисмен. Според неа, инцидентот е со цел да се пренасочи вниманието на јавноста од големиот скандал во врвот на власта, кој го откри вчера Заев.
| | веќе видена | слични

Инцидентот во кој вербално беше нападнат претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски во Лисиче завршил со масовна тепачка. Откако завршила средбата на Пендаровски со жителите на Лисиче, приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ продолжиле меѓусебно да се навредуваат, а на крај и физички се пресметале. „Министерството за внатрешни работи го расчисти нарушувањето на јавниот ред и мир кое се случи со тепачка на ул.Ѓорѓи Капчев, помеѓу З.Л.(1996), К.Л.(1985), С.Л.(1959) и А.Л.(1998) од ул.Ѓ.Капчев (членови на СДСМ), од една страна, и И.И.(1998) и неговиот татко Б.И.од истата улица (членови на ВМРО-ДПМНЕ)“, информира полицијата. Шестте лица ќе добијат соодветни пријави.
| | веќе видена | слични

Останато

На Jутјуб се појавија снимки на кои се слуша како глас кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“, но и обвинет во случај на СЈО, како бара ...
сите 670 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 475 | | | веќе видена

Претреси биле направени во 34 домови, а приведени се вкупно 12 лица, кои  се товарат за предизвикување општа опасност, загрозување на сигурноста на службено ...
сите 167 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 71 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Тепачката во Лисиче по вербалниот напад на Пендаровски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: