ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Георгиевски: Со победата на Пендаровски во првиот круг стравот ќе биде поразен


Партијата има интерес Стево Пендаровски да победи во првиот круг, затоа што сметаме дека тоа е многу важно за демократијата и затоа што сметаме дека на тој начин по првиот круг стравот дефинитивно ќе падне во Македонија и сите граѓани потоа ќе излезат многу послободно да гласаат за онаа политичка партија за која сакаат, порача денеска при посетата на Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски, кој беше придружуван од носителите на ВМРО-Народна партија за ИЕ1 - Слободан Близнаковски, за ИЕ2 - Љупчо Балкоски, за ИЕ4 - Ристо Пецев и носителот на листата за ИЕ5 - Ванчо Костоски. Повеќе од еден час жителите на Ѓорче Петров разговараа со лидерот на ВМРО-Народна партија и генералниот секретар на теми важни за напредокот на Македонија но и за нивното секојдневие. За возврат добија гаранција дека ВМРО-Народна партија како дел од идната влада апсолутно ќе се залага за подобар животен стандард на граѓаните и целосно придвижување на Македонија кон ЕУ и НАТО. Во своите активности и дневната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-Народна партија, г-дин Љубчо Георгиевски заедно со носителот на ИЕ4 Ристо Пецев денес остварија средба со граѓаните на општина Кавадарци и околината. -Јас сметам дека ВМРО-Народна партија навистина има оригинална програма. Ги повикуваме луѓето на она што е најосновната работа, тоа е враќање на комплетната демократија во Македонија и затоа е многу важно во првиот круг господинот Пендаровски да има што повеќе гласови, за да луѓето сватат дека оваа власт не е несменлива и дека ако излезе народот на гласање значи ќе има промени во Македонија, изјави Георгиевски. -Она што ни е многу поглавна порака овде денеска во разговор со граѓаните на Кавадарци и во Источна Македонија, односно во изборната единица број 4 каде што луѓето најмногу зависат и живеат од земјоделието, пораката што сакаме да ја пратиме во разговорот со нив е дека кога ги гледаме овие т.н државни медиуми испаѓа дека субвенции за земјоделците има само во Македонија. Она што сакам да го потенцирам на македонските граѓани е дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски и носителот на ИЕ4 Ристо Пецев денеска ги претставија изборната програма на средби со жители на Kавадарци. Георгиевски ја повтори поддршката за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, за кого побара што поголема поддршка во првиот круг за претседателските избори. - Ако народот излезе на гласање тоа значи ќе има промени во Македонија, изјави Георгиевски. Тој го појасни слоганот на партијата „Европа сега“ и заложбите за евроинтеграции на државата. Ги коментираше состојбите околу доделувањето субвенции за земјоделците, забележувајќи дека тие ќе се исплаќаат и да се промени власта. - Кога зборуваме Европа сега, што е нашиот слоган дека Македонија нема право уште 4 години да биде надвор од ЕУ затоа што средствата, финансиите и проектите не смееме и понатаму да ги испуштаме. Македонските граѓани треба да бидат свесни дека ако гледаме во ЕУ, Македонија и македонските земјоделци ќе добиваат околу 300 милиони евра, рече Георгиевски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата секоја година во буџетот предвидува 130 милиони евра субвенции за земјоделците, меѓутоа кога ќе видиме на крајот од годината се исплаќаат едвај 70 милиони евра на земјоделците, значи 60 милиони евра ги пренаменуваат за други намени, едноставно ги скратуваат затоа што традиционално имаме дефицит на буџетот, изјави претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска во Кавадарци и наоколните села заедно со носителот на листата на ВМРО-НП за ИЕ4, Ристо Пецев и притоа повторно повика на изборите в недела граѓаните својот глас да го дадат за Стево Пендаровски. - Ги повикуваме луѓето на она што е најосновната работа, тоа е враќање на комплетната демократија во Македонија и затоа е многу важно во првиот круг господинот Пендаровски да има што повеќе гласови, за луѓето да сватат дека оваа власт не е несменлива и дека ако излезе народот на гласање значи ќе има промени во Македонија – рече Георгиевски. Тој нагласи дека е грдо тоа што т.н. државни медиуми создаваат привид дека само во Македонија се ...
| | веќе видена | слични

-Ги повикувам граѓаните на 13 април да излезат масовно и да ја дадат својата поддршка за кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски за да победи во првиот круг, со што ќе и` порачаме на оваа недемократска влада дека не е незаменлива, рече при денешната посетата на Кавадарци лидерот на ВМРО – Народна, Љубчо Георгиевски. Очекува и нивната програма да добие поголема по д дршка на парламентарните избори, а народот без страв да си го каже своето мислење. На средбите со кавадарчани тој се инте ре сираше за нивните проблеми, а посебно внимание посвети на земјоделството и на субвенциите. -Д оговорот со СТО за земање на субвенции го потпиша мојата влада во времето од 19 98 - 2002 год ина и тој договор и тој закон никој не може да им го симне значи, и да се промени власта , субвенциите ќе продолжат да си одат во Македонија. Втората работа која сак а м да ја потенцирам е дека влад а та секоја година на почетокот на буџетот става ставка од 130 мил иони евра за субвенции но , кога ќе видете , на крајот едвај 70 мил иони ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-НП има инерес кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, да победи во првиот круг, зашто тоа е важно за демократијата, бидејќи ќе падне стравот, а потоа, граѓаните слободно ќе гласаат и на парламентарните избори, рече лидерот на ВМРО- НП, Георгиевски, на вчерашната средба со граѓаните на Ѓорче Петров. Тој додаде дека досегашниот претседател го паметиме само по една негова изјава, онаа за „разумниот компромис“. -Ако се потсетиме што се изјавил Иванов во овие пет години, ќе се сетиме само на една негова изјава, а таа е дека разумен компромис е разумен компримис! Затоа, нема да биде сериозно да му дадеме глас на Иванов, кој е катастрофа за Македонија, бидејќи е една од главните сопирачки за Македонија кон евроатланските интеграции, заклучи Георгиевск
| | веќе видена | слични

Љубчо Георгиевски порача дека треба да се гласа за Пендаровски, зашто така ќе се врати слободата, а од Иванов се памети само „разумниот компромис“. -ВМРО-НП има инерес кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски да победи во првиот круг, зашто тоа е важно за демократијата, бидејќи ќе падне стравот, а потоа, граѓаните слободно ќе гласаат и на парламентарните избори. Имаме лични мотиви зошто нема да гласаме за кандидатот на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ - Ѓорге Иванов. Ако се потсетиме што се` изјавил Иванов во овие пет години, ќе се сетиме само на една негова изјава, а таа е дека разумен компромис е разумен компримис ! Затоа, нема да биде сериозно да му дадеме глас на Иванов, кој е катастрофа за Македонија, бидејќи е една од главните сопирачки за Македонија кон евроатланските интеграции, изјави лидерот на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски на средба со граѓани на Ѓорче ПЕтров. Политика
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски заедно со носителите на ВМРО-Народна партија за ИЕ1 Слободан Близнаковски, ИЕ2 Љупчо Балкоски, ИЕ4 Ристо Пецев, ИЕ5 Ванчо Костоски денес остварија средба со жителите на скопската општина Ѓорче Петров. Повеќе од еден час жителите на Ѓорче Петров разговараа со лидерот на ВМРО-Народна партија и носителите на листи, отварајќи теми важни за напредокот на Македонија но и за нивното секојдневие. За возврат добија гаранција дека ВМРО-Народна партија како дел од идната влада апсолутно ќе се залага за подобар животен стандард на граѓаните и целосно придвижување на Македонија кон ЕУ и НАТО. Љубчо Георгиевски заедно со членовите, симпатизерите и подржувачите на ВМРО-Народна партија оствари средба со граѓани на пазарот во Ѓорче Петров, во паркот и ја посетија црквата ‘‘СВ. Апостоли Петар и Павле‘‘, која како што пишува на плочата на самиот влез на црквата е реконструирана и обновена токму во периодот кога премиер беше господинот Љубчо Георгиевски. Пред медиумите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 965 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 352 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 319 | | | веќе видена

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Македонија и Албанија, во Босна и ...
сите 480 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Георгиевски: Со победата на Пендаровски во првиот круг стравот ќе биде поразен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: