Патот до 1/2 финалето и досегашните соочувања со екипата на Бенфика

Екипата на Бенфика е противник на Јувентус во 1/2 финалето од Европа Лигата и последната пречка пред финалниот дуел кој ќе се одигра на 14 мај во Торино. Ланскиот финалист во ова натпреварување игра во одлична форма сезонава, како во Европа Лигата така и во домашното првенство каде се наоѓаат на првото место на табелата и успешно чекорат кон освојувањето на титулата во португалскиот шампионат. Бенфика исто како и Јувентус, сезоната ја започна во Лигата на Шампионите каде настапуваше во групата Ц заедно со екипите на ПСЖ , Олимпијакос и Андерлехт . Португалските фудбалери несреќно испаднаа од групната фаза поради послабиот скор во меѓусебниот дуел со Олимпијакос. По преселувањето во еден ранг пониското натпреварување на УЕФА, до настап во 1/2 финалето фудбалерите на Бенфика стигнаа откако предходно ги елиминираа тимовите на Паок , Тотенхем и АЗ Алкмар . Јувентус и Бенфика во досегашната историја имаат одиграно 4 меѓусебни натпревари во европските купови, односно на двапати се среќавале во елиминационата фаза ...
| | веќе видена | слични

Откако беше извлечен противникот на Јувентус за 1/2 финалето од Лига Европа (Бенфика), Координативниот Центар од Торино веднаш прати известување за пријавувањето за карти за двата натпревари во Лисабон и Торино. Бенфика – Јувентус Натпреварот ќе се одригра на 24.04.2014 (четврток) со почеток од 21:05 часот во Лисабон. Очекувана цена за гостувња е 50 евра на гостинската трибина. Јувентус – Бенфика Натпреварот ќе се одригра на 01.05.2014 (четврток) со почеток од 21:05 часот во Торино. Цената на картите е 80 евра на трибината Family. Резервацијата за карта е со уплата на полниот износ на картата (доколку за гостувањето се утврди повисока цена, ќе треба да се доплати). Рокот за пријавување е недела 13.04.2014 г до 20:00 часот, до кога треба се уплати аконтацијата. Доколку се одобрат (доделат) картите по уплатата на конечниот износ , а потоа од било какви причини се откажете од картите, износот не се враќа. Доколку не успееме да обезбедиме карти, износот ви се враќа во целост. Потребно е самостојно да се ...
| | веќе видена | слични

Во Нион се одржа и ждрепката за полуфиналната рунда од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа. Во првиот полуфинален дуел ќе бидеме сведоци на шпанска пресметка, дуел помеѓу големите ривали од Примера дивизион, Севилја и Валенсија, а актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус, преку португалскиот гигант Бенфика, ќе се обиде да стигне до финалето, кое оваа година ќе се игра токму во Торино. „Бенфика е тежок противник, но немаше лесни меѓу четирите најдобри. Наша цел е да ја освоиме Лигата на Европа, па затоа повеќе или помалку сеедно ни беше кого ќе го имаме за противник во полуфиналето“, изјави по ждрепката спортскиот диерктор на Јувентус, Павел Недвед. Првите натпревари се играат на 24 април, а реванш дуелите се закажани за 1 мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Составите на Севилја и Валенсија покрај пресметките на домашна сцена ќе се пресметаат и во полуфиналето од Лигата на Европа. Севилја ќе има можност да го одигра првиот меч на домашен терен, а реваншот ќе биде во Валенсија. Другиот дуел ќе биде меѓу тимовите чии градови се домаќини на финалињата од Лигата на шампионите и Лигата на Европа. Ривали се Бенфика и Јувентус. Прво се игра средбата во Лисабон, а потоа реваншот е во Торино, каде што ќе биде и финалето во ова натпреварување. Инаку првиот фаворит за трофејот во Лигата на Европа, екипата на Јувентус го продолжи патот кон завршниот меч, откако го совлада Лион со 2:1. Двократниот освојувач на ова натпреварување, екипата на Севиља оди понатаму, благодарение на блескавата игра во реваншот против Порто. Шпанскиот тим по првиот меч имаше негатива од еден гол, но по само половина час на свој терен домашните навивачи имаа многу причини за славје. Севиља во 29 минута веќе имаше убедливи 3:0. Дури и откако во 54 минута останаа со играч помалку, домаќините не ...
| | веќе видена | слични

Во седиштето на УЕФА во Нион, со ждрепка беа одредени полуфиналните двојки во Лига Европа. Ждрепката во полуфиналето ги спои шпанските преставници Севилја и Валенсија, додека во второто полуфинале ќе играат Бенфика и Јувентус. Првите полуфинални натпревари ќе се одиграат на 24.април, а возвратните дуели ќе бидат на програмата на 1.мај. Финалето во Лига европа ќе се одигра на 14.мај во Торино
| | веќе видена | слични

Шпанија сигурно ќе има претставник во финалето во Лига Европа откако денешната ждрепка во Нион одлучи во полуфиналето да се судрат Валенсија и Севиља, односно Јувентус и Бенфика. Нема да има шпанско финале во Лига Европа, но Шпанците ќе имаат барем еден учесник во финалето. Севиља и Валенсија пласман во полуфиналето обезбедија на импресивен начин. Севиља во реваншот славеше со 4-1 против Порто, додека пак фудбалерите на Валенсија успеаа да надокнадат пораз од 3-0 на првиот натпревар и на реваншот на Местаља победија со 5-0. Јувентус и Бенфика од друга страна својата надмоќ во четврт-финалето ја потврдија уште на првите натпревари кога забележаа победа. Италијаните во Лион славеа со 1-0, а потоа на домашен терен го потврдија пласманот меѓу четирите најдобри со уште една победа (2-1). Бенфика славеше со 1-0 на гостувањето кај АЗ Алкмар, а на домашен терен триумфираше со 2-0. Севиља и Бенфика ќе бидат домаќини на првиот натпревар во полуфиналето, а натпреварите се на распоред на 24-ти април и 1-ви мај. Финалето ...
| | веќе видена | слични

Лига Европа | Севиља ќе игра против Валенсија во полуфиналето од Лига Европа, главниот фаворит Јувентус ќе се сретне со Бенфика... Денеска во Нион се извлекоа полуфиналните двојки за Лига Европа. Севиља - Валенсија е едниот пар, тоа значи дека Шпанија ќе има свој претставник и во финалето во Торино. Можеби поатрактивен ќе биде дуелот помеѓу шампионот на Италија, Јувентус и минатогодишниот финалист во Лига Европа, тимот на Бенфика. 1/2 финале Лига Европа: Севиља - Валенсија Бенфика - Јувентус Првите натпревари се играат на 24. април, реваншите се на 1. мај, финалето ќе биде во Торино на 14. мај. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Познати се двете полуфинални двојки во Лига Европа. Денешната ждрепка во Нион ги донесе дуелите меѓу Јувентус-Бенфика и Севилја-Валенсија. Актуелниот шампион на Италија, Јувентус во првиот дуел на 24 април на гостински терен ќе игра против минатогодишниот финалист во ова натпреварување, а пак во шпанската пресметка Севилја во Андалузија ќе ја пречека Валенсија. Реваншите се закажани за една недела подоцна (1 мај). Финалето пак, ќе се игра на 14. мај на стадионот „Јувентус“ во Торино. Лига Европа полуфинале: Севилја – Валенсија Бенфика – Јувентус
| | веќе видена | слични

Во Лига Европа според денешното извлекување во Нион во полуфиналето љубителите на фудбалот ќе гледаат шпанско полуфинале и италијанско-португалска пресметка. На 24-ти април се играат дуелите: Севиља-Валенсија и Јувентус - Бенфика. Реванш натпреварите се на 1-ви мај. Финалето се игра во Торино.
| | веќе видена | слични

Шпанските претставници Севиља и Валенсија ќе се сретнат во полуфиналето од Лига Европа. Ждрепката сакаше шпанските двата шпански тима во меѓусебен дуел да решаваат за пласманот во финалето од второто по ранг натпреварување на Стариот континент. Во вториот дуел се соочуваат поранешните европски шампиони Бенфика и Јувентус. Првите натпревари ќе се играат на 24 април, а реваншите се седум дена подоцна. Финалето во Лига Европа на програмата е на 14 мај, а домаќин е Торино.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 113 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Патот до 1/2 финалето и досегашните соочувања со екипата на Бенфика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: