Мајка и ќерка загинаа во тешка сообраќајна несреќа на патот Битола – Ресен

Во тешката сообраќајка што се случи рано попладне во вторникот на патот Битола – Ресен две лица ги загубија животите, мајка и нејзината шестгодишна ќерка, додека втората ќерка со тешки повреди е на клиниката во Битола и се бори за животот. Во сообраќајната несреќа што малку пред 13.30 часот се случи кај бензинската пумпа „Лук Оил” на патот Ресен – Битола, учествувале две патнички моторни возила, „форд ескорт” со битолски и „тико” со охридски регистарски таблички. Полицијата и јавен обвинител беа на местото на незгодата каде до доцна попладнето вршеа увид. Жената која го управувало „тикото” починала на самото место од здобиените повреди починала. Во „тикото” , покрај жената, имало уште две други лица, малолетни девојчиња. Едното од нив, на возраст од шест години, тешко повредено било пренесено на одделот за интензивна нега каде што по четиричасовни напори лекарите не успеале да и’ го спасат животот . Другата ќерка, на 16-годишна возраст, е хоспитализирана на одделението за интензивна нега во битолската ...
| | веќе видена | слични

Шеснаесетгодишната Ивона Калонџиовска е се уште во кома и нејзината здравствена состојба се уште е критична. Вчера жителите на ресенското село Подмочани се простија од мајката Сузана и нејзината ќерка Емануела. Сите сега се молат да преживее втората ќерка на семејството Калонџиевски.Пред два дена на патот Битола – Ресен во тешка сообраќајна несреќа загинаа Сузана (45) и шестгодишната ќерка Емануела, а со тешки повреди на главата и на градниот кош е Ивона.Во сообраќајката со повреди поминале и патниците од другата кола, татко и син од Битола, кои исто така се уште се на лекување.Сузана работела како наставничка во ресенското село Јанкоец и била искусен возач. Семејството Калонџиевски имаат уште едно дете, син, студент во Битола.Од битолската болница информираат дека Ивона се уште не била излезена од кома, но и тоа дека виталните функции се стабилизираат.Во битолското обвинителство велат дека се уште се вршат испитувања за причините на несреќата, дека се врши вештачење за исправноста на возилата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мајката и ќерката кои пред два дена загинаа пред Ресен, се враќале од лекар во Битола, пишува Утрински весник. Трагедијата која зеде два животи го потресе ресенското село Подмочани. Жителите за весникот велат дека не па м етат кога последен пат во ист ден биле закопани мајка и ќерка. Жената, која била учителка во училиштето во Јанковец според жителите на нејзиното село важела за одличен возач со 20 годишно искуство. Неколку дена пред да загине им раскажувала на соседите дека за малку избегнала катастрофален судир. Сузана седела на возачкото место и починала веднаш, додека 7 годишната ќерка Емануела, на повредите им подлегнала во болница, откако лекарите и по 40 минути не успеале да ја реанимираат. Втората ќерка 16 годишна, според последните информации се опоравува и нејзиниот живот веќе не е во опасност. Семејството Калунѓиевски има уште еден син студент. Како се случила сообраќајката и чија била вината ќе утврди истрагата. Селаните велат дека погребот е предвиден за во петок, бидејќи се чека братот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Девојчето кое вчера беше повредено во тешката сообраќајна незгода на патот Битола-Ресен, е во стабилна здравствена состојба. Како што беше објавено, вчера, во 13,00 часот, на патниот правец Битола-Ресен спроти село Братиндол се случи сообраќајна незгода помеѓу „тико“ управувано од Сузана К.(45) од с.Подмочани, ресенско и „форд ескорд“ управуван од С.А.(44) од Битола. Во незгодата на лице место починала Сузана, додека тешко телесно повредени биле нејзините сопатнички Емануела К.(6) и И.К.(16) и возачот С.А, кои биле пренесени во Клиничката болница Битола каде Емануела им подлегнала на повредите, а останатите се задржани за лекување.
| | веќе видена | слични

Жителите на Ресенско во шок по смртта на 45-годишната Сузана и нејзината шестгодишна ќерка, кои загинаа во сообраќајна несреќа кај Битола Подмочани е завиено во црно. Трагедија каква што не се памети ги потресе тристата жители на ресенското село. Мајка и нејзината шестгодишна ќерка загинаа во судир на два автомобили што се случи завчера попладне на излезот од Битола на патот кон Ресен. Здравствената состојба на поголемата ќерка, 16-годишната Ивана, која по судирот се здоби со тешки повреди, вчера се стабилизира, но таа се' уште е на Одделот за интензивна нега во Клиничкиот центар во Битола. Со телесни повреди се здобиле двајцата патници во другото возило - татко и син од Охрид, кои по укажаната лекарска помош се пуштени дома. Семејството Калунѓиевски се подготвува за погреб на 45-годишната Сузана и шестгодишната Емануела. „Невидена трагедија. Погребот најверојатно ќе биде в петок, оти се чека да допатува братот на Сузана, кој живее во Австралија“, раскажуваат соседите. Според информациите од полицијата, ...
| | веќе видена | слични

Само Ивона да преживее и да се спаси. Се молиме за нејзиното здравје. Вака, во очај, се надеваат роднините, пријателите и соседите на семејството Kалонџиовски од ресенското село Подмочани, по големата трагична сообраќајка, во која загинаа Сузана Kалонџиовска (45) и нејзината шестгодишна ќерка Емануела. Мајката загина на самото место, на патот Битола-Ресен, а девојчето во болница. Болката е уште поголема зашто другата ќерка, 16-годишната Ивона, која патувала со нив е во критична состојба, со тешки повреди на главата, абдоменот и na градниот кош. Докторите од битолската болница се борат за нејзиниот живот. Страотната сообраќајна несреќа се случи завчера околу 13 часот, на регионалниот пат Битола-Ресен, кога дојде до судир меѓу возило „тико“, во кое била мајката со двете девојчиња, и „форд ескорт“ со двајца битолчани - татко и син. Таткото В.А. (66) е задржан на лекување на одделението за неврохирургија, а синот С.А. (44), со скршеници на долни екстремитети е на одделението за ортопедија. - Ваков ужас селото не ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Второто девојче кое беше повредено во тешката сообраќајна несреќа на патот Битола – Ресен во вторникот, 24 часа по инцидентот во кој ги загинаа нејзината мајка и помладата сестра е во стабилна здравствена состојба. Во вторникот рано попладнето на патниот правец Битола – Ресен спроти село Братиндол се случи сообраќајна незгода во којашто учествуваат „тико” управувано од 45-годишната Сузана К.(45) од селото Подмочани, ресенско и автомобил „форд ескорд” управувано од 44 годишен битолчанец. Во незгодата на лице место починал Сузана, додека тешко телесно повредени беа нејзините сопатнички, шестгодишната ќерка Емануела и десет години повозрасната ќерка, како и возачот на „фордот”кои беа пренесени во Клиничката болница Битола. За жал, малата Емануела и покрај повеќечасовните напори на лекарите, им подлегна на повредите, а останатите се задржани за лекување. Во вторникот лекарскиот конзилиум соопшти дека и 16-годишното девојче е во животна опасност, но за среќа во средата од Клиниката соопштија дека таа е во ...
| | веќе видена | слични

Лекарите успеаа да го спасат, девојчето кое вчера беше повредено во тешката сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресе, и истото се наоѓа во стабилна здравствена состојба. Во инцидентот кој што се случи вчера рано попладне на патниот правец Битола - Ресен, спрот селото Братиндол загинаа нејзината мајка и помлада сестра. Во незгодата на лице место почина Сузана, додека нејзините две деца, шестгодишната Емануела и десет години повозрасната ќерка, како и возачот на „фордот" се стекнаа со тешки телесни повреди и беа пренесени во Клиничката болница Битола. Вчера лекарскиот конзилиум соопшти дека и 16-годишното девојче е во животна опасност, но сега од Клиниката соопштиле дека таа е во стабилна здравствена состојба.
| | веќе видена | слични

Во вторникот рано попладнето на патниот правец Битола - Ресен спроти село Братиндол се случи сообраќајна незгода во којашто учествуваат „тико" управувано од 45-годишната Сузана К.(45) од селото Подмочани, ресенско и автомобил „форд ескорд" управувано од 44 годишен битолчанец. о незгодата на лице место починал Сузана, додека тешко телесно повредени беа нејзините сопатнички, шестгодишната ќерка Емануела и десет години повозрасната ќерка, како и возачот на „фордот"кои беа пренесени во Клиничката болница Битола. За жал, малата Емануела и покрај повеќечасовните напори на лекарите, им подлегна на повредите, а останатите се задржани за лекување. Во вторникот лекарскиот конзилиум соопшти дека и 16-годишното девојче е во животна опасност, но за среќа во средата од Клиниката соопштија дека таа е во стабилна здравствена состојба.
| | веќе видена | слични

Ивона со тешки повреди на главата и на белите дробови, се уште е во кома и ставена е на апарати за вештачко дишење, а беше извршена и хируршка интервенција. Лекарите од Службата за интензивно лекување и реанимација во Клиничката болница во Битола, водат битка за животот на шеснаесетгодишната Ивона Калонџиовска која во вчерашната тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Битола- Ресен, на два километри од Битола, тешко е повредена, а нејзината 45- годишна мајка Сузана и шестгодишната сестричка Емануела го загубија животот. Ивона со тешки повреди на главата и на белите дробови, се уште е во кома и ставена е на апарати за вештачко дишење, а беше извршена и хируршка интервенција. -Утврдени се повреди на мозокот, повреди на бели дробови и латерација на хепарот. После поставената индикација од страна на хируршкиот тим,влезено е во операциона сала и запрено е крварењето. Исто така, има фрактура на карлица, а во текот на денешниот ден виталните параметри се стабилни, а општата состојба е стабилна, но се уште ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Професорката Гордана Силјановска нагласува дека Законот за јазици има многу недостатоци и има сериозни проблеми со уставноста на решенијата и тоа ќе го оценува ...
сите 392 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 522 | | | веќе видена

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да го примениме моделот на една изборна ...
сите 71 | | | веќе видена

Војската во Нов Зеланд, почна ризична операција на островот Вајт за да ги извлече телата на осумте загинати во ерупцијата на вулканот неделава. Постои голема ...
сите 113 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче не нуди одговори на клучните прашања и лиферува лаги со цел да го прикрие според нашите сомнежи очигледниот криминал со ...
сите 120 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 131 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајка и ќерка загинаа во тешка сообраќајна несреќа на патот Битола – Ресен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: