Полицајци фатени со 300 килограми марихуана


Дрогата била пренесена со кајче и оставена на договорена локација во близина на селото Радожда каде што се појавил полицаец за да ја земе, а во истрагата е утврдено дека во каналот за шверц е вмешан уште еден службеник на МВР Двајца полицајци и 300 килограми марихуана вредна стотици илјади евра е епилогот на завчерашната полициска акција во околината на Струга. Полициските службеници се организатори на пратката дрога која требало преку нашата држава и Грција да заврши на западноевропскиот наркопазар. - Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во борбата против недозволена трговија со дрога реализираше случај при што запленети се околу 300 килограми растителна материја, за која се потврди дека е марихуана, а од слобода се лишени три лица, македонски државјани, со што е пресечен меѓународен канал за транспорт на марихуана од Албанија, изјави министерот Гордана Јанкулоска, на вчерашната прес-конференција. Таа ги соопшти деталите од акцијата според кои завчера околу 15:00 часот полициските ...
| | веќе видена | слични

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Н.П.(34) од Куманово, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 16.02.2014 година, во 01,45 часот, на ул. „Илинденска“ во Куманово од страна на полициски службеници е извршен преглед над пријавениот, при што се пронајдени 3,16 грама наркотична дрога хероин.
| | веќе видена | слични

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против Љ.А.(28) од село Џепчиште, за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.На 27 јануари од страна на полициски службеници на ул. „Маршал Тито“ во Тетово врз пријавениот е извршен преглед при што биле пронајдени пет кесички во кои имало 11,65 грама марихуана, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Полицијата во заседа кај Струга запленила 300 килограми квалитетна албанска марихуана што требала да биде шверцувана кон Западна Европа. Од тројцата приведени, двајца се полициски службеници, соопшти вчера Министерството за внатрешни работи УНИШТЕН СТРУШКИ НАРКОКАНАЛ - По информација за сомнителни активности во близината на струшкото село Радожда, поставена е полициска заседа на местото Ледиње, каде што среде ливада стоеле девет патнички торби полни со марихуана. Завчера, околу 16.30 часот, пристигнале автомобил со кичевски регистарски таблички и две лица, кои започнале да ги товарат торбите во возилото. По реакција на полициските службеници, фатени се кичевците 42-годишниот А.А. и 35-годишниот Л.М., полицаец од секторот за обезбедување на државната граница во станицата „Стрезимир“, велат во МВР. Полицијата утврдила дека станува збор за 206 пакувања марихуана со вкупна тежина од околу 300 килограми. Осомничениот А.А. открил дека имал договор со друг полицаец, 32-годишниот И.Г. исто така од станицата ...
| | веќе видена | слични

МВР пресече меѓународен канал за транспорт на марихуана од Албанија, при што приведе тројца македонски државјани, од кои двајца полицајци и заплени околу 300 килограми марихуана. Дрогата е со висок квалитет и потекнува од Албанија. Таа со кајче била илегално внесена во Македонија. Запленетата дрога би достигнала цена меѓу еден и два милиони долари на нарко пазарот во Западна Европа, за каде што и била наменета. Според полицијата, марихуаната требало за паричен надомест од девет илјади евра да биде транспортирана прво до Кавадарци.Но, завчера на местото викано Ледиње во близина на струшкото село Радожда полицијата привела две лица од Кичево на возраст од 33 и 42 години. Од нив, едниот е полициски службеник во Полициската станица за обезбедување на државната граница „Стрезимир“, кој добил инструкции од друг полицаец од граничниот премин. „Полицајците подоцна забележале патничко моторно возило со кичевски регистарски таблици и две лица кои почнале да товараат девет полни патнички торби во возилото. Торбите ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицајци фатени со 300 килограми марихуана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: